2021-03-11, 19:49
  #1237
Medlem
Drozds avatar
Undrar hur många flåsande rundor Leif GW gjort till barskåpet idag? Säkert har han suttit och skrockat och gottat sig åt Lambertz snöpliga öde med en trippel VSOP-cognac i näven (kärringdrickan som bär hans eget namn dricker han naturligtvis inte).

Även Jan Guillou har säkert varit nere i vinkällaren idag och korkat upp några riktigt dyra årgångsbuteljer.

Ska bli intressant att se om GL överlever detta - vilket fall! Han är på fel sida i Sveriges största rättsskandal, frun dör, och nu detta. Tycker nästan (nästan) lite synd om honom....
Citera
2021-03-11, 19:50
  #1238
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tlcswe
Lambertz uppsyn och aura utstrålar precis det du beskrev. Hatten av för det inlägget

Tja han fick sitt första barn vid 23, efter något år med kvinnan som blev hans hustru. De fick ytterligare två barn och levde nog ihop tills hon dog i cancer för 2-3 år sedan.
Citera
2021-03-11, 19:51
  #1239
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nulb
Måste säga att din okunskap är slående.

Till att börja med så är inte en ordinarie domare anställd under normala former. Det handlar alltså inte om ett vanligt anställningsförhållande.

Vidare så är det ytterst ovanligt att en muntlig utsago räcker för fällande dom i ett sexualmål. Skulle säga att det är omöjligt men det finns säkert någon obskyr nämndemannadom där det skett.

De är politiskt ja... ange lagrum för dina påståenden i övrigt
Citera
2021-03-11, 19:52
  #1240
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av intenog
Sluta häng ut oskyldiga Sunita och andra. Offret är ingen juridikstudent. Det är en prostituerad. Att de låtsas att de fick kontakt via studier är lögn.

Vet du eller gissar du?
Citera
2021-03-11, 19:53
  #1241
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rotesau
Ren tillfällighet skulle jag gissa. Lambertz lär träffat många studerande inom ramen för sin karriär, och detta är nog någon helt okänd och ej framstående kvinna som det handlar om.

Det har väl klickat lite privat eller så, och en 50-talist vs en 80-talist kan nog te sig otroligt missförstående i en sådan "klick", då gällande vad känslan bakom "klicken" gäller.
En studerande lite grann fd partypingla med hög social svansföring och ett närmande gemytligt beteende kan nog lura vilken gubbe som helst.


Det har ju tydligt framgått i media genom BO hur deras relation började och pågått under en längre tid via mestadels sms och har handlat om juridiska frågor.

Varför utgår du inte från det istället för att fabulera ihop egna scenarion?
Citera
2021-03-11, 19:53
  #1242
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dynamo-Kuken
Och på köpet riskera att rasera sin ännu ej påbörjade juridiska karriär, knappast troligt din misogyna tomte.

Exakt. Vad har hon att vinna på att anklaga sin mentor som ju är den som kan öppna dörrar åt henne?
Citera
2021-03-11, 19:53
  #1243
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RamaZotero
De är politiskt ja... ange lagrum för dina påståenden i övrigt

Du vill ha lagrum på att en muntlig utsago inte räcker för fällande dom..?

Hur tror du egentligen ett brottmål fungerar?

Tillägg: Bara för att förtydliga. Ordinarie domare tillsätts visserligen genom politiska beslut men när de väl sitter där så blir man inte av med dem annat än under väldigt specifika omständigheter.
__________________
Senast redigerad av Nulb 2021-03-11 kl. 19:54. Anledning: Tillägg
Citera
2021-03-11, 19:54
  #1244
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av rotesau
Tvärtom, han är stenhårt nitad i utredningen redan vid anhållan. Man har ju här utrett länge och tagit in honom på stark grund.
Han kommer dömas och det kommer finnas en detaljerad trovärdig utredning senare, det finns inget annat.

Justitiemord. Hoppas han har kontakter i regeringen om det kan hjälpa
Citera
2021-03-11, 19:55
  #1245
Medlem
Bryggmastaren1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rapier
Man kan ju hoppas att det brottsoffret får den mediekåta Elisabeth Mazzi Fritz som målsägandebiträde.
Kan bli en intressant rättegång om hon skulle grilla Lambertz gällande hans kvinnosyn, utnyttjande av beroendeställning, att ett nej alltid är ett nej, om han verkligen trott att en 40 år yngre kvinna fann honom attraktiv m.m.

Vad ska Lambertz försvarsadvokat komma med? Tänk vad han varit med om. Hur har det varit att växa upp och se ut som en korsning mellan Marit Paulsson och Elefantmannen vilket lätt till svagt intresse från kvinnorna.....

Hahaha, så jävla sant. Vem fan knullar med någon som Lambertz frivilligt? Finns inte, givetvis våldtäkt, grov dessutom eftersom hon var full o avdäckad.
Citera
2021-03-11, 19:55
  #1246
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Justitiemord. Hoppas han har kontakter i regeringen om det kan hjälpa

Du har missat att i Sverige är domstolarna självständiga.
Citera
2021-03-11, 19:56
  #1247
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snyggastefittan
För att vi kvinnor äger sexualiteten. Vi kan bli attraherade, bli fulla och vilja knulla. I bakfyllan kan vi ångra oss. Bygga upp ångest och med stöd av vänner förstå att vi måste blivit våldtagna. Rättssystemet är alltid, numera på kvinnans sida, i den här typen av mål. Krävs ingen bevisning annat än vad kvinnan själv berättar. Vid sex mellan två onyktra människor har kvinnan inget ansvar. Bara mannen som ska säkra samtycke. Ett samtycke som enda inte går att bevisa eftersom domstolen väger kvinnans vittnesmål starkare än den utpekade mannens.

Kommer det bli bättre? Knappast. Majoriteten domare och åklagare idag är kvinnor som följer den politiska agendan där en kvinna aldrig behöver ta ansvar för egna handlingar. En kvinna är alltid offer för omständigheter.

Nej så är det inte. Av de cirka 8000-9000 anmälningar som görs gällande våldtäkt. Så går kanske cirka 600 till domstol och ungefär hälften blir fällda. Det är verkligen dåliga siffror. Då åklagare ska bara åtala om han/hon är ganska säkra på fällande dom. Man ska också komma i håg att det begås mellan 35 000 - 180 000 våldtäkter om året i Sverige. Av dessa döms -0.2-0.9 procent av GM.

Dessutom vill inte staten att alla våldtäktsmän ska dömas. Då skulle vårt rättssystem braka i hop.

När det gäller Lambertz skulle jag misstänka om han har gjorts sig skyldig till våldtäkt att det är på fyllan. Cirka 60 procent av GM är berusade och cirka 40 procent av BO är berusade när brottet begås.
Citera
2021-03-11, 19:56
  #1248
Medlem
Sandkakas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CFFV
Mea culpa.
Jupp, det är det avgörandet jag tänker på.

Men menar du att rättsväsendet går utanför lag? Om lagen ser ut på ett visst sätt, så kan inte tillämparna själva välja hur de ska döma. Det måste finnas lagstöd.

Angående GL:s tid i lagrådet. Var det någon propp. ang. sexualbrott som hamnade där då?
Har du missat den debatt om domar i sexualbrott som föregick samtyckeslagen?

Jag nämnde Lambertz tid i Lagrådet eftersom det är så vitt jag vet det närmaste han kommit lagstiftande.

Citat:
Ursprungligen postat av kongeroa
Men herregud människa, ska man fällas när det inte finns vittnen eller teknisk bevisning??! Dessa kvinnor som anmäler när ord står mot ord gör det för att tjäna en hacka (skadestånd) Lögndetektor borde absolut införas i Sverige
Menar du att det ska vara fritt fram att göra lite vad som helst bara man ser till att göra det utan åsyna vittnen?
Om det måste finnas åsyna vittnen eller teknisk bevisning blir det omöjligt att åtala många brott, inkl sexualbrott.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in