Citat:
Ursprungligen postat av
Stockholmslivet
Fanns väl spekulationer om att viruset troligen skulle mutera till en snällare variant efter pandemin och det kan ju fortfarande inträffa. Inget utlovat och Tegnell var knappast ensam om den tanken, kommer inte ihåg om han ens uttalat den.
Misstänker att man sett lite för endimensionellt på det evolutionära trycket, i synnerhet om den mesta smittspridning sker innan allvarliga symtom utvecklats.
Ja jag uppfattar det också som om alla experter gång på gång har yrat om att viruset ska att mutera till att bli snällare. När sen mutationerna dök upp så fortsatte man att gång på gång påpeka att de i varje fall inte var värre, men nu står vi alltså inför faktum: Den brittiska mutationen är både mer smittsam och gör betydligt fler svårt sjuka.
När experter gång på gång baserar sina slutsatser på förhoppningar, så blir det lite svårt att lita på dem. Nu talar man istället om att det kan ta åratal innan viruset blir snällare.
Naturligtvis påverkas inte spridningen av viruset nåt nämnvärt om 2% istället för 1% skulle dö. Det hade väl för fan ett barn kunnat räkna ut? Vi snackar inte direkt om Ebola där dödligheten är så hög att det påverkar virusets framgång. Även om virusets mål inte är att döda så många som möjligt så kan ökad dödlighet bli en bieffekt av vad viruset måste göra för att fortsätta att spridas.
Om jag skulle gissa så lär Covid-19 bara bli dödligare framöver i takt med att viruset tvingas attackera allt aggressivare i takt med att det får svårare att smitta fler pga immunitet och pga att folk skyddar sig. Att mutationerna som nu kommer påverkar just virusets reproduktionsförmåga hos de smittade vilket både gör folk både mer smittsamma och mer sjuka talar för detta. Vi kan bara hoppas på att vaccinerna lyckas dämpa detta och att det inte blir en kapprustning mellan viruset och vaccinerna.
Det finns dock en risk för att viruset kan evolvera till att bli en massdräpare och att vi långt ifrån har sett det värsta än.