Citat:
Ursprungligen postat av
0Z8S
Hennes morsa skymtade förbi väldigt snabbt medan de snörade om flaggstången, satt i fönstret och sa i princip att det var skönt att ha en stark och händig karl på gården. Alltså ursäkta, men det är rätt taktlöst, för att inte säga oförskämt, att säga så. 1, skulle inte hennes dotter klara det själv? Att ha en man är högst överflödigt för en sådan uppgift. 2, Hon har feminismen att tacka till att hon kan rösta, yttra sig, ha karriär, ligga med vem hon vill. Inte för att jag önskar livet av något, men det skall bli rätt skönt att slippa den generationen inom kort. (Samtidigt som jag naturligtvis inte vill klandra henne, hon är ju på sätt och vis också en produkt av faderssamhället). Spelar ingen roll adhd eller inte (är du funkofobisk), de är fortfarande män, vilka står för 97% av sexualbrott i Sverige. Och sen att han var förstående? Ursäkta, men alltså det kändes som att han typ bara ja ja, lilla gumman typ. Passivt aggressiv och rätt obehaglig. Jag vet att det inte förväntas mycket på män, men alltså... usch orkar inte
1. Nej, det är inte oförskämt att säga så. Han är lång (bra räckvidd) och antagligen betydligt starkare än susanna. Av en kvinna och man i samma längd/vikt är mannen generellt starkare, särskilt i överkropp och armar (nästan dubbelt).
2. Det ena utesluter inte det andra. Bara för att vi alla får rösta, jobba med vad man vill så är det inget fel med de som VILL leva mer traditionellt där kvinnor tar hand om barnen och mannen om däckbyten och mer tunga göromål. Men det verkar inte susanna köpa.
3. Nä, han var inte passiv-aggressiv, han var nog förvånad och oförstående, inte många kvinnor som är så rabiata att de tar ngn som vill hjälpa till med kassar för en mansgris. Och nej, är inte "funkofob" men jag köper inte att de fåtal killar som härjade runt i grundskolan fick göra det pga de var män utan för att lärarna inte satte ner foten. Sen var inte tjejerna så mkt bättre, mkt mobbing och skitsnack. De flesta killarna var lugna, sen vad spelar det för roll att 97% av sexbrotten utförs av män, när typ 97% av männen inte utför sexbrott överhuvudtaget? Jag är inte för ngn kollektiv skuld, man rår ju inte för om man föds som man eller kvinna.