2021-03-09, 15:17
  #2797
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Starback
Allt tyder på ett minutiöst planerat självmord. Någon slarver var han inte.
Men jag tycker inte att vi ska ägna för mycket tid åt dödssättet.
Citat:
Han sprängde sig antagligen. Jag föreslår handgranat.

Kan så vara...
Tänker du då att DA rekat platsen o lagt dit handgranaten tidigare eller gått/sprungit med den i "ryggan" vid försvinnandet i nov?
Ni andra som också tror på självsprängning, hur tror ni med förfarandet av sprängmedel?
Citera
2021-03-09, 15:17
  #2798
Medlem
Nu får man ju ha förståelse för att Deniz familj befinner sig i sorg och chock. Men att kräva att polisen ska lämna beskedet över en kopp kaffe, och vara ”varma”
blir ju bara lite för mycket. Det får en psykolog/kurator syssla med, inte ordningsmakten.

https://www.expressen.se/nyheter/familjen-om-sorgen-efter-deniz-kritiserar-polisen/
Citera
2021-03-09, 15:23
  #2799
Medlem
R.I.P. Hoppas vi får reda på lite mer efter en obduktion.
Citera
2021-03-09, 15:23
  #2800
Medlem
loisloiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av prostinnan
Kan man räkna med att obduktion genomförs om polisen inte misstänker brott? Offentlig blir den ju i vart fall inte... men vet någon om det genomförs över huvud taget i en sån här situation?
Det är Rättsmedicinska avdelningen i Solna som obducerar i sådana fall. Offentligt resultat blir inte.
__________________
Senast redigerad av loislois 2021-03-09 kl. 15:28.
Citera
2021-03-09, 15:24
  #2801
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av K.Blomkvist
Tack. Visste inte att det fanns en tråd till.

Där var det väldigt trångt måste jag säga.

Jag lägger upp dina bilder här igen så fler kan få en uppfattning.

https://www.bildtagg.se/file/527goewz9yg9uup38wnxsc

https://forumbilder.com/i/rxbQ

https://forumbilder.com/i/rxPt

https://forumbilder.com/i/rxPQ


Återigen tack för din info.
Finns bättre bilder. De du länkade till är hålans utgång, d v s på andra sidan stenblocket. Du får inte in ett huvud där.
Citera
2021-03-09, 15:30
  #2802
Medlem
TilleyHats avatar
En del media skriver att han var en av Sveriges mest meriterade och dekorerade jägarsoldater. Vad exakt menar de med det? Meriterad i form av att han har gått en massa utbildningar eller meriterad i strid?
Citera
2021-03-09, 15:33
  #2803
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av löktårta
Klart det är DA. Vill du slå vad om en femhunka?

Ultramaratonteorin utan utrustning (inkl. mobil) var körd från start.

Står naturligtvis fast vid detta.

Citat:
Ursprungligen postat av löktårta
Som du säger, "Är det Arda man funnit är det ett självmord": håller med 100%.

Ändrar uppfattning: Inte nödvändigtvis. Han kan mycket väl ha halkat och slagit sig såpass att han inte klarade sig. Elitsoldater är inte immuna mot otur vs. elementen. De är dessutom statistiskt sett mer vana vid att ta risker. Så det behöver inte ha varit självmord.

Dock: Självmord är något som det i princip aldrig talas om i media, så om polisen på något sätt har kommit fram till att det lutar åt självmord, så får vi inte veta det, såvida inte anhöriga går ut med det. Med andra ord: det kan mycket väl ha legat en picka bredvid liket och polisen kan ha säkrat en kula och eller en hylsa utan att vi någonsin får reda på det via media.

TLDR: En jägarsoldat ger sig inte ut på en femmilamarsch i terräng utan adekvat utrustning. Det kan vi glömma direkt. Alternativen är att DA halkat oturligt under ett motionspass, eller att han faktiskt har begått självmord. Även om det finns goda bevis för självmord, så kommer allmänheten inte att få ta del av dessa pga. bias i media emot rapportering av självmord.
__________________
Senast redigerad av löktårta 2021-03-09 kl. 15:48.
Citera
2021-03-09, 15:35
  #2804
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LawNumberSix
Deniz begick självmord!

Deniz hade rekat denna plats tidigare, t.o.m. tagit bilder av den, det var ett väl planerat självmord.

(Att Deniz skulle ta bilder på denna så svåråtkomliga plats för att sedan återvända dit och halka på exakt samma ställe så han slår ihjäl sej, nej, nej, nej, det finns ju inte ens en promilles chans till.)

Har missat alla vändor. Hur vet man att han varit på platsen tidigare?
Citera
2021-03-09, 15:39
  #2805
Medlem
loisloiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kalleochchokladfabriken
Nu får man ju ha förståelse för att Deniz familj befinner sig i sorg och chock. Men att kräva att polisen ska lämna beskedet över en kopp kaffe, och vara ”varma”
blir ju bara lite för mycket. Det får en psykolog/kurator syssla med, inte ordningsmakten.

https://www.expressen.se/nyheter/familjen-om-sorgen-efter-deniz-kritiserar-polisen/
Det är polisens uppgift att framföra dödsbud till anhöriga. Ingen rolig uppgift för polisen heller. Även polisman mår dålig efteråt. Tragisk olycka. Man fattar inte varför lämnade DA mobilen hemma. Är det Försvarets restriktioner pga säkerhets risk? Ren paranoia i så fall.
Citera
2021-03-09, 15:39
  #2806
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zanderman
Nej du och 99% av alla söndercurlade svenskar födda efter 1970 är en del av problemet - inte bara en del, utan är HELA problemet.

Om du inte börjar din morgon med en iskall dusch i 15 minuter, följt av 30 minuter meditering och 1+ timmes styrketräning är du absolut, med hundra procent chans, en del av problemet.
DU är en av dom som är sjukt fel ute.
Han har aldrig någonsin ens skjutit skarpt mot någon människa, än mindre dödat någon.
Trots det, så tar folk som honom livet av sig.
Och söndercurlade svenskar?
Varför kom du/dina föräldrar hit från första början?
Jo eftersom att ni vill bli söndercurlade AV svenskar!

Ursäkta offtopic och smutskastning i tråden men står inte ut med muslimska jättebäbisar som zanderman.
Citera
2021-03-09, 15:40
  #2807
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av allan78
Har missat alla vändor. Hur vet man att han varit på platsen tidigare?

Han hade bilder av just denna plats i sin tel eller dator, så det var väl planerat, säkert även därför mobil mm lämnades hemma.
Citera
2021-03-09, 15:40
  #2808
Medlem
Han joggade och i slutet skulle han varva ner. Så han försöker hoppar över gropen. Men tappar balansen slår i huvudet . Helt förvirrad över vad som just hände. Adrenalinet pumpade. Så han försöker ligga ner (kanske ont i ryggen) Så han ser gropen och glider ner och försöker återhämta sig.

Men somnar in och fryser ihjäl.


Bara han hade mobilen med sig...
__________________
Senast redigerad av troy_mclure 2021-03-09 kl. 15:47.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in