2021-03-08, 21:18
  #817
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Men om hon förlorar lämnar andra halvan.

Nej isf hade de redan lämnat 2018. Det är vänstersidan som är religiös.
Citera
2021-03-08, 21:19
  #818
Medlem
sovad-p1s avatar
De är alla kontrollerad opposition och nästa valresultat har inget alls att göra med hur svenskarna röstar.

Propagandamaskinen ljuger så det står härliga till men den största lögnen är det få som uppfattar...
Citera
2021-03-08, 21:25
  #819
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Har nog mest att göra med att du verkar gravt felinformerad. Eller har inte förstått deras relation alls.

L är kravställare på S och Mp. Och S och Mp är leverantörer. Det är relationen.

Det är ganska stor skillnad på att vara kravställare och att som du skriver stödja någon. Ungefär som natt och dag.

(Du får gärna berätta hur du hamnat så fel. Är det någon som påstått att det du skrev och du trott på det?)



Du tänker på att vi fått mer borgerlig politik denna mandatperiod än man kunde drömma om när man såg valresultatet, och såg att vänstern hade majoritet i Riksdagen.

Ska vi vara missnöjda med det?

Hur lyder det resonemanget. Vi som vill ha borgerlig politik skall alltså vara arga för att vi fått borgerlig politik.


Folk som vill ha borgerlig politik vill helst fortsätta få borgerlig politik. Borde väl inte vara chockerande.


Det är som att vi har underleverantörer i näringslivet som vi ställer krav på. Ibland byter vi ut dom.

Kan du kanske beskriva problemet med att vi byter underleverantörer. På en skala på 1 till 10.


Jag kan inte komma på att någon underleverantör tackat för sig och aldrig återkommit med nya erbjudanden. Hur ofta har det hänt för dig?


(Låter som du aldrig satt din fot i näringslivet. Det är absolut ingen kritik. Men man byter ut underleverantörer mot någon man tror är bättre. Underleverantörerna kan bli lite sura då, men återkommer snare med erbjudanden och förhoppning om att bli underleverantör igen).
Lägg ner med ditt tjat om "kravställare" och "leverantörer". Du har kört det kortet i ett år nu utan att fråga dig själv varför folk flyr Liberalerna. Guess what, ingen bryr sig om liberalerna får igenom borttagande av värnskatten om vi får en statsminister som heter Stefan Löfven från socialdemokraterna. Vad är det du inte förstår? Regeringsmakten innebär mycket mer än bara de 73 punkterna varav en hel del är socialdemokratisk politik och miljöpartistisk politik. Vad tycker du om miljöpartiets punkt om att göra livet surare för skogsägare och i praktiken ta bort det privata ägandet i det området?
Citera
2021-03-08, 21:27
  #820
Medlem
ragnarokkrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Men om hon förlorar lämnar andra halvan.

Ja, vad är alternativet? Idag är en röst på FP/L en röst på S/MP. Samma smörja som kört hela landet i rännstenen. M/KD har inget utan SD så det är inget att diskutera för vänsterfalangen inom L. Deras linje leder till en ny JÖK.

Men om vänsternissarna i L verkligen lämnar finn en mikroskopisk chans att kara sig OCH göra skillnad. Vinner Jönssonligan i L finns ingen anledning för någon att rösta på L. Man får samma sörja till regering som vi har nu.

L har inget att erbjuda väljarna, de är slut. Vi vet precis vad deras politik innebär. Invandring.

När medlemmarna själva insett detta (långt efter nästa val) kan de gå till MP, C och MED. Ett uppsving för MED, en vinst för alla.
Citera
2021-03-08, 21:42
  #821
Medlem
Totalt 93 som får rösta den 28 mars.

Partistyrelsen 25
Liberala Ungdomsförbundet 1
Liberala kvinnor 1
Liberala studenter 1
Blekinge 1
Dalarna 2
Gotland 1
Gävleborg 2
Jämtland 1
Jönköping 2
Kalmar 2
Kronoberg 1
Norrbotten 2
Skaraborg 2
Skåne 9
Stockholm 12
Södermanland 2
Uppsala 2
Värmland 2
Västerbotten 2
Västernorrland 2
Västmanland 2
Västsverige 11
Örebro 2
Östergötland 3

Redan nu har vi väl mer eller mindre NEJ från Stockholm (12), Uppsala (2 troligtvis), Västsverige (11), Liberala Ungdomsförbundet (1), Partistyrelsen (ca 10 st vad det verkar).

Blir kul att följa hur Liberalerna sliter sig själva i stycken. Hoppas Sabuni röstas bort...

Tyvärr är Liberalerna ett hopplöst parti. Lika bra att det går i graven.

När omröstningen kring JÖK var uppe blev siffrorna 62 för JÖK och 30 emot JÖK.
__________________
Senast redigerad av flashbackdasen 2021-03-08 kl. 22:00.
Citera
2021-03-08, 21:54
  #822
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Finns det någon undersökning om vad Liberalernas väljare vill? Kan man inte förvänta sig att de lutar ganska kraftigt gentemot Sabuni-linjen?
Citera
2021-03-08, 22:05
  #823
Medlem
Från en artikel i Expressen.
Citat:
Splittringen framgår också av att 58 procent av liberala toppolitiker på lokal nivå är nöjda med samarbetet med regeringspartiet, en minskning med 6 procentenheter sedan förra året. Däremot tycker 42 procent, en ökning med 4 procentenheter, inte att det fungerar bra. Detta enligt en rundfråga som tidningen Dagens Samhälle har gjort.
Det här är en mardröm för Liberalerna. Partiet är delat precis på mitten. Samtidigt är opinionssiffrorna rekordlåga och kan snart vara under 2 procent. Oavsett vilken sida som vinner så är det slut med L och det blir det andra riksdagspartiet som försvinner efter NyD.
Citera
2021-03-08, 22:07
  #824
Medlem
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Finns det någon undersökning om vad Liberalernas väljare vill? Kan man inte förvänta sig att de lutar ganska kraftigt gentemot Sabuni-linjen?

De är ju inte så många längre så det är väl lite svårt att hitta dem men rimligen så är de flesta vänsterväljare som ser massinvandringen som deras högsta mål, övriga har förstås lämnat partiet.
Citera
2021-03-08, 22:11
  #825
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Friherr
Från en artikel i Expressen.

Det här är en mardröm för Liberalerna. Partiet är delat precis på mitten. Samtidigt är opinionssiffrorna rekordlåga och kan snart vara under 2 procent. Oavsett vilken sida som vinner så är det slut med L och det blir det andra riksdagspartiet som försvinner efter NyD.

Det vore dock en extremt mycket större smäll än NyD. De satt bara i en mandatperiod, upp som en sol, ut som en pannkaka.

Liberalerna och dess föregångare har suttit i riksdagen oavbrutet sedan 1908!
Citera
2021-03-08, 23:52
  #826
Medlem
EnergizerBunnys avatar
Bästa vore om hela L bara löstes upp och absorberades av övriga partier. Låt ena hälften av L gå till de rödgröna så kan resten gå till "allianspartierna".

De är så dumma så de utrotar sig själva ändå uppenbarligen, de är ju numera ett 2-3%-parti

Som man tänker får man lida.
Citera
2021-03-08, 23:53
  #827
Medlem
EnergizerBunnys avatar
På ett sätt har SD den största makt ett parti någonsin har haft i Sverige.

ALLT inom politiken kretsar kring SD i slutändan, ALLT

Finns fanimej inte en enda fråga som är viktigare än just frågan om SD, för samtliga övriga partier

Ganska patetiskt, men väldigt underhållande.
Citera
2021-03-09, 00:05
  #828
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av loal
Lägg ner med ditt tjat om "kravställare" och "leverantörer". Du har kört det kortet i ett år nu
Varför skulle jag sluta berätta för de superegoistiska bidragsknarkarna om verkligheten?
Du missade att förklara den lilla detaljen.

Är det för att dom blir ledsna när någon säger något som inte stämmer med deras bisarra fantasivärld?

Citat:
Ursprungligen postat av loal
Guess what, ingen bryr sig om liberalerna får igenom borttagande av värnskatten om vi får en statsminister som heter Stefan Löfven från socialdemokraterna.
I verkligheten är det precis tvärtom.

Det är den förda politiken som har betydelse. Vad statsministern råkar heta spelar ingen som helst roll för rationella människor.

Och nu har det förts borgerlig politik. Och det får man vara positiv för, när vänstern har majoritet i Riksdagen.
Vilken politik hade vi fått annars?
Hade en M/KD regering kunnat städa bort den allmänna sjukvården?
Så vi kan lösa det med privata sjukförsäkringar i stället.
Eller vad är alternativet?

Citat:
Ursprungligen postat av loal
Vad är det du inte förstår? Regeringsmakten innebär mycket mer än bara de 73 punkterna
Regeringen är fri att lägga förslag som inte omfattas av avtalet. Är det socialistiska förslag så röstar C och L nej.
Förstår du inte det?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in