Citat:
Ursprungligen postat av
MarryBlunt
Fast han är oxå skyldig på de ställa frågorna redovisa svaren som Esbjörn ger. Om man rättare till felaktiga svar som en person ger vid en demens utredning, skulle den ju definitivt ge ett felaktigt resultat.
En demensutredning är inget matteprov där patienten svarar "rätt" eller "fel". I en demensutredning ingår en rad olika undersökningar, provtagningar, tester m.m. Den genomförs av specialistläkare som efter alla olika undersökningar kommer fram till en diagnos.
Den psykologundersökning som gjordes av BK är inte i närheten av att utgöra en demensutredning. Den uteslöt i själva verket att en demensutredning behöver göras.
Min gissning är att Binninge, MPL och kursgårdsmadamen först försökte få till stånd en demensutredning inom den reguljära sjukvården, men fick nej efter att de inledande minitesterna inte visat på något behov av utredning. Det blev därför nödvändigt att anlita privatpsykologen BK.
Citat:
Ursprungligen postat av
MarryBlunt
Kolla vad många som bedömer att 6 miljoner verkar rimligt för det huset. Tack för du påvisat att vi oberoende av varandra tränat samma.
För egen del, som faktiskt har likvida medel i den storleken att spendera, skulle jag aldrig i livet lägga 6 miljoner på den fastigheten, för att därefter få lägga ytterligare 3-4 miljoner på att få den i skick att säljas vidare. Fastigheten är helt enkelt inte tillräckligt intressant i spekulationssyfte. Det är inte enbart själva läget utan också grannskapet. Odalgården som granne, religiösa riktningar av olika slag och dessutom miljöpartister runt knuten sänker intresset i hög grad. Man måste tillhöra någon av grupperingarna för att kunna tänka sig att bo där. Målgruppen för en sådan fastighet är faktiskt inte särskilt stor. EB är nog helt rätt köpare. Jag bedömer att priset är rätt och hon har tänkt sig en renovering i syfte att bosätta sig där.
Den som inte har likvida medel måste kunna låna upp pengarna. Att få en bank att låna ut pengar till ett förvärv på 6 miljoner plus ytterligare 3-4 miljoner för renoveringar tror jag inte ett ögonblick på. Bankerna är numera stenhårda när det gäller riskbedömningar.