Citat:
Ursprungligen postat av
Refund
Exakt samma argument användes av EU-förespråkare i Norge att i en händelse av pandemi kommer Norge stå helt utan garantier och vara så litet att inget vaccin kommer kunna köpas in. Eu-länderna skulle isåfall hjälpa Norge av nåder på sina villkor.
Guess what - utfallet är att det spelade 0 roll ifall Norge var medlem i EU eller inte. Jag säger ingenting om NATO som koncept men det är tydligt att du gått på skrämselprppagandan om att Sverige får klara sig själv mot Ryssland.
Utan ett medlemskap har vi inte heller inflytande, rösträtt eller vetorätt i NATO.
Och ett medlemskap skulle ge en mycket större krigsavhållande effekt.
Citat:
Ursprungligen postat av
bl-gr-n
NEJ!
NATO och EU samt multi-kulti vurmandet från FP/L är bara en ett sätt för detta hyper-globala parti att förstöra vårt nationella självbestämmande.
Ett land (som Sverige) kan inte både vara självständigt och samtidigt medlem i en union (EU).
Repeterar: L/FPs NATO kärlek är inget annat än deras sätt att få centralstyrd globalism.
NATO är en mellanstatlig politisk organisation. Vilket innebär att NATO inte har befogenhet att bestämma över sina medlemsländer. Till skillnad från EU som är överstatlig.
Storbritannien gick ur EU för de ville ha mer självbestämmande men de har noll intresse av att gå ur NATO eftersom deras Natomedlemskap inte påverkar deras självbestämmande.
Besluten inom NATO fattas med konsensus och alla medlemmar har vetorätt.
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Mellanstatlighet