Citat:
Ursprungligen postat av
Harald.Guldhatt
Det här är alltå det nya normala i Sverige. Varje lite håla har minst några knarkande psyksjuka "gymnasieungdomar" som plötsligt kan få för sig att hugga ner folk på stan som ska gå och handla. Det gällar att ha skyddsväst, ögon i nacken och hålla 10 meter till närmsta svartmuskig ungdom.
Japp, det har tyvärr alltid gällt i våra "hålor". I en stad som Vetlanda, 13000 invånare så lär det dess värre alltid finnas en potentiell bärsärk. Kanske en Anton Lundin, kanske en Rakhmat Akilov, kanske en Daniel Nykvist.
Så ser det ut i vårt land och har nog alltid gjort bland 10 miljoner invånare. Statistiken säger att du möter en sådan här gärningsman var 970 miljonte dag, dvs du kan leva drygt 30 000 hela liv innan du möter en sådan Anton eller Daniel.