Citat:
Ursprungligen postat av
Mynicname
Jo, det är ju mycket som talar för att aktiekursen i GME stiger till 300 miljoner kronor per aktie (30 miljoner dollar). Alla kommer att sälja av sina aktier i alla andra företag och satsa rubbet i GEM. Vanliga småsparare läser inlägg på Internet och köper aktier för hundratals miljoner kronor per styck.
Ska bli kul 2021-03-19 när hela världen stanna och alla äger aktier i ett konkursbo...
Nej det är såklart inte troligt, jag bara förmedlar vad som återges på Reddit.
Men tror du har missförstått hela grejen.
Det är inte småspararna och alla privata aktieägare som kommer få aktien att stiga till 1k, 100k eller 30m dollar. Om det inträffar. Utan hedgefonderna och de stora finansiella aktörerna som blankat GME.
Småspararnas mål och hela poängen med det här är att att köpa och sen hålla. Så att aktien hamnar på en högre nivå än det ”skurkarna” lånat den för eller spekulerat i. När datumet gått ut tvingas de nämligen köpa alla aktier för ett högre pris än de lånat den för och till generellt sett ett jävla överpris. Tanken var ju att köpa den till ett underpris och tjäna på mellanskillnaden. Men det sätter Redditkrigarna stopp för.
Stiger kursen till låt säga 800 dollar och det rör sig om många miljoner utlånade aktier som måste köpas, i tillägg att det kommer spekuleras vidare i stigningen och att många kommer hoppa på hypen och köpa så kan du bara föreställa dig vilka enorma summor detta potentiellt rör sig om.
Detta kalaset måste ju betalas oavsett av någon i slutändan. Man kan alltså inte låna aktier till ett utsatt datum utan att köpa dem. Skiter man i det så ökar räntan och beloppet försvinner inte. Det kan gå hur långt som helst men någon måste betala.
Då måste pengarna komma ifrån någonstans. Alla dessa finansiella aktörer har tillsammans biljoner av dollar utplacerade lite överallt. Om deras kassor blir tomma efter att deras astronomiska summor hamnar i Gamestop tvingas de ju att sälja allt annat de äger över stora delar av övriga marknaden vilket kommer skapa en finanskris.
Ungefär så.