2021-03-05, 13:32
  #3589
Medlem
bulletproofsouls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrStreamer
Sätter en slant på att myndigheterna, eller hans familj "såg till" att bli av med honom pga hans totalt fucked up hjärna. Spar ju lidande för både familj och samhället. Fan vet vad han hittade på innan han kom hit. Överlag tror jag det är just den typen av "flyktingar" som vi får hit.

Så kan det mycket väl vara. Psykvården i Afghanistan är säkert i det närmat obefintlig.
Citera
2021-03-05, 13:32
  #3590
Medlem
sillynamnams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Vet inte jag. Som någon påpekat beter han sig snarare som en femåring. Vill väl inte stå till svars för sina handlingar, helt enkelt. Men han vet nog vad han gjort.

Formellt är det inte ett misstänkt terrordåd.
Motivet utreds fortfarande, och det kommer antagligen pågå länge till. Helt och hållet säkra på att det inte är ett terrorbrott blir vi knappast före FUP och åtal. Tycker mindre och mindre talar för terrordåd, och tycker heller inte dådet bör betraktas som ett sådant.

Det kan vara så. Antingen att han slår ifrån sig som en femåring eller att han har en blackout. Sånt händer väl också. Eller? Eller ett mellanting: någon gör något i påtänt tillstånd och sen framstår det som overkligt i efterhand. Det där kan inte ha hänt, det kan inte ha varit jag. Jag säger det inte för att hitta nåt förmildrande, spekulerar mest. Vet av egen erfarenhet att missbruk kan göra timida personer till livsfarliga monster.
Det kommer ju att bli många förhör, för tidigt att säga så mycket.
Citera
2021-03-05, 13:33
  #3591
Medlem
AreYouBacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-Brandbil
Samma sak gäller väl SVT eller annan media också fast de väljer sina intervjuoffer med andra kriterier.
Om en reporter från SVT skulle intervjua en person som direkt sa att det var en afghan som gjorde det och att alla dessa smutsmänniskor borde utvisas på stört så hade de valt att visa en annan intervju istället och om de saknades så hade det pratat om annat. All media letar efter personer som tycker lika och att de kan få det att bli allmän sanning.

Utanför Riksdagen intervjuades Åkesson dagen efter. Han beklagade säkert händelse och oroade sig för offren och de anhöriga. SVT valde istället att endast använda hans fördömande av invandringspolitiken och med det porträtterade honom som okänslig. En annan politiker stod ”redigt” och fördömde Åkesson.
Citera
2021-03-05, 13:34
  #3592
Medlem
BoulevardAlrunas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LuluBrooksie
Jag är fortfarande ganska förvånad över att ingen tidningsmurvel i jakt på en god story intervjuat gymnasieamnestins taleskvinna Lööf och gymnasieamnestins kamphund och "Sveriges nästa statsminister" Fatemeh. Ni vet hon som ser ut som en maskulin korsning mellan afghan och korean. Som organiserade sittstrejker åt 9000 gymnasie-afghaner.

Det är verkligen en bra story. Fateme är en galning, försökte hon inte smuggla in nån och lånade ut sitt pass? 9000 afghaner med ärrad acnehy á la väderbiten 100-årig getvaktare och med trettiåringars tandkort, som ljugit om sin ålder, tack fateme tack Annie. Handhjärta. Detta är en långt mycket större skandal än apatiska barnen men samma mekanismer
__________________
Senast redigerad av BoulevardAlruna 2021-03-05 kl. 13:36.
Citera
2021-03-05, 13:40
  #3593
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BoulevardAlruna
Kolla tandkortet, åldern där visar sannolikt på 31 🤮

Förmodligen.

På denna bild, som är minst 5 år gammal, ser han ut att vara en välbyggd 25-åring, redan då:

https://www.instagram.com/p/BY7kkJUFJMj/
Citera
2021-03-05, 13:45
  #3594
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Den där afghanen (gärningsmannen) saknar helt giltiga skäl att vara i Sverige. Brorsans trygga situation i Kabul visar att han hade haft det helt tryggt i Kabul också. Han är ingen flykting.

Att han befinner sig i Sverige beror på att han ljög om sin ålder. Precis som andra afghaner, som kommer till Sverige, så uppgav han att han är "17 år" vid ankomsten. Och då ses han som ett barn, och andra regler gäller.
Går det inte att skapa ett e-formulär av underskrifter som kräver att en person av denna kaliber ska utvisas efter avtjänat fängelsestraff? Sådana formulär får väl inte ansvarig myndighet nonchalera och det kan ju vara ett sätt att visa vad det svenska folket verkligen har för åsikt i såna här fall.

Vart skickar man det i så fall?
__________________
Senast redigerad av RollonHomie 2021-03-05 kl. 13:48.
Citera
2021-03-05, 13:46
  #3595
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LilaBojke
Du menar på samma sätt som ni alltid drar upp eran vita gud Akilov? Skulle nog kalla det jobbet värre.
Men han kom ju hit som barn. Akilov var en vuxen man.
Citera
2021-03-05, 13:46
  #3596
Medlem
Helt plötsligt är afghanen ett psykfall som inte kan ta hand om sig själv men han lyckades på helt egen hand ta sig till det mest förmånliga landet ur bidragssynpunkt. Och dessutom ljuga om sin ålder och asylskäl.
Citera
2021-03-05, 13:48
  #3597
Medlem
När en sådan här händelse sker är det naturligt att försöka analysera varför det skett för att kunna skydda sig i framtiden.

Om de tilltänkta mordoffren var etniska svenska män visar att det inte var en total dimma och slumpartat då han hoppade över att attackera kvinnor och barn.

Att gå ut och bagatellisera det med en axelryckning och beskylla kritiker och frågvisa för rasism är kontraproduktivt.

Jag befarar att det blir svårt att få veta sanningen för :
* Det ligger prestige i den förda politiken som kartellbildningen fört.

* Regeringsstödda medier vill inte svartmåla sverigebilden och bita handen som göder dom.

* Man vill inte riskera en känsloreaktion hos populasen som inte ska tänka själv utan att ha PK-certifikat.

* Det är inte så långt kvar till valet.

Man får inte ta politiska poänger av det politiska hjärnsläppet :gymnasie-amnestin.
Vad fan betyder det?

Nu har gm en advokat som sannoligt kommer gå på någon snyftlinje och att psykisk ohälsa med stressen om oklart uppehållstillstånd gav hans klient en psykotisk blackout.
__________________
Senast redigerad av GodDog 2021-03-05 kl. 13:58.
Citera
2021-03-05, 13:52
  #3598
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mikael2
Men han kom ju hit som barn. Akilov var en vuxen man.

Va? Förstår inte din poäng.
Citera
2021-03-05, 14:05
  #3599
Medlem
Han ser äldre ut än 22 år, kan han verkligen ha ljugit om sin ålder?
Citera
2021-03-05, 14:08
  #3600
Medlem
Rektangels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KurtLennart
Närmsta polisstation finns i Eksjö. När polisen väl anlände till Vetlanda tog det 3 - 4 minuter innan gärningsmannen var oskadliggjord. Innan dess hann gärningsmannen gå bärsärkargång i dryga 15 minuter. Det skulle aldrig varit möjligt med polis i staden. I Sverige har vi många småstäder som Vetlanda utan polis. Hur bra är det egentligen.

Du menar att denna sosseregering skulle finansiera uppbyggnaden av en polisstat när det enklaste vore att se över vår migrationspolitik? Vad gjorde GM i Sverige? Hur hamnade han här? Vad lockade hit honom? Hade han asylskäl?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in