2021-03-03, 05:05
  #565
Medlem
Spelmissbrukets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av guldkorn
Det var lite så jag också funderade tidigare när jag nämnde den relativt stora militära närvaron i Tyresta i samband med den stora skogsbranden. Det är inte helt otänkbart att någonting exempelvis tappats, kvarglömts, lämnats där ute i skogen och söker man då av ett relativt stort område kan man göra fynd som inte nödvändigtvis är kopplade till varandra eller för den sakens skull ens i direkt anslutning till varandra.

Bombtekniker kallas även när det handlar om gift och sånt. Om man vid en brottsplats hittar en påse med vitt pulver eller dylikt så kommer bombtekniker kallas för att ta hand om detta. Det är i alla fall min teori, att det inte alls behöver handla om något bombföremål, det låter långsökt.
Citera
2021-03-03, 05:29
  #566
Medlem
PoljeXs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jackflash
Kvarlevor betyder troligen en hel kropp. Varför tror alla att kvarlevor är likdelar?

Inte alla. Men antalet med Dunning-Kruger har blivit extremt stort i detta forum.
Hoppas officerens vänner och anhöriga kan få avslut nu.
Citera
2021-03-03, 05:45
  #567
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Kanske halkade, slog i bakhuvudet och kvävdes till döds av uppkastningar och eller tungan.
Ett simpelt benbrott eller en kotfraktur kan ställa till det, men då borde han kunnat ropa på hjälp och hålla sig vid liv tillräckligt länge för att bli hittad?

Det beror på, ett benbrott kan medföra att aorta brister. Kanske skadade han sig, släpade sig in i grottan, ingen mobiltäckning. Dog av inre blödning.
Citera
2021-03-03, 05:53
  #568
Medlem
FladderFarfars avatar
Hur lång tid kan det ta att identifiera kvarlevorna?
Citera
2021-03-03, 06:00
  #569
Medlem
Spelmissbrukets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FladderFarfar
Hur lång tid kan det ta att identifiera kvarlevorna?

Om det handlar om Deniz så bör ett svar komma inom några dagar bara. Annars kan det ta hur lång tid som helst om det rör sig om en rumänsk bärplockare.
Citera
2021-03-03, 06:24
  #570
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av woodenarrow
Först tänkte jag slå hål på några konspirationsteorier.
Personen som hittade kroppen under dagen kan mycket väl att tänka sig sökt efter en kropp till följd av att lilla brandbilen varit på exakt den här platsen och fått några konstiga ljus indikationer i mörkret 2020-11-27/28
Lilla BRANDBILENS positioner pekas ut av teamet i flödet på Deniz-gruppen inläggen och finns även med exakta koordinater hos utredarna, mps o srd - upptäckterna gjordes timmarna före 27/11 sen EM-kväll-natt, tills dess att polisen, Missing People och svenska räddningsdrönare (SRD) anlände till lilla brandbilens sökinsats i tyresta by. En av lilla brandbilens räddningsdrönare gjorde ett mystiskt fynd från luften precis på platsen där de idag arbetat någon kilometer upp i skogen. Bild finns på http://www.facebook.com/groups/lillabrandbilen
Dagarna efteråt sökte lilla brandbilen i dagsljus Alltså den 28 och 29 november 2020.
Vi har filmat platsen ett antal gånger, minst fyra i mörker, vid ett fall fyndade, vi såg någonting som lös som Vi uppfattade det som något med ett eget liv, vi hittade också en sten i en sjö som låg på ytan i närheten och sedan på andra sidan nationalparken i en sjö som heter Ransjön ytterligare en ljuskälla som Vi antog kunde vara från byggnad.

Vad det var så hade det då och där varit enklare att utesluta man vid liv från annat med rätt team och rätt koncentrerad sökinsats. På förfrågan från våra supporters skapar vi en insamling via Swish för att få kapital att köpa upp en mycket bättre drönare som rent är avsedd för search and Rescue uppdrag till skillnad från värmekamera drönare i allmänhet som gjorda för inspektions jobb.
Samtliga i teamet har erforderlig utbildning och behörighet för de drönar typer vi använder vid insats.
Norra om över vägen eller för en kilometer från Tyresta Nationalpark parkering på vänster sida om Åvavägen riktning från Dalarö vägen ner mot Åva båtsällskap bild på den här ljuskällan som mitt vatten levde sitt eget liv samt tips har lämnat för sökande i den där gruppen den 28 november för att försöka få dit så många som möjligt värde svenska räddningsdrönare informerades om film den lilla brandbilen gjorde och polisen informerades också drönaren flög ungefär 1500 meter från vägen längs med vägen och båda håll Vi var ute från tidigt på kvällen den 27 till sent för kvällen är 28. Johans har ingen egen Flashback men jag supportrar hans Team och vi pratade igenom detta och kan tyckte att det kunde vara läge att ge ett svar inte minst på grund av de otroligt flummiga teorierna om att han skulle ha något med Deniz att göra, i synnerlighet då Dennis är en elitsoldat som Johan aldrig har hört talas om förens Dennis kollegor stoppade Johan på vägen i Sorunda och berättade om att de gärna behövde hjälp att leta efter sin vän och kollega som hade försvunnit. Det var kollegor som har vi dragit igång Sök att före något officiellt Sök hade klubbats på hög nivå och vi såg det som självklart att kasta upp drönaren på en gång och börja köra batteri efter batteri vi ställde in att allt annat jag hade för stunden. Det var så det började, något säger mig att det är toligtvis såhär det slutar.
27500kr insamlat på swish till en bättre drönare som förhoppningsvis hittat personen,
Åtminstonde om den får lite mer gåvor
Ett gäng som göttar sig i smaskiga historier publikt som anhöriga älskar att höra.
En familj jag hoppas de nära får att avslut med svar som blir accepterad av familjen som sanningen. Jag har film o bilder att bistå med, för anhöringas skull.
Självklart får polisen informerats om detta och de har även tagit kontakt med mig och kommer sannolikt hämta upp filmer som väger ca en terabyte.
Mvh Johan Jäderström www.lillabrandbilen.se
(via en supporter från www.facebook.com/groups/lillabrandbilen

, ❤️


Tror det bara är autistiska människor som orkar läsa igenom hela din text. Själv fick jag lust att springa ut i skogen och gömma mig när jag hade försökt harva mig igenom halva din vägg av... ord.

Halvt obegripligt. Ta nu de där swishpengarna och gå en skrivkurs istället.
Citera
2021-03-03, 06:37
  #571
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Triremer
Jag sökte där. Dock inte med Missing People utan jag gick själv in i terrängen. Jag tyckte missing people verkade leta på fel platser. De letade mest runt de stora stigarna. Eftersom de utgick från Tyresta by letade de mest där.

Jag letade i exakt det område som nu har markerats. Borde letat mer. La cirka 30 min på att leta innan jag fortsatte min skogstur.

Japp å tänk då om du haft en person varannan meter som inte rör sig framåt förrän var vrå en kropp kan finnas är kollad. Då hade ni hittat detta. Om det nu var där, då..
Citera
2021-03-03, 06:41
  #572
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Okej, tack.

Känns ju faktiskt som en ganska trovärdig postare.

Ok, jag har inte haft tid att kolla personens historik men jag litar på dig tillsvidare.
Citera
2021-03-03, 06:48
  #573
Medlem
PerOFs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av joakim.svensson
Kan nånting ha trillat ner från ett träd i huvudet på honom? Och då kanske DA börjat spänna sig o säga "vem var det som kasta" och då kom en björn och rev honom? DA kanske sprang för att söka skydd i en trång reva dit björnen inte får plats, och där kanske han förblödde?
Hej Joakim! Har du gått i svårtillgänglig terräng? Jag påstår att en människa i sina sinnes fulla bruk undviker svårtillgänglig terräng till varje pris. Möjligtvis undantaget en person på Moutainbike. Tänk dig in. Du går lätt en mil på en timme. Springer på en kvart. Sen hamnar du i svår terräng. 100 meter på 10 minuter. Det är alltså faktor x 100 i svårighetsgrad. Det lönar sig alltid att backa ut. Och ta en omväg . Men den här personen fortsätter in i den svårtillgängliga terrängen. Det är höst. Mörkret faller på. Det finns en grotta. Kanske vet personen var grottan är och går dit...
__________________
Senast redigerad av PerOF 2021-03-03 kl. 06:51.
Citera
2021-03-03, 06:51
  #574
Medlem
karlsoons avatar
Låter ju rimligt att det är DA dom hittat.
Han ger sig ut på en tur han inte brukar,
Tar sig till en avlägsen plats, avslutar sitt liv som det flesta militärer velat göra med lite pang pang..
Citera
2021-03-03, 06:58
  #575
Medlem
karlsoons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PerOF
Tänk dig in. Du går lätt en mil på en timme. Springer på en kvart. Sen hamnar du i svår terräng. 100 meter på 10 minuter. Det är alltså faktor x 100 i svårighetsgrad. Det lönar sig alltid att backa ut. Och ta en omväg . Men den här personen fortsätter in i den svårtillgängliga terrängen. Det är höst. Mörkret faller på. Det finns en grotta. Kanske vet personen var grottan är och går dit...

Med tanke på att militären varit och hjälpt till i området i samband med branden kan ju DA fått kännedom om grottan på så vis..
Citera
2021-03-03, 07:03
  #576
Medlem
Ponera att personen använt sig av pentylstubin, virrat den runt och så bara avslutat livet.
Eller sprängdeg..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in