Citat:
Ursprungligen postat av
Betongbaletten
Man kan ju tycka att det är lite märkligt att kalla det "häxjakt" när man bara vill granska hans deklarationer. I synnerhet när han själv lovade att visa dom redan för 4 år sedan eftersom han "inte har något att dölja".
Att ge all din personliga information till dina politiska fiender, som dessutom är historiskt statistiskt skrupulösa och hänsynslösa, är inte en bra idé oavsett om du är genomgripande ärlig och god.
Det går alltid att hitta mer och mer trådar att nysta i oavsett om de leder till något eller inte. Tillslut är du anfallen från alla möjliga håll och kanter. Det är som om du får myror på insidan av dina kläder.
Det finns också en risk att man använder anonyma 'tips' och 'bevis' som ett sätt att fylla på ett (eller flera) klippt och klistrat rättsfall mot vilken genomärlig och genomgod människa som helst. Har man då inte advokater värda en miljardär är du körd oavsett, eller för evigt låst i trådlösa rättegångar för resten av ditt liv. Kafka.¨
En fiende som kan trycka evigt med nya pengar och använda Covid-relief för sina egna operationer istället för att ge till folket, bryr sig inte om hur mycket det kostar.
Det enda som är värre är att ha sådana fiender som ett helt politiskt parti med press-skydd sittande i din egen senat och kongress. Kanske även religiöst skyddade.
Ditt enda hopp är att en av dem, vem som helst, vågar säga ifrån.