Citat:
Ursprungligen postat av
Stefan5432
I "Busch och Sabuni slår blå dunster i väljarna" gör hon det väldigt enkelt för sig i sin väldigt förenklade analys.
Att förklara för oss är varför Finland fann att det var vettigt att bygga kärnkraft. Bra för oss då vi åtminstone kan köpa el därifrån när svängmassan blir låg i nätet.
För dyr? Återkom med en uppdaterad analys när alla subventioner tagits bort från subventionerade energislag och alla punktbeskattningar tagits bort på motsvarande sätt.
För dyr #2? Från en kille som aldrig lyckats gå pluss inom business:
https://www.nyteknik.se/energi/bill-gates-vi-behover-mer-karnkraft-for-att-stoppa-klimatkrisen-6943632
Med full respekt för att kärnkraft har sin problematik så går det inte att trivialisera problematiken som Lena gör.
Med facit från andra analyser hon gör som är av lite mer komplicerad karaktär är min tanke att enkla analyser kan fungera när det som ska analyseras är av lite enklare karaktär.
Det stämmer dock att det, marknadsmässigt, är för dyrt. Det beror i huvudsak på att kärnkraftverk tar lång tid att byggas och att det är en väldigt stor initial investering. Det är kostnader som en marknadsaktör (t.ex Vattenfall) måste betala tillbaka innan projektet blir lönsamt. Andra energislag är ofta billigare att bygga och går snabbare, vilket leder till att de blir lönsamma långt före kärnkraftverket. Att det däremot skulle innebära att alternativen till kärnkraft är billigare sett ur en livscykelperspektiv är bara bluff och båg, ännu mer så att något annat alternativ kan konkurrera med driftkostnaderna på ett kärnkraftverk som är i bruk (förutom då kanske vattenkraft).
Ser man en tidshorisont på, säg 10 år, är kärnkraftverk helt enkelt en dålig affär. Ser man på en tidshorisont på 20, 30 eller 40 år så är kärnkraften en extremt lönsam affär. Förr i tiden hade våra politiker en längre tidshorisont. Idag ser ingen längre än till nästa val, vilket är väldigt bekymrande.
Jag håller nog med ledningen till vattenfall att utifrån deras perspektiv (sett till avkastningskrav osv) är det en väldigt dålig affär att bygga kärnkraft med lån på marknadsvillkor. Men den linjen är samtidigt helt efterbliven ur ett energipolitiskt perspektiv. Staten kan låna pengar mycket billigare än marknaden och har också möjligheten till extrema tidsperspektiv. Dessutom har vi ju faktiskt redan kärnkraftbyggnader (som är den dyraste delen att bygga) som inte är i bruk, det hade varit intressant att se utredningar om vilka möjligheter som finns.