Citat:
Ursprungligen postat av
TomatKungen
MIKA-mottagningar finns alltså i Sverige. Jag tycker du ska läsa länken innan du förkastar den.
Jag har läst hela. Feministpropaganda.
Men visst, i Sverige och andra länder som anammat den svenska modellen är säljarnas förhandlingsvillkor sämre än i länder där det är lagligt, så i länder som Sverige kan det iofs hända att säljarna ibland gör saker de egentligen inte vill som att köra oskyddat t ex. Detta nämns ofta av t ex Fuckförbundet. Ännu ett exempel på hur lagen drabbar säljarna värre än köparna.
Man löser problemet genom att avkriminalisera.
Men ingen i Sverige är så "utsatt" att de tvingas till gängvåldtäkter. Fullständigt skrattretande formuleringar. Enbart feministpropaganda, som sagt.
Dessutom är det stor urvalsbias igen eftersom man endast intervjuat personer som kommit till dessa mottagningar

Jag förstår att urvalsbias är något sexköpshatarna måste ägna sig åt så att deras siffror ska se så hemska ut som möjligt, men det går såklart inte att ta på allvar.
Och igen, SVT är inte en trovärdig källa när det gäller något alls. Speciellt ämnen som dessa, samt politiska ämnen.