2021-02-19, 01:38
  #451057
Medlem
AutDisceAutDiscedes avatar
Och stresstestet fortsätter i oförminskad skala och nu när man ej kunnat tillgodose vaccinet i det omfång man lovat och velat, så kommer nu passande nog uppgifter om "farligare" och än mer potenta varianter utav viruset - allt för att boosta det svala mottagandet vaccinet fått och då många till och med sagt sig hoppa över vaccinationen. Vad då göra? Jo, då slår man på trumman att det nu finns än farligare virus och dessutom av olika slag, från olika världsdelar, alltså mutationer som sker lite varstans. Det kommer komma flera vågor av virusangrepp - hur många är vi för närvarande uppe i? Vaccinationspass kommer införas (skrämskott, eller inte så kommer detta öka vaccinationsgraden). Man spelar på folks känslor då man säger att "vaccinera dig även om du för egen del inte bryr dig, men tänk på dina nära och kära". Effektivt? Mycket!

Man räknar dödstalen och smittspridningen bland sina medborgare på vitt skilda sätt och man sätter in ofantligt många och vitt varierande åtgärder för att hindra smittspridningen, allt för att det i efterhand skall vara omöjligt att undersöka vem som gjort vad i rättan tid och vem som felat. Man har olika prioriteringslistor över hela världen kring vilken ordning vaccinet skall ges. Bara en sådan sak borde man vara väl så överens om. Allt bygger en chimär, en Potemkinkuliss!

Vad är nästa steg när inte många nog tar viruset? Kanske att folk inte får jobba utan att ha ett Vxx, stämplat i passet?
Citera
2021-02-19, 01:54
  #451058
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
När regioner undersökt coronadöda närmare så hittade man att 8-15 procent dött av andra orsaker än viruset. Resten, 85-92 procent, dog i förtid pga coronaviruset:

Stockholm:

Östergötaland:



Dock det mest intressanta och det mest rättvisande, om vi ska jämföra Sverige med Norge, är att titta på överdödligheten. I Norge finns ingen överdödlighet överhuvudtaget medan den i Sverige är +7000.

De här siffrorna talar sitt eget klara och tydliga språk. Eller hur?


Källor:

"överdödlighet" funkar inte heller så bra som mått, eftersom coronarestriktionerna hindrar andra typer av dödsfall, som skulle ha skett om vi inte hade haft coronan. T.ex. trafikolyckor. I Danmark har de inte haft så få trafikdöda sedan automobilen introducerades i landet för knappt hundra år sedan! Dessa icke-dödsfall balanserar ut en del coronadödsfall.
Citera
2021-02-19, 02:22
  #451059
Medlem
Takadongtakadangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Jag tror inte att du riktigt förstår hur det här funkar med immunsystemet, vaccintillverkning och de problem man möter och vad man vill uppnå Ej heller de speciella problem man har med SARS_CoV-2.

Den enda effekt man vet att detta vaccin har enl. rapporterna är att det producerar antikroppar och kanske t-cell-svar. Man har inte testat det mot viruset i sig eller rättare sagt de producerade antikropparna om de kommer att fungera. Där finns många frågetecken att rätta ut. Jag tror att det är just här du inte förstår varken hur det fungerar eller vilka problem man har. Definitivt förstår du inte att man inte kan säga att man har ett färdigt fungerande vaccin vilket du menar. Du kan heller inte se den långa väg man har kvar.

Som tur är finns det de som är mer balanserade som Anders Tegnell, Björn Olsen m.fl. som håller med mig i detta. Att sedan forskarna inblandade och de olika företagens marknadsavdelningar ger en annan bild betyder inte att det är lappat och klart.

Med det höjer jag min insats till tio ovikta tusenlappar att det inte kommer något vaccin före årsskiftet.

Och till Astra Zeneca säger jag lycka till. Det vore en gåva till mänskligheten med ett fungerande vaccin.
Skulle fortfarande vara intresserad av att veta hur du tänkt dig att betala de 10,000 som du är skyldig mig efter det vad som du själv ställde fram.

En rimlig tanke är att du i vanlig ordning försöker slingra dig ur dina felaktiga prognoser och påståenden gällande vaccinets vara eller icke vara.

Fanns det ett godkänt fungerande vaccin före årsskiftet (precis som jag med emfas hävdade att det skulle finnas) eller fanns det inte?

Ja eller Nej?

Skulle vara bra om du kunde svara på den frågan (och betala dina skulder), så fortsätter vi debatten nu när vi har utrett vem av oss som förstår någonting.
__________________
Senast redigerad av Takadongtakadang 2021-02-19 kl. 02:28.
Citera
2021-02-19, 02:31
  #451060
Medlem
Takadongtakadangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Horrorgram
Fattar inte varför gym ska stängas ned. Dit går folk för att träna och bygga en bra hälsa. Fan stäng ner förskolor som är en jävla bakteriehärd istället.
Gymmet är fan den säkraste platsen och vi behöver en bra hälsa och bra immunförsvar för ett stå emot covid.
Det finns dessutom ganska bra med data på i vilken mån viruset sprids på gym och hälsoklubbar. Det gör det inte i nämnvärd omfattning enligt flertalet underökningar.

https://www.ihrsa.org/about/media-center/press-releases/global-data-show-covid-19-transmission-in-gyms-is-rare/.
Citera
2021-02-19, 02:32
  #451061
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Takadongtakadang
Skulle fortfarande vara intresserad av att veta hur du tänkt dig att betala de 10,000 som du är skyldig mig efter det vad som du själv ställde fram.

En rimlig tanke är att du i vanlig ordning försöker slingra dig ur dina felaktiga prognoser och påståenden gällande vaccinets vara eller icke vara.

Fanns det ett godkänt fungerande vaccin före årsskiftet (precis som jag med emfas hävdade) eller fanns det inte?

Ja eller Nej?
Ja, det gick ju lite snabbare där med nödgodkännande bl.a. Lägessituationen då var dock som jag beskrev.

Jag skickar härmed tio ovikta tusenlappar. Virtuellt!

AZ blev dock godkänt först efter nyår i EU och Sverige och det var det vaccinet vi mest pratade om. Eller hur? Och fortfarande råder oklarheter där. Och det var vad du med emfas hävdade att det skulle vara klart och godkänt före nyår.
Citera
2021-02-19, 02:43
  #451062
Medlem
Takadongtakadangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aw
Här är studien:

https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0300891620974755

Citat från Abstract:
SARS-CoV-2 RBD-specific antibodies were detected in 111 of 959 (11.6%) individuals, starting from September 2019 (14%), with a cluster of positive cases (>30%) in the second week of February 2020 and the highest number (53.2%) in Lombardy
Det är helt omöjligt att man skulle ha 53.2 procent antikroppar i Lombardiet redan andra veckan i februari, och 14 procent antikroppar i Italien som helhet i september. Det är nivåer som man knappt ens sett post-pandemic, någonstans.

Man måste helt enkelt ha mätt fel. Exempelvis korsimmunitet med något annat coronavirus.
Att du inte klarar av att läsa en rapport känner vi till sedan förut.

Ingenstans i den aktuella rapporten hävdas att 53.2% av innevånarna i Lombardiet har antikroppar.

Enligt rapporten är det 53.2% av de positiva svaren som härstammar från Lombardiet. Inte 53.2% av de testade i Lombardiet.

I detalj:
Enligt rapporten testades 491 personer i Lombardiet, och av dessa gav 59 positivt svar på antikroppstestet. Totalt sett testades 959 personer i hela Italien och av dessa var det 111 som gav positivt för antikroppar. Av dessa kom 59 personer från Lombardiet (53.2%).

Here endeth the lesson.

https://journals.sagepub.com/doi/suppl/10.1177/0300891620974755
__________________
Senast redigerad av Takadongtakadang 2021-02-19 kl. 03:31.
Citera
2021-02-19, 02:44
  #451063
Medlem
Takadongtakadangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Ja, det gick ju lite snabbare där med nödgodkännande bl.a. Lägessituationen då var dock som jag beskrev.

Jag skickar härmed tio ovikta tusenlappar. Virtuellt!

AZ blev dock godkänt först efter nyår i EU och Sverige och det var det vaccinet vi mest pratade om. Eller hur? Och fortfarande råder oklarheter där. Och det var vad du med emfas hävdade att det skulle vara klart och godkänt före nyår.
Det godkändes 30 December 2020. Innan nyår.

Det fanns till och med TRE vaccin godkända innan nyår.

Betala.
Citera
2021-02-19, 03:41
  #451064
Medlem
Takadongtakadangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Vi skulle kunna gå på fotboll till helgen utan större problem utan vaccineringar. Corona är mest masshysteria påeldad av ovetenskapliga politiker dito professorer och vaccinprofiterande I T miljardärmarodörer som Gates och Besos m.fl.
Det tycker du? Och ändå hade vi här i UK över 4,000 personer som låg i respirator i mitten på Januari (drygt 2,800 idag). Över 40,000 personer låg på sjukhus med allvarliga COVID-19 komplikationer. Det lades in över 4,000 personer per dag på sjukhus. Det har fram till idag avlidit drygt 129,000 personer. Framtiden lär utvisa hur många som avlidit av indirekta orsaker samt hur många som fått irreversibla skador.

Om inget gjorts hade sjukvården kollapsat och antalet döda hade sannolikt fyrdubblats.

Och det menar du är "mest masshysteria påeldad av ovetenskapliga politiker dito professorer och vaccinprofiterande I T miljardärmarodörer som Gates och Besos"..?

Grabben, du är farlig. På riktigt.
Citera
2021-02-19, 03:43
  #451065
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av hardusettminapa
Det är väl framförallt västvärlden som behöver det. I s k fattiga länder är inte halva befolkningen sjukligt överviktig. I stora delar av Afrika t ex tar man redan förebyggande läkemedel som både är billigare, effektivare och säkrare än vad något vaccin är, så de har knappast något större behov.

Vad denna "pandemi" har visat är ju vilka länder som har sämst folkhälsa. Det visste vi ju iofs innan, men ändå. Nu blev det väldigt tydligt. Att ha 50% sjukligt överviktiga och 88% metabolt sjuka, vilket är fallet i USA, är inte hållbart. Hög tid att ta tag i det problemet nu.

Krig mot droger

Krig mot terror

NU är det dags för krig mot fetma
Västvärlden har inte sämst folkhälsa, vi har den längsta medellivslängden och vi kommer att drabbas av fler ”sydafrikavarianter” som vaccinet kanske inte biter på om viruset fortsätter cirkulera i ovaccinerade länder.

”Krig mot fetma”, ska du skjuta folk som inte äter det du har bestämt att de får äta? Lägg ner. Acceptera att folk inte beter sig på det sätt som du vill.
Citera
2021-02-19, 03:48
  #451066
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Radjaidjah
Helvete va långsamt det går att vaccinera. 10 000 om dan. kommer dom kunna öka takten eller är dom nöjda med detta?
Ja de kommer kunna öka takten då större och större vaccinleveranser är att vänta.
Citera
2021-02-19, 03:51
  #451067
Medlem
Surtrutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
"överdödlighet" funkar inte heller så bra som mått, eftersom coronarestriktionerna hindrar andra typer av dödsfall, som skulle ha skett om vi inte hade haft coronan. T.ex. trafikolyckor. I Danmark har de inte haft så få trafikdöda sedan automobilen introducerades i landet för knappt hundra år sedan! Dessa icke-dödsfall balanserar ut en del coronadödsfall.
Överdödliighet påverkas givetvis också av restriktioner, men generellt bör ju överdödlighet påverkas ganska lika i de nordiska länderna utom Island.
Det blir inget exakt mått på coronadöda i ett land, men för jämförelsetal mellan länder med helt olika sätt att rapportera coviddöda ger det en bra uppfattning.

Vad gäller trafikdödade i Danmark verkar det komma att dö cirka 15 personer färre än ett normalt, ingen jätteskillnad, men absolut en skillnad.
www.itf-oecd.org/sites/default/files/denmark-road-safety.pdf

Motsvarande för Sverige är ca. 30 personer.
https://sverigesradio.se/artikel/7639389
Citera
2021-02-19, 03:55
  #451068
Medlem
hardusettminapas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ipsi
Västvärlden har inte sämst folkhälsa, vi har den längsta medellivslängden och vi kommer att drabbas av fler ”sydafrikavarianter” som vaccinet kanske inte biter på om viruset fortsätter cirkulera i ovaccinerade länder.

”Krig mot fetma”, ska du skjuta folk som inte äter det du har bestämt att de får äta? Lägg ner. Acceptera att folk inte beter sig på det sätt som du vill.

Det är pga att folk är överviktiga som "pandemin" ens är ett problem.

Istället för att skjuta folk kan man ju sluta producera det gift till "livsmedel" som matbutikerna är fyllda med. Man kan starta kampanjer osv. Det finns hur mycket som helst man kan göra. Prova att använda din hjärncell så kanske även du kommer på något.

Eller var hur tjock du vill men kom då inte och kräv att jag ska sitta hemma i över ett år and counting bara för att du inte ska riskera att dö eller hamna på sjukhus pga ett "virus" som du själv har gjort dig sårbar för. Ditt själviska as.

Och vi har inte alls den längsta medellivslängden, det har Asien. Västvärlden har överlägset mest fetma och överlägset mest metabola sjukdomar. Att folk ändå lever så länge som de gör är enbart för att de går på livsuppehållande mediciner de sista 30-40 åren av sina liv. Dessa mediciner hade inte behövts om människor sett till att ha en sund kost. Kommer det ett litet virus som detta räcker det dock inte utan då deklareras en "pandemi" pga att det dör lite fler tjockisar än vanligt.

"Acceptera att folk inte beter sig på det sätt som du vill" - ganska roligt att just detta kommer från dig. Jag vet nog var du står i vissa andra frågor, där folk inte gör riktigt som DU vill. Då jävlar ska det till lagar....
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in