2021-02-18, 14:57
  #4417
Medlem
då hoppas vi på att antingen emelie eller steph tar nästa omgång
2021-02-18, 14:57
  #4418
Medlem
Kackotopis avatar
Tittarna rasar mot nya ”Big brother” – hotar med bojkott, TV4 om kritiken: ”Tråkigt att höra”:

Citat:
TV4:s nya upplägg i ”Big brother” har fått tittarna att rasa. Nu bemöter kanalen kritiken. ”Det är alltid tråkigt att höra att tittarna är missnöjda, men vi tror att om de bara ger oss en chans kommer de gilla vad de ser”, skriver Joel Bendrik, exekutiv producent på TV4, i ett sms.

Kritiken mot TV4 och C Mores realityprogram ”Big brother”, som hade premiär i måndags, har inte låtit vänta på sig. På sociala medier fylls flödena av besvikna tittare och till Aftonbladet har ett flertal tittare hört av sig och klagat.

Tittarnas ilska riktar sig mot det nya upplägget med utökningen av antal studioavsnitt till fyra i veckan, förutom veckofinalerna. Studioavsnitten leds av Malin Stenbäck och Arantxa Álvarez, som även har sällskap av komikern Kirsty Armstrong. Tanken är att de ska kommentera och djupdyka i händelserna inne i huset.

”Mer snack än underhållning”

”Nu är det mer snack än underhållning”, skriver en tittare på programmets Facebooksida. ”Hur tänkte ni när ni gjorde det här upplägget? Trodde ni på fullaste allvar att folk som väljer att titta på BB verkligen vill se på studiosnack? Ärligt talat?”, skriver en annan person.

Tidigare år har fylliga, summerande avsnitt släppts dagligen. I år är de klippen inifrån huset kortare, och många tittare klagar på att det krävs att man betalar för C More – där programmet går att följa dygnet runt – för att man ska kunna förstå vad som händer i huset. ”Ska det vara studiosnack i varje avsnitt ? I så fall tappar ni en trogen BB-tittare. Jag vill se vad de gör i huset. Inte en massa studiosnack”, skriver en annan tittare på Facebook.

Hotar med bojkott

Inför onsdagens avsnitt meddelade TV4 att de lyssnat på tittarnas ilska, och gjort vissa ändringar. ”Vi gör ständigt justeringar och förbättringar av programmet. Redan i kvällens program har vi gjort vissa ändringar som vi tror kommer uppskattas”, skriver Joel Bendrik, exekutiv producent på TV4 i ett meddelande.

Men trots ändringarna fortsatte kritiken att välla in efter onsdagskvällens studioprogram. På svenska Big brothers Facebooksida skriver flera tittare att de valde att byta kanal när programmet startade, andra skriver att de saknar det gamla upplägget och flera hotar med att bojkotta årets säsong om ingen ändring sker.

TV4 beklagar kritiken

TV4 beklagar kritiken, men ser hoppfullt på framtiden. ”Det är alltid tråkigt att höra att tittarna är missnöjda, men vi tror att om de bara ger oss en chans kommer de gilla vad de ser”, skriver Joel Bendrik. ”Tanken är att vi vill göra ett mer dagsfärskt och relevant program tisdag till torsdag. Fredag till söndag består avsnitten av sammanfattningar från dagarna som varit.”

till er som har klagat!
__________________
Senast redigerad av Kackotopi 2021-02-18 kl. 14:58. Anledning: *klagat!
2021-02-18, 14:57
  #4419
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av xrlpyt
Hon fick ett till brev i bikten om att välja en medhjälpare.
Jahaaaaaa. Vad rimligt. Svårt att fixa själv ju.

Hahah varför kollar jag ens. Verkar ju på något jävla vänster missa allt som sker ändå.
2021-02-18, 14:58
  #4420
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av aina08
Härligt! De trodde ja inte.
Hoppas nu att de blir bättre också.
Skippa studiosnacken och var mer aktiva med kamerorna, visa fler kameror live och släpp censuren.

Älskar att vi ska behöva kommentera vad vi tycker om kvällen ”testprogram” när det lär vara exakt som det var hela förra säsongen och precis så som vi vill ha det... Tycker alla redan hävdat sig klart och tydligt att det är hela 40-minutersavsnitt utan avbrott vi vill ha...😅
2021-02-18, 14:58
  #4421
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kackotopi
Tittarna rasar mot nya ”Big brother” – hotar med bojkott, TV4 om kritiken: ”Tråkigt att höra”:



till er som har klagat! Hoppas TV4 lyssnar på kritiken.


kolla aftonbladet så ser du
2021-02-18, 14:58
  #4422
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HeligModer
Hahah och så ba
"Jag ska göra det här igen"
"Jag? Eller alla? Eller va?"

Hahah. Tycker han är söt ändå. Så oskyldigt dum.
Haha! Han kan inte ha lyssnat för fem öre. Ja, om han är seriös så finns det någon lite gulligt över det hela. Så länge han inte skriker eller sjunger så tycker jag han är helt ok.
2021-02-18, 14:59
  #4423
Medlem
Zingo2s avatar
Brevbäraren borde vinna.
2021-02-18, 15:01
  #4424
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blaisen
Tror dessutom det tillkom några efter denna:

• Kan spela gitarr
• Legat med 25st. (Det blev 26 en minut senare)
• Blev av med oskulden som 13 med en 14-åring.
• Vann en tävling i skolan, bajsade på 30 sek.
• Flera hundra tusen views på ett tiktokklipp.
• Aldrig ätit vindruvor.
• Sprang i ekorrhjulet med knäna
• Köpt en jacka för 1000:-, nu värd 14.000:-
• Under sina sex år i sin lägenhet har han aldrig lagat lasagne
• 75% av hans inkomst går till krogen
• Han är rikspank, har -10 på kontot, senaste dragningen var Foodora
• Tror inte tjejer med smink kan dricka vatten
• Gav sitt ex klamydia i 3 olika hål samtidigt
• När han flyttade in i sin lägenhet för sex år sen, ställde han in en majonäsburk som är kvar än
• Tagit laxerande medel i fyra dagar så hans bajs var genomskinligt exakt som vatten...
• Har tics som härmar dialekter
• Har druckit sitt egna piss på en finlandsfärja och säger att han kan göra det i huset
• Underskattade motståndet i mario kart och slog sönder träbordet på fest
• Simon och hans kompis blev pungkompisar i hans jacuzzi...

Ja han berättade inatt att hans föräldrar investerade i en hoppborg för 100k, som han hoppade i 3 gånger.
2021-02-18, 15:02
  #4425
Medlem
Kackotopis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av allanmadsen
kolla aftonbladet så ser du

Jag gjorde en edit, missade: ”Det är alltid tråkigt att höra att tittarna är missnöjda, men vi tror att om de bara ger oss en chans kommer de gilla vad de ser”, skriver Joel Bendrik.

Vilket stolpskott Bendrik är. det går knappt att kolla på BB med detta upplägg, vem bryr sig om vad Malin Stenbäck, Arantxa Álvarez och Kirsty Armstrong har att säga? Låt oss tittare bara se avsnitten (som förra året) och avgöra själva om vad som sker inne i BB-huset och mellan BB-deltagarna.
__________________
Senast redigerad av Kackotopi 2021-02-18 kl. 15:10. Anledning: *avsnitten
2021-02-18, 15:02
  #4426
Medlem
Känns som att det kommer bli en skrikfest från Narcos. Hoppas att hon spyr som en gris.
2021-02-18, 15:02
  #4427
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ketchupalskaren
Haha! Han kan inte ha lyssnat för fem öre. Ja, om han är seriös så finns det någon lite gulligt över det hela. Så länge han inte skriker eller sjunger så tycker jag han är helt ok.
Haha verkligen inte! Jag tror faktiskt han är seriös. Klart han kanske överdriver lite om folk skrattar åt honom eller något, men i sådana där fall – när inte så många är i närheten som kan ge honom bekräftelse – tror jag han är allvarlig.
2021-02-18, 15:02
  #4428
Medlem
HatarIslams avatar
Okej, tydliga signaler att Emelie inte gillar Nardos.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in