Citat:
Synd att sverige inte föjer sina export lagar så det spelar mindre roll och era radar, flyglednings system och vapen hjälper flyganfall mot Jemen som oftast fokuserar på civil befolkningen och sjukhus. Era vapen hjälper även upprätthålla en blockad som direkt är ansvarig för svälten där.
Kul att du är så insatt i Polsk historia , då hade du vetat att Polen slog tillbaka Ryssland 1920, 19 år senare anföll både Tyskland och Ryssland det knappt 20 åriga Polen igen och du tror att det har något med förmåga att göra.
Inte ens Frankrike som ansågs ha en stark militär lyckades hålla tyskarna borta , och då var inte ens Ryssarna med på kakan.
Och visst det fanns några Polacker som slog hjäl judar , men du fokuserar som sagt på en promille av befolkningen som levde under förhållanden du inte har förmåga att förstå för du är uppväxt i det svenska Folkhemmet. Som är byggt på både ryskt och judiskt guld. ( läs på om Aschberg och Wallenberg). Du har ingen rätt att döma polacker , särskilt inte när majoriteten hjälpte judar , du kan själv kolla upp yad vashem och vilken befolkning som är överrepressentar där.
Kul att du är så insatt i Polsk historia , då hade du vetat att Polen slog tillbaka Ryssland 1920, 19 år senare anföll både Tyskland och Ryssland det knappt 20 åriga Polen igen och du tror att det har något med förmåga att göra.
Inte ens Frankrike som ansågs ha en stark militär lyckades hålla tyskarna borta , och då var inte ens Ryssarna med på kakan.Och visst det fanns några Polacker som slog hjäl judar , men du fokuserar som sagt på en promille av befolkningen som levde under förhållanden du inte har förmåga att förstå för du är uppväxt i det svenska Folkhemmet. Som är byggt på både ryskt och judiskt guld. ( läs på om Aschberg och Wallenberg). Du har ingen rätt att döma polacker , särskilt inte när majoriteten hjälpte judar , du kan själv kolla upp yad vashem och vilken befolkning som är överrepressentar där.
Sverige följer ju sina exportlagar. Att vapen kommer på avvägar och säljs i andra hand är ju en annan sak. Det bekymrar svenska freds och miljöpartiet och dylika politiska organisationer.
Jag ser ju hur mycket stryk militärt ni fått av tyskar och ryssar. Och att ni slog ihjäl judar.
Jag trodde inte polackerna var så himla PK, men det är ni kanske?? Så varför är ni mot flyktingmottagning, i övrigt resonerar du ju vänsterliberalt, så varför emot just det?
Svenska regeringen bryr sig ytter lite , ungefär lika mycket som svenskarna brydde sig om Judar under andra världskriget. Eller juste ni brydde er om att dem inte skulle kunna fly hit, ni bad tyskarna sätta judisk stämpel i passet och sen det blev ju till och med upplopp i Lund när några judiska studenter skulle tas emot.
.
