Citat:
Ursprungligen postat av
TheSmoker
Tveksamt om man skulle ens kunna kalla gripen en av dem mest avancerade , den är långsamare , har lägre räckvidd , kan inte ens utrustas med dem flesta vapensystem och är vädligt dyr för ett sådant budget alternativ. Men den passar svenska förhållanden.
Majoriteten är polsk , det enda som produceras på licens är Black Hawks i sikorskis/lockheads polska fabrik PZL Mielec. Krab är Polsk design med delar från olika länder precis som nya gripen som har en motor från usa, automatkanon från tyskland , radarsystem från england och så vidare.
Nu är det 2021 så det är nog åtminstone 40-50 år sedan fart och räckvidd var det mest grundläggande för att se flygplans förmågor. En F35 är betydligt långsammare än en F4 tex.
Gripen är dock inte långsam. Däremot har du rätt i att räckvidden är det mest begränsade med den. Det är ett litet flygplan och inte alls avsett för att flyga långa distanser med tunga bomber. Den är utvecklad för att försvara Sverige och inte att åka och leka kolonialpolis på USAs order.
Däremot är det tveklöst bland de mest avancerade flyg som flyger idag tillsammans med Eurofighter, Rafale och Amerikanska flygplan.
"kan inte ens utrustas med dem flesta vapensystem"
Var nästan lite roligt eftersom Gripen blivit känd som enkel att konfigurera för nya vapensystem.
Gripen var först i världen att flyga operativt med världens just nu mest avancerade jaktmissil, Meteor (som för övrigt är delvis svenskutvecklad). Även Iris T (också delvis svenskutvecklad) som numera ingår i standardbeväpningen. Betydligt mer avancerad än gamla Amerikanska AMRAAM/Sidewinder konfigurationen. Så vilka vapensystem fattas?
Krab är en koreansk vagn med ett brittiskt torn som byggs på licens.
Kryl är en Israelisk Atmos 2000 pjäs som byggs på licens.
Rosomak är en finsk Patria som byggs på licens.
Precis som Stridsvagn 122 är en tysk stridsvagn som Sverige har licensbyggt.