Citat:
Ursprungligen postat av
hardusettminapa
Den som har en god D-vitaminstatus löper 15 ggr mindre risk att dö av sjukdomen i jämförelse med dem som har D-vitaminbrist
https://www.mdpi.com/2072-6643/12/9/2757
Synd bara att det inte finns något sätt att få i sig D-vitamin under vinterhalvåret. Hade varit perfekt om det funnits som kosttillskott eller liknande., men nu gör det visst inte det så då måste vi ha lockdown istället för att rädda liv. Och sen måste vi alla ta ett hastigt framställt experimentiellt vaccin. Och sen när vi alla gjort det måste vi fortfarande ha lockdown för att rädda liv, eftersom vaccinet inte stoppar spridningen.
Fullt logiskt...
Det där med D-Vitamin och dess verkliga nytta är tvivelaktig.
"Läkemedelskommittéer i vårt och andra landsting noterar att förskrivningen av prohormonet D-vitamin ökat kraftigt [7] trots att flera oberoende ledande institutioner och forskare varnar för att ökad liberal förskrivning i själva verket kan leda till en nettoeffekt av ohälsa [8-11].
Mot detta står vissa förespråkare som menar att S-25(OH)D i en koncentration av 100–150 nmol/l är optimal [12, 13]; en nivå som innebär att i stort sett hela Sveriges befolkning lider av brist [14] och därmed är i behov av tillskott. Vilka har rätt?
En mycket omfattande genomgång (en metaanalys av alla metaanalyser) av effekter av D-vitamin publicerades förra året. Slutsatsen var att det saknas övertygande evidens för att D-vitamin har effekt på något av de 137 utfallsmått som studerats i randomiserade kontrollerade studier, med eventuellt fyra undantag (karies, födelsevikt hos barnet och högre S-25[OH]D hos modern samt sänkt nivå parathormon [PTH] bland njursjuka med dialysbehov) [15].
Inte heller andra senare rigoröst genomförda metaanalyser baserade på randomiserade studier har noterat någon tydlig effekt av D-vitamin på uppkomst av cancer [16], hjärt–kärlsjukdomar [16], mortalitet [16], frakturer [16], eller fallbenägenhet [17]. Det har också länge hävdats att supplementering med D-vitamin ökar bentätheten, men i den senaste metaanalysen noterades ingen säker effekt, inte ens när serumnivåerna av 25(OH)D var lägre än 50 nmol/l [18]."
läs hela artikeln här om ni vill;
https://lakartidningen.se/klinik-och-vetenskap-1/kommentar/2015/06/tillskott-av-d-vitamin-kan-gora-mer-skada-an-nytta/
Förövrigt finns det inga definitiva studier som visar att långvarig saknad av direkt solljus är konsistent harmfullt för människan.