Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-01-31, 00:55
  #158641
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ben-varfor
I första förhöret säger Björkman att han på något sätt fick intrycket
att GM väntat in korsningen. Agerandet skulle då först ha varit
normalt (under minst 5 meters förflyttning) för att sedan tvärt
slå om i handling när gränden fanns till hands till vänster.

Detta kombinerat med att trapporna längre bort spärrar
förföljare i bil skulle kunna tolkas som planering.

Så är det utan tvekan.

Ytterligare en sak med AB jag funderat på är hypnosförhöret där han säger att han inte ser GM men anar att "någon står där".

Vilket då är ett högst besynnerligt uttalande av en person som ser tre personer framför sig, paret Palme+1 person sekunderna innan Palme mördas.

AB säger i hypnosförhöret att han ser GM först när GM tar ett par steg åt vänster och går i riktning trapporna. Det är denne man han sätter en grovt ribbstickad mörkblå mössa på. Mannen som tar två spänstiga steg.

Detta får jag inte ihop. Vi har väl alla alltid utgått ifrån att den person som gick bredvid paret Palme var GM.

Fanns det ytterligare en person där, en person som dolde sig inne på Tunnelgatan tills Palme kom ut till mitten av gatan? Och som direkt efter skotten vände sig och gick iväg mot trapporna.

Vem var i så fall personen som gick bredvid paret Palme, personen i "sällskapet"? Var det någon annan än GM?

AB ser inte skotten avlossas? Hur kan han inte se det? Han gick bara några meter bakom paret Palme. Han hör endast två smällar och ser rök. Han ser att mannen till vänster höjer höger arm men han ser inte någon hand och inte något vapen.

För att logiskt försöka få ihop sin iakttagelse kommer AB fram till att GM måste ha hållit revolvern framför kroppen, dold för AB, med vänster hand. Men man märker att han själv inte är nöjd med den analysen. Han får inte riktigt ihop vänsterhanden med skeendet i övrigt.

Jag påstår inget. Jag ställer frågor utifrån AB:s berättelse i hypnosförhöret.

Jag tycker att det här sätter AD:s vittnesmål i ny belysning. Hans GM-signalement avviker kraftigt från alla övriga. Grå rock+Sherlock Holmes-mössa/grå herrhatt. Var det den mannen som gick bredvid paret Palme fram till Tunnelgatan? Men någon annan, som väntade vid avfasningen, som sköt? Dvs den spänstige mannen i den mörkblå stickade mössan?

AD säger att mannen "som samtalade med paret" var identisk med GM men det finns ett uppehåll i AD:s berättelse. Mellan den första iakttagelsen och skotten riktar han uppmärksamheten framåt för att köra söderut. Först när första skottet avlossas tittar han mot Tunnelgatan.

Jag vet att det här låter crazy, men vi kanske åtminstone ska fundera på saken litegrann? Varför säger AB det han säger? Tänk om svaret inte är "ja men han var ju full".

Om den här crazy tanken är trolig så får vi även en förklaring på det LL säger. Han säger att en ljust klädd person hastigt passerade mordplatsen i sydlig riktning i samband med mordet. Var det mannen AD såg, mannen i den grå rocken?

Vilket då måste ha skett samtidigt som AB skräckslagen kastar sig in i porten.

Think about it.
__________________
Senast redigerad av Basfakta 2021-01-31 kl. 01:21.
Citera
2021-01-31, 01:02
  #158642
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 14thInt
Det kommer att bli pinsamt för Polismyndighetens chefsjurist när de inte uppträder lagenligt och dessutom bryter mot myndigheternas serviceskyldighet.

Detta är mest uppenbart i fallet med liggaren eller rättare sagt myndighetens diarium med allmänna handlingar från den nedlagda förunderundersökningen. Såväl Kammarrätten i Stockholm, och mycket ovanligt Justitieombudsmannen, visade 2013 i dom och uttalad kritik mot Ungdomsstyrelsen att diarium inte omfattas av sekretess (Undantag kan gälla förstås för hemliga diarum som exvis Regeringen och Försvarsmakten också har).

En vanlig missuppfattning hos många myndigheter idag är att man hänvisar till GDPR när man maskerar personuppgifter. Den lagen är inte tillämplig på privatpersoner (medborgaren). Sen finns det enskilda uppgifter som man efter befäst praxis inte lämnar ut i regel som folkbokföringsadress.

Här också Polisens internrevision 2017 på hur dålig man är var på att efterleva lagens krav. Nu är det sju resor värre.

Bra. Kan vi på något sätt göra en formell framställan där vi kräver att maskningen upphör/minskar? De många svarta strecken försvårar enormt. Om inte vi kan göra det, känner vi någon bra person som kan göra det?
Citera
2021-01-31, 01:14
  #158643
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
Inte som IM beskriver det. Däremot finns det uppgifter om att paret Palme och gärningsmannen stod still och samtalade med varandra före skotten. Då vända mot varandra. Något som Wall framfört i samband med sin teori om ett förutbestämt möte.

Bra. Läs mitt inlägg #158661. Jag har utifrån hypnosförhöret med AB börjat fundera på om inte "alla har rätt". Det var två män på platsen. En som stod och väntade på Sveavägen och gick bredvid paret Palme längs Sveavägen - och en annan som stod och väntade vid avfasningen på Tunnelgatan (GM).

Han som gick bredvid paret Palme gick sedan snabbt söderut vilket stämmer med LL:s vittnesmål.

Eftersom AD är ensam om sin gråa rock och Sherlock Holmes-mössa/grå herrhatt så kanske han helt enkelt såg en annan man än GM?

Crazy jag vet, men i sammanhanget värt att fundera på tycker jag. De här kolliderande vittnesmålen (AD, IM, AB) kanske beror på att allt inte gick till på det rättframma sätt som vi trott.

Vi får aldrig någon rätsida på händelseförloppet eftersom vittnesmålen är så motsägelsefulla just i denna sista kritiska stund. Men tänk om vi varit för fyrkantiga? Vittnena har sett rätt men vi har inte förstått att det innebär att det var 2 män på platsen.

Bara en tanke. Ingen tes jag driver.

Edit. En sak till. AB säger att personen till vänster är lika lång som OP. Men mordplatsvittnena säger att GM var längre än OP. Inte heller på denna punkt stämmer det.
__________________
Senast redigerad av Basfakta 2021-01-31 kl. 01:26.
Citera
2021-01-31, 03:12
  #158644
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Bra. Läs mitt inlägg #158661. Jag har utifrån hypnosförhöret med AB börjat fundera på om inte "alla har rätt". Det var två män på platsen. En som stod och väntade på Sveavägen och gick bredvid paret Palme längs Sveavägen - och en annan som stod och väntade vid avfasningen på Tunnelgatan (GM).

Han som gick bredvid paret Palme gick sedan snabbt söderut vilket stämmer med LL:s vittnesmål.

Eftersom AD är ensam om sin gråa rock och Sherlock Holmes-mössa/grå herrhatt så kanske han helt enkelt såg en annan man än GM?

Crazy jag vet, men i sammanhanget värt att fundera på tycker jag. De här kolliderande vittnesmålen (AD, IM, AB) kanske beror på att allt inte gick till på det rättframma sätt som vi trott.

Vi får aldrig någon rätsida på händelseförloppet eftersom vittnesmålen är så motsägelsefulla just i denna sista kritiska stund. Men tänk om vi varit för fyrkantiga? Vittnena har sett rätt men vi har inte förstått att det innebär att det var 2 män på platsen.

Bara en tanke. Ingen tes jag driver.

Edit. En sak till. AB säger att personen till vänster är lika lång som OP. Men mordplatsvittnena säger att GM var längre än OP. Inte heller på denna punkt stämmer det.
AB säger att alla är lika långa, med tillägget lika långa som jag. Björkman var 173 cm.

På alla bilder med paret Palme ser man att LP är betydligt kortare än OP. Uppskattningsvis 160-165 cm. Där jag fått fram olika längd på OP beroende på källa. 173 eller 175 cm. Här kan klackar på stövlarna spela in.

Den tekniska undersökningen avseende skottvinkeln genom Palmes kropp antyder gärningsmannens längd till 180-185 cm. IM säger att GM var en decimeter längre än OP.

Jag tror att AB ser/anar gärningsmannen först när han kliver fram som IM beskriver det. För mig finns ingen ytterligare person i detta skedet. Borde i så fall setts av fler. Jag upplever det som att AB gick i sina egna tankar och blev rejält chockad. Hypnosförhör är omstritt.
__________________
Senast redigerad av andersaanderssona 2021-01-31 kl. 03:19.
Citera
2021-01-31, 04:58
  #158645
Medlem
I-van-Toers avatar
Som jag skrev tidigare så verkar Börje Moberg vara avliden sedan den 29 oktober 2020. Moberg var 49 år när MOP inträffade, skulle precis fylla 50, och hade arbetat på polisens tekniska rotel i 20 år.
https://www.familjesidan.se/system/funeral_notices/images/001/159/926/original/2391169-1.png?1605076158

Torsten Kviberg (ovanlig kombination av för- och efternamn) verkar vara 72 år idag och boendes i Järfälla. Han var således 37 år när MOP inträffade och skulle fylla 38 i september 1986. Med andra ord ca 12 år yngre än Moberg.
https://www.ratsit.se/19480923-Karl_Torsten_Kviberg_Jarfalla/BoKmaXgum_IVZ1uCIuplvPrvZmfkApK6m2FvW4yCRKU

Kviberg, precis som John-Erik Hahne, borde vara ett intervjuobjekt för personer som Wall, Gjutarenäfve eller Ekevi innan de alla går bort och tar med sig en massa information i graven. Moberg har ju tagit med sig sin information från mordplatsen i graven.

Det krävs bara några foton, eller redogörelser, för att komma sanningen närmare angående vem som åtminstone inte mördade OP. Då skulle inte allt bara kunna flyta på som det gjort sedan KP:s och HM:s foliehattsteori som bara är en förlängning av TP:s dito.
__________________
Senast redigerad av I-van-Toer 2021-01-31 kl. 05:19.
Citera
2021-01-31, 06:02
  #158646
Medlem
I-van-Toers avatar
Kan vara ett genombrott. Är det här Börje Moberg och Torsten Kviberg på mordplatsen efter 01:10 den 1 mars 1986? De var ju bara tre på plats från polisen som hade tillåtelse att vistas innanför avspärrningen vid den tidpunkten. Lange, Moberg och Kviberg. Lange dök upp ca 20 minuter senare efter telefonsamtal från Kviberg.
https://imgur.com/38JwZO7

Bildrutan är från SVT:s film men den sekvensen finns bara att se i Striptease från 1995. Den finns inte med i klippet på Öppet Arkiv, den är bortklippt. 2:25 i klippet nedan. Båda personerna har midjekorta jackor, inte knälång rock. Ingen av dem kan således vara personen i Ekman/Almsäter-fotot från Tunnelgatan. Av någon anledning så har foton av Klecka hamnat i polisens bildmaterial. Typ som kort från en kortlek instoppade i en annan kortlek. Vi vet att det inte är Ulf Karlssons foton och inte heller polisens, eftersom de kom dit först efter 01:10.

Striptease-95. Vapnet. Ö,D,G,K.wmv
https://www.youtube.com/watch?v=RICYdZd8HCw&t=2m25s

Det finns så otroligt mycket information i olika klipp och foton som folk missat genom åren. Information som förvrängts, manipulerats och töjts ut för att passa en viss agenda. Precis som TP:s och Filters agenda, De är oärliga och lögnare.

Jag är nu i stort sett 100% säker på att personen i Ekman/Almsäter-fotot inte är någon civilklädd polis. Det är inte Lange, Moberg eller Kviberg. Ingen av de tre hade knälång rock på mordplatsen. Det blir då logiskt varför KP och HM ställer den frågan, vem det är i fotot, internt inom PU och att det måste utredas (hur gick det med det?). De vet inte vem det är eftersom de har koll på alla poliser, hur de var klädda, vem de pratat med, vad de gjort och hur de rört på sig m m. Varför ljuger så många ihop historier som går att debunka? TP, varför ljuger du?
__________________
Senast redigerad av I-van-Toer 2021-01-31 kl. 06:44.
Citera
2021-01-31, 06:45
  #158647
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer
Som jag skrev tidigare så verkar Börje Moberg vara avliden sedan den 29 oktober 2020. Moberg var 49 år när MOP inträffade, skulle precis fylla 50, och hade arbetat på polisens tekniska rotel i 20 år.
https://www.familjesidan.se/system/funeral_notices/images/001/159/926/original/2391169-1.png?1605076158

Torsten Kviberg (ovanlig kombination av för- och efternamn) verkar vara 72 år idag och boendes i Järfälla. Han var således 37 år när MOP inträffade och skulle fylla 38 i september 1986. Med andra ord ca 12 år yngre än Moberg.
https://www.ratsit.se/19480923-Karl_Torsten_Kviberg_Jarfalla/BoKmaXgum_IVZ1uCIuplvPrvZmfkApK6m2FvW4yCRKU

Kviberg, precis som John-Erik Hahne, borde vara ett intervjuobjekt för personer som Wall, Gjutarenäfve eller Ekevi innan de alla går bort och tar med sig en massa information i graven. Moberg har ju tagit med sig sin information från mordplatsen i graven.

Det krävs bara några foton, eller redogörelser, för att komma sanningen närmare angående vem som åtminstone inte mördade OP. Då skulle inte allt bara kunna flyta på som det gjort sedan KP:s och HM:s foliehattsteori som bara är en förlängning av TP:s dito.
Det är bara att hålla med.

Här finns det mycket att gräva i. Om nu de pensionerade poliserna/brottsplatsundersökarna vill ställa upp. Det som underskattas enligt mig är dessa polisers korridorskvaller och egna kunskaper om mordet.

Vad har de hört om narkotikaspaningarna? Vem var det som avvek i förtid? Har de hört talas om privat narkotikaspaning av poliser Sveavägen/Tunnelgatan? Vad tror de om WT-observationerna? Var befann sig Holmer mordkvällen enligt skvaller? Vem tror de själva låg bakom mordet? Osv.


Jag tror också på att utesluta underifrån. Det finns enbart en GM och enbart en teori som är korrekt. Resten är av nödvändighet felaktiga. Det finns alltså mängder av teorier och presumtiva gärningsmän som kan uteslutas i praktiken. Förhoppningsvis via nya dokument. Det svåra är att hitta den korrekta. Kan som jag ser det enbart ske via ny information.
Citera
2021-01-31, 07:03
  #158648
Medlem
I-van-Toers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
Det är bara att hålla med.

Här finns det mycket att gräva i. Om nu de pensionerade poliserna/brottsplatsundersökarna vill ställa upp. Det som underskattas enligt mig är dessa polisers korridorskvaller och egna kunskaper om mordet.

Vad har de hört om narkotikaspaningarna? Vem var det som avvek i förtid? Har de hört talas om privat narkotikaspaning av poliser Sveavägen/Tunnelgatan? Vad tror de om WT-observationerna? Var befann sig Holmer mordkvällen enligt skvaller? Vem tror de själva låg bakom mordet? Osv.


Jag tror också på att utesluta underifrån. Det finns enbart en GM och enbart en teori som är korrekt. Resten är av nödvändighet felaktiga. Det finns alltså mängder av teorier och presumtiva gärningsmän som kan uteslutas i praktiken. Förhoppningsvis via nya dokument. Det svåra är att hitta den korrekta. Kan som jag ser det enbart ske via ny information.

Ja, utesluta underifrån är en väldigt bra fras. Där fick du till det bra bildligt talat. Det är när Stig Engström, som OP:s mördare, är debunkad till 100% som systemet inte borde kunna blunda inför en fortsatt utredning i skuldfrågan. Jag är övertygad om att konsensus en dag kommer råda i att utpekandet av Stig Engström både var felaktigt och även brottsligt. Jag vet inte hur länge det tar men förhoppningsvis snabbare än tiden CP var misstänkt av stora delar av samhället. Det bästa vore ju om både KP och HM reviderade sig själva och höll en ny presskonferens där de ber om ursäkt för utpekandet av Engström? Kommer det att ske i framtiden? Jag tvivlar på det, men det vore rakryggat. Tyvärr är karriär och pengar allt idag, inte att sanningen ska fram.
Citera
2021-01-31, 08:00
  #158649
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
Diarienumren är till vänster. Årtalen när det registrerades.

https://drive.google.com/file/d/1h5oFSWTM9i44a2H9lX0EiB2JqANVwefA/view

Exempel. Högst upp.

Avsnitt T Nummer 2 U-nummer 2. Fullständigt diarienummer blir då T-2-2.

Längre ner E-13-00. Förhör med maskning. Där man kan se att det finns ytterligare dokument. Som E-13-00-A..... till J. Det gäller Anders Björkman.

https://drive.google.com/file/d/0BxuBxyn2s5hMYVJEZFdMUGt4Vzg/view


Osv. Osv.

Är bokstaven längst till vänster vilket avsnitt det är?
Kollade igenom hela liggaren igår. Snabbt, för skulle hitta när jag själv kontaktat. Såg ngt jag ska begära ut om det inte kommer i det jag väntar på.
Såg såklart när TP visar sin bok. Suck.
Citera
2021-01-31, 08:05
  #158650
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OPK123
Vad har vi för födelsedata på Ove Persson? Född 1940? Men vilken månad och dag?

Var bodde den här Ove 2007?
Citera
2021-01-31, 08:11
  #158651
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer
Ja, utesluta underifrån är en väldigt bra fras. Där fick du till det bra bildligt talat. Det är när Stig Engström, som OP:s mördare, är debunkad till 100% som systemet inte borde kunna blunda inför en fortsatt utredning i skuldfrågan. Jag är övertygad om att konsensus en dag kommer råda i att utpekandet av Stig Engström både var felaktigt och även brottsligt. Jag vet inte hur länge det tar men förhoppningsvis snabbare än tiden CP var misstänkt av stora delar av samhället. Det bästa vore ju om både KP och HM reviderade sig själva och höll en ny presskonferens där de ber om ursäkt för utpekandet av Engström? Kommer det att ske i framtiden? Jag tvivlar på det, men det vore rakryggat. Tyvärr är karriär och pengar allt idag, inte att sanningen ska fram.

Men de 2 har sin lön oavsett vad de säger. De har ju inte provision på att lösa mordet.
Jag tror något händer i år. Hoppas iaf. LGWP skulle göra något om KP kom dragandes med Engström och sen har det överprövats, dock utan åtgärd sorgligt nog + att de forna utredarna skulle göra något.
KP:s uttalande nu i januari betyder förhoppningsvis nåt.
Citera
2021-01-31, 08:48
  #158652
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MOPspanaren
Äh... det är brist på tålamod.. och en släng av MOP-sjukan.
Varför måste man vara så snabb att välja "häst"? Klarar "man" inte av att frågor är obesvarade?

För min del så har jag inte tillräckligt med information att "välja häst". Jag är skeptisk till de flesta.

Absolut klarar jag av att mordet är olöst. Däremot kan jag ju välja vad jag tror på.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in