Citat:
Ursprungligen postat av
Bertil.Enstoring
Det låter billigt att hålla skolor stängda..
Man undrar vad detta skulle kosta?
”I Storbritannien, där elever länge har varit utan ordinarie skolgång, kräver föräldrar att barnen får gå om ett skolår. De brittiska skolbarnen anses ha hamnat långt efter kursplanen efter flera månader med stängda skolor och distansundervisning. 75 procent av alla lärare har i en undersökning uppgett att deras elever har hamnat på efterkälken kunskapsmässigt jämfört med tidigare årskullar, skriver Daily mail”
Enkelt.
Ungefär 15 procent av en befolkning går i grundskolan eller gymnasiet. Kostnaden blir 15 procent av BNP (15 procent av befolkningen har ett år av produktionsbortfall). För UK:s del skulle kostnaden bli 3500 miljarder SEK, för Sveriges del 700 miljarder SEK.
Utslaget per barn är det cirka 350k SEK per barn i UK, och 450k SEK per barn i Sverige, för ett extra skolår och ett förlorat arbetsår. Låter rimligt.
(Om förskolebarnen också behöver vänta ett år, för att skolan är upptagen av andra barn, så kan du lägga på 30 procent)