2021-01-25, 16:55
  #9421
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vittne-x
Mysteriet här är att lgh 1002 (nb) inte fått någon ny registrering på sig ännu trots avyttringen, och den försäljning som finns anges på 3 tr, som dock stämmer tidsmässigt september för 995.000:-
https://www.booli.se/bostad/196364

Ja, det kan vara så att Esbjörn flyttat ut ur lägenheten i Västerås, och därefter inleddes försäljningen. Det lär vara en fördel att sälja en helt tom lägenhet. Jag vet av egen erfarenhet hur mycket större en bostad upplevs när den är tom
2021-01-25, 17:06
  #9422
Medlem
Kämpendahls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spakur
Ebbas mäklarkompis drog ju sig ur affären så fort den kom upp i ljuset och vill inte ha mes saken att göra. Inte direkt vibbar av någon som vill stå för sin goda mäklarsed direkt.
Det är väl givet att man som mäklare inte talar om sina kunder bara för att folk på Flashback är nyfikna. Jag vet inte om du noterade att jag bad om fakta, så vilka formella fel anser du att han har gjort? Dina "vibbar" är ju inte direkt faktabaserade utan bara förnimmelser.
2021-01-25, 17:10
  #9423
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Fast det verkar som den gjordes under totalt 5h, alltså drygt bara en halv dag, men uppdelat på två tillfällen två olika dagar.

Ja, detta lär ju Ebbas ombud på ett skickligt och korrekt sätt avfärda. Det ska bli intressant att se hur hon gör det, om det blir med hänvisning till andra prejudicerande mål, någon form av praxis, eller läkarutlåtanden.

Det skall också bli intressant att se vad hon har att säga om avsaknaden av Esbjörns värdering.
Om han inte inkommit med den. Det finns en aktbilaga, 31 som vi inte har fått ut ännu. Jag har begärt den, men den kommer väl inte förrän imorgon. Då får vi veta vad det är för någonting. Det skulle kunna vara värderingen t.ex. Binninge har kanske fått bråttom att inkomma med den

Hmm, snabba ryck må jag säga, fixa till en sådan här bedömning på 5 timmar men objektet verkar ju lättbedömt, lindrig kognitiv störning, dvs. helt normal för sin ålder.

Med tanke på att han ska upp i rätten om en månad och försöka rädda sitt körkort så vill det nog till att störningen inte blir akut där.

Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
Majkgårds inblandning i hela affären måste granskas. Jag hoppas att EB har kvar all kommunikation som hon har haft med samtliga inblandade i denna soppa för jag tror att det finns många hundar begravda i detta. Han flyttade till kursgården när sambon gick bort 2012.

Jag hoppas att han har kvar pengarna som han fått för avyttringen av sina lägenheter. Det är ingen som har protesterat mot detta, men ingen i kretsen runt honom kanske hade något behov av en lägenhet. Köparna var nog inte heller tillräckligt kända för att utpressas.

Det var först efter försäljningen av sommarstugan som Esbjörns kognitiva förmågor blev så dåliga att omgivningen grep in för att stoppa honom....

Ständigt denna Majkgård, hon vilar som en osalig ande övar hela affären, Matz tror jag sitter på läktaren sedan lång tid tillbaka, han användes bara som muskler i det första försöket att få Ebba Busch att backa, nu när allt har ställts på sin spets finns det inget behov av honom och hans åsikter i affären.
2021-01-25, 17:10
  #9424
Medlem
braatthas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vittne-x
Det refereras till en tidigare utredning från 2010, finns det några spår av denna än ?

Sen noteras att EsB hade ett över 40-årigt förhållande där de hade olika lägenheter i V-ås, där sambon sen avlider 2012, medan EsB sen år 2010 har varit "inneboende" hos Majkgård, pekar allt mer på något slags förhållande, vilket man anar när hon "ledsagar" Esb till psykologen. Speciellt de "husliga" frågorna som censurerats påvisar att dom bor ihop, annars skulle inte Majkgård kunna svara på en del av frågorna. Det här förklarar också EsB:s konto på Swedbank som öppnades på ett lokalkontor över 60 km från V-Ås som låg nära Majkgårds förra kursgård. Här kan man undra om Esb då 2010 bröt upp från sitt tidigare förhållande och gick över till Majkgård.

Jag skulle nog föreslå att köra en full utredning på Majkgård och se exakt hur många fastigheter hon har idag själv samt genom sitt bolag, och vilka av dessa fastigheter som registrerats som "gåva". I höstas ändrade även hon mantalsskrivning om jag minns rätt, så det är läge att kolla upp henne. Han måste ha varit väl duktig på att dölja sin försäljning till Ebba, då Majkgård har sin kursgård typ 100m från Ebba:s föräldrar.

Esb har alltså blivit en levande pingpong-boll mellan Matz och Majkgård och av det vi sett hittills pekar allt på att det är Majkgård som kör racet nu, Matz sitter nog bara tyst och svär och skriver massa skit på nätet istället.

Det har framkommit att ett datapantbrev togs 2011-11-16 nu börjar det dyka upp fler saker som skulle kunna vara relevanta kanske skulle hans ex lösas på någon fastighet inget konstigt egentligen.
2021-01-25, 17:15
  #9425
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nakedcat
Utredningen 2010 är gjord av en annan psykolog.

Inte helt ovanligt att man vill förkovra sig i sitt yrke trots att man kommit upp i åren. Bör väl inte ses som något negativt. Dessutom har han väl samlat på sig massa kunskaper under sitt yrkesliv som han kan dela med sig av i en doktorsavhandling.

Att man vill förkovra sig är en sak, men att bli(?) doktorand?

Han lär inte ha fått anställning som doktorand vid pensionsålder, så det lär vara något han gör "ur egen ficka", och det går alldeles utmärkt att förkovra sig inom sitt gebit utan att vara doktorand, likväl som det går alldeles utmärkt att dela med sig av sina kunskaper utan att skriva en doktorsavhandling. Faktum är att doktorsavhandlingar rätt sällan utgör "förkovringslitteratur", av självklara själ. Vill han dela med sig av sin kunskap är det mycket bättre att skriva riktiga böcker för ändamålet och ta anställning som lärare, då får man dessutom betalt för litteraturen man producerat. Fast även det kan vara svårt vid den åldern, då lär det vara bättre att köra eget och sälja in sig som konsult. Vilket väl förmodligen är vad han gör när det gäller sådana saker. Fast, ja, det där med doktorand gör ju, återigen, att man undrar.

Så, ja, kanske är det så att han vill ha en doktorstitel innan det är för sent, oavsett när han påbörjade sina doktorsstudier. Hur som helst så hör det inte till vanligheterna med 66 år gamla doktorander

Hans doktorerande verkar vara hans enda koppling till Uppsala Universitet, så han håller väl hårt i det, förmodligen så ger det honom timtjänst som föreläsare, och en anknytning till ett Universitet, ofta av vikt i dylika kretsar. Men, återigen, lite lustigt att han inte tagit sin doktorstitel ännu.

På AdLibris finns en bok författad av Barry Karlsson, publicerad 2018.
2021-01-25, 17:16
  #9426
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Självklart ska inte en allmänläkare göra utredningen. Det är bara löjligt och okunnigt att göra ett sådant påstående. Det bör vara en läkare med specialistkompetens på området. Jag har redan föreslagit ett exempel på en sådan läkare. Jag får väl göra det igen.

https://medicheck.se/maria-norstrom-geriatriker-specialistlakare-demens/

Men nu har ju Barry slagit fast att det inte föreligger någon demens, så vi kanske ska nöja oss med det?

Ja, det är ju ett psykologutlåtande som mera styrker EBs uppfattning att Esb var lite "egen" men i övrigt kristallklar, än Binninges - att Esb skulle vara dement och sakna kontroll över sitt ägande m.m. Han tycks ju i vart fall ha kunnat redogöra för sina olika lägenheter och vad som är på gång beträffande dessa.

BK ger en diagnos 331.83."Lindrig kognitiv funktionsnedsättning". Vid sökning på diagnosnumret hittar jag bara en enda länk på nätet.

https://sv.qaz.wiki/wiki/Mild_cognitive_impairment

I den länken sägs att det krävs medicinsk utredning för att kunna ställa diagnosen. För att göra BK rättvisa så säger han faktiskt det. Hans diagnos är alltså endast en hypotes.

Citat:
Diagnosen av MCI kräver avsevärd klinisk bedömning och därför är en omfattande klinisk bedömning inklusive klinisk observation, neuroimaging , blodprov och neuropsykologisk testning bäst för att utesluta en alternativ diagnos. MCI diagnostiseras när det finns:
Bevis på minnesnedsättning
Bevarande av allmänna kognitiva och funktionella förmågor
Frånvaro av diagnostiserad demens

Och utan att man får se vad de olika testen har gett för resultat så vet man inte heller om BK har fog för sin bedömning. Alla intressanta mätresultat är ju svarta.

Och hur mycket kursgårdsmadamen har påverkat går inte heller att avgöra utan att se resultaten.

Men - vem är Monica Pernroth som tycks ha beställt undersökningen? Har han fått en God man?
2021-01-25, 17:20
  #9427
Medlem
braatthas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nakedcat
MZ är väl i 60-årsåldern så hans barndomsminnen är väl från 60-70-talet.

Edit:
Han är 65 år såg jag nu så barndomsminnena är väl från 50-60-talet.

Ja men han sa att han tillbringat alla somrar sen han var liten där:

MZ, "64, har ända sedan han var liten tillbringat sina somrar på gården med sjötomt utanför Uppsala."

det tolkar jag som han har gjort det även som vuxen.
2021-01-25, 17:23
  #9428
Medlem
braatthas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Ja, det kan vara så att Esbjörn flyttat ut ur lägenheten i Västerås, och därefter inleddes försäljningen. Det lär vara en fördel att sälja en helt tom lägenhet. Jag vet av egen erfarenhet hur mycket större en bostad upplevs när den är tom

Det kan oxå vara så att någon köpt den och renoverar den, han har ju bott där i typ 46 år
2021-01-25, 17:29
  #9429
Medlem
braatthas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tjelovek
Ja, det är ju ett psykologutlåtande som mera styrker EBs uppfattning att Esb var lite "egen" men i övrigt kristallklar, än Binninges - att Esb skulle vara dement och sakna kontroll över sitt ägande m.m. Han tycks ju i vart fall ha kunnat redogöra för sina olika lägenheter och vad som är på gång beträffande dessa.

BK ger en diagnos 331.83."Lindrig kognitiv funktionsnedsättning". Vid sökning på diagnosnumret hittar jag bara en enda länk på nätet.

https://sv.qaz.wiki/wiki/Mild_cognitive_impairment

I den länken sägs att det krävs medicinsk utredning för att kunna ställa diagnosen. För att göra BK rättvisa så säger han faktiskt det. Hans diagnos är alltså endast en hypotes.



Och utan att man får se vad de olika testen har gett för resultat så vet man inte heller om BK har fog för sin bedömning. Alla intressanta mätresultat är ju svarta.

Och hur mycket kursgårdsmadamen har påverkat går inte heller att avgöra utan att se resultaten.

Men - vem är Monica Pernroth som tycks ha beställt undersökningen? Har han fått en God man?

Hittade detta :
M***P***ateljé och konsultverksamhet är en enskild firma vars verksamhet är Personliga konsultationer, friskvård och massage med försäljning av friskvårdsprodukter samt konstnärlig verksamhet, konstförsäljning, kurser och böcker. Läs mer om M P ateljé och konsultverksamhet
2021-01-25, 17:33
  #9430
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tjelovek
Ja, det är ju ett psykologutlåtande som mera styrker EBs uppfattning att Esb var lite "egen" men i övrigt kristallklar, än Binninges - att Esb skulle vara dement och sakna kontroll över sitt ägande m.m. Han tycks ju i vart fall ha kunnat redogöra för sina olika lägenheter och vad som är på gång beträffande dessa.

BK ger en diagnos 331.83."Lindrig kognitiv funktionsnedsättning". Vid sökning på diagnosnumret hittar jag bara en enda länk på nätet.

https://sv.qaz.wiki/wiki/Mild_cognitive_impairment

I den länken sägs att det krävs medicinsk utredning för att kunna ställa diagnosen. För att göra BK rättvisa så säger han faktiskt det. Hans diagnos är alltså endast en hypotes.



Och utan att man får se vad de olika testen har gett för resultat så vet man inte heller om BK har fog för sin bedömning. Alla intressanta mätresultat är ju svarta.

Och hur mycket kursgårdsmadamen har påverkat går inte heller att avgöra utan att se resultaten.

Men - vem är Monica Pernroth som tycks ha beställt undersökningen? Har han fått en God man?

Tillåt mig asgarva, men

"Monica Pernroth - fellow creature på Rättssäkerhetsorganisationen "

sa google
2021-01-25, 17:37
  #9431
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av braattha
Det kan oxå vara så att någon köpt den och renoverar den, han har ju bott där i typ 46 år

Ja, så kan det absolut vara.
2021-01-25, 17:37
  #9432
Medlem
vittne-xs avatar
*
Citat:
Ursprungligen postat av braattha
Hittade detta :
M***P***ateljé och konsultverksamhet är en enskild firma vars verksamhet är Personliga konsultationer, friskvård och massage med försäljning av friskvårdsprodukter samt konstnärlig verksamhet, konstförsäljning, kurser och böcker. Läs mer om M P ateljé och konsultverksamhet

Och där har vi förmodligen tråden mellan Majkgård och Binninge.
Stalltips är att några av Monik* Pernrot* Lüllm**:s konstverk finns på kursgården....

Hahaha....då var koppling klarlagd nu !
M*rgaretha Majkgård och Monic* Pernrot* har samåkt till Ludvika över dagen från parkeringen vid Almungevägen. Den här parkeringen är verkligen välanvänd ...
https://docplayer.se/33792527-Rallykarlek-vinter-redo-pa-sista-farden-sa-blir-du-han-tar-med-dig-att-rora-sig-fritt-ar-en -mansklig-rattighet-darfor-instiftar-vi-bilens-dag.html
Artikeln är från 2012, alltså samma år som Esb flyttar in hos Majkgård.....
Binninge och Co har funnits med sen starten med kutter och arv...
__________________
Senast redigerad av vittne-x 2021-01-25 kl. 17:47.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in