2021-01-24, 13:28
  #9685
Medlem
YN utesluter alltså SE men pekar ut CP? På tal om cherrypicking..
Citera
2021-01-24, 13:34
  #9686
Medlem
Ett intressant brev från Lars Jeppson daterat 20200318

https://drive.google.com/file/d/1jk8dCykix2WLeGaxHMVmKB_i4TvotNwy/view
Citera
2021-01-24, 13:34
  #9687
Medlem
MrBarnabys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sankmark
Vad säger du om att YN 2018 benämner ytterplagget på den springande mannen på DBG som jacka?

Varför sa inte KP det på presskonferensen?
Kanske för att det gått drygt 30 år sedan det första förhöret (som brukar anses väga tyngst) där YN sa: "Mannen hade en mörk rock, troligen svart".
Citera
2021-01-24, 13:37
  #9688
Medlem
sankmarks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrBarnaby
Kanske för att det gått drygt 30 år sedan det första förhöret (som brukar anses väga tyngst) där YN sa: "Mannen hade en mörk rock, troligen svart".

...och samtidigt ville hon inte ha det till en tjock vinterrock. Hon har väl insett, som många, att det antagligen rör sig om en halvlång jacka. Precis som NF, LP, LJ, och andra säger...
__________________
Senast redigerad av sankmark 2021-01-24 kl. 13:42.
Citera
2021-01-24, 13:41
  #9689
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Makarov.24
YN utesluter alltså SE men pekar ut CP? På tal om cherrypicking..

YN pekade inte ut CP. Sättet mannen gick påminde om CP. Mannen gick inte utan joggade, lunkade och klädseln- mörk rock som gick nedanför knäna och fladdrade+ handledsväska påminner absolut inte på CP, snarare SE. YN såg heller inte mannens ansikte.

Ett annat vittne- Jeppsson däremot har sagt att det var mycket möjligt att det var SE han såg inne i gränden, på trappan. Jeppsson är säker på att det inte var CP eftersom han hade sett honom många ggr. i Sollentuna. https://www.expressen.se/nyheter/palmevittnet-pekar-ut-engstrom-som-mordaren/
__________________
Senast redigerad av Niklasgl87 2021-01-24 kl. 13:47.
Citera
2021-01-24, 13:49
  #9690
Medlem
MrBarnabys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sankmark
...och samtidigt ville hon inte då ha det till en tjock vinterrock. Hon har väl insett, som många, att det antagligen rör sig om en halvlång jacka. Precis som NF, LP, LJ, och andra säger...
"Insett" efter drygt 30 år ungefär som det där vittnet som i ett nutida YT-klipp påstod sig ha sett SE på mordplatsen en stund efter skotten. Om jag inte minns fel hade han även sett den lilla väskan, till och med färgen på den.

Nu är det iofs lite oklart vad vittnet egentligen menade med "en stund efter", teoretiskt kan ju SE hunnit ha tillbaka från sin flyktrunda, men det är nog inte så troligt.
Citera
2021-01-24, 14:05
  #9691
Medlem
sankmarks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sumer
Ett intressant brev från Lars Jeppson daterat 20200318

https://drive.google.com/file/d/1jk8dCykix2WLeGaxHMVmKB_i4TvotNwy/view

Ja det visar hur lätt vittnen kan påverkas av andra.
Citera
2021-01-24, 14:12
  #9692
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sumer
Ett intressant brev från Lars Jeppson daterat 20200318

https://drive.google.com/file/d/1jk8dCykix2WLeGaxHMVmKB_i4TvotNwy/view
Borde vara LB som pratat med LJ. Har för mig att han vill ha upp SE på åsen han också.
Den teorin går förstås lättare att lansera om LJ håller en liten dörr öppen för att det kan vara så.
Citera
2021-01-24, 14:20
  #9693
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SisterJones
Hur är det med 33-åringen som Hans "General Spårlös" Holmer postod vara mördaren
(innan Christer Pettersson kom in i bilden)

Är han helt avskriven som helt oskyldig.

Honom drev Holmer, Staten, Samhället och främst polisen bort från Sverige.

Och i USA blev han mördad av en f d polis - kanske hitman betald av svenska polisen eller Holmer själv,

Han blev mördad av sin älskarinnas ex. Precis som hennes mor. Exet råkade vara polis.

Det finns inget konstigt med detta. En hitman hade inte mördat älskarinnas moder och dragit på sig misstankar på det sättet.
Citera
2021-01-24, 14:21
  #9694
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Draifos
Ja, det är många oskyldiga som har blivit lidande i det här spektaklet:
När Olof Palme mördades blev Ted Gärdestad – felaktigt – utpekad som 33-åringen, den person som avbildades på fantombilden av gärningsmannen. Detta trots att Ted Gärdestad varken var 33 år eller befann sig i Sverige.
– Han blev uthängd som Palmes mördare, och sedan också som Lasermannen. Det tog honom hårt och han gick in i psykoser, säger vännen och musikerkollegan Janne Schaffer.

https://modernpsykologi.se/2018/01/02/ted-gardestad-fran-underbarn-till-psykisk-sjukdom/
Finns förhören med Ted Gärdestad att läsa någonstans?

Gärdestad blev inte psykiskt sjuk för att han misstänktes. Han misstänktes för att han var psykiskt sjuk.
Citera
2021-01-24, 14:32
  #9695
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Erik1974
Nej, det var väl så att stämpelklockan gick rätt, att de stod 23.20 på stämpelkortet, men att den låg en minut fel mot fröken ur och egentligen var 23.19 (enligt Roland Bergströms utredning av tiden). Hade stämpelklockan legat rätt mot fröken ur, ja då hade vi nog inte läst om "lösningen" i Filter, för då hade SE omöjligt kunna vara GM (för mordet hade skett ändå, det är min fulla övertygelse)

Hur vet du om det är SE eller Bergström som har rätt? SE nära inpå mordet. Bergström månader efter...
Citera
2021-01-24, 14:36
  #9696
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Erik1974
Ok. Jag har tolkat SEs ord från förhöret lite annorlunda. Vem som har rätt och fel vet vi inte. Bergström säger till SE då han ringer och vill ha tidsuppgifterna att han stämplade ut kl. 23.19 (för att han visste att stämpeluret och fröken ur inte synkade). Vad som mer framgår av deras samtal är lite oklart. Vi vet att klockan gått fel och vi vet att han sa 23.19 till SE. Kanske gjorde SE den tolkningen att han stämplade ut 23.19 fast klockan egentligen var 23.20.
Det är egentligen utan betydelse och har gärna feltolkat i frågan, det enda det innebär i så fall är att möjlig tid för utstämpling istället är mellan 23.19.00- 23.20.59.


"...vi vet att han sa 23:19 till SE". Gör vi?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in