Citat:
Ursprungligen postat av
K.G.Hammar
Halmstad förbjuder munskydd i skolan
Det är förbjudet att använda munskydd på kommunala skolor i Halmstad.
– Det finns stora risker med munskydd som hanteras fel, säger Pauline Broholm Lindberg, förvaltningschef i barn- och ungdomsförvaltningen, till P4 Halland.
Hon hänvisar till Folkhälsomyndigheten – som samtidigt menar att munskydd kan vara av värde i miljöer där trängsel inomhus inte går att undvika.
Men även när utbildningen väl sker på plats är det förbjudet att använda munskydd i kommunens skolor. Det säger Pauline Broholm Lindberg, förvaltningschef i barn- och ungdomsförvaltningen i kommunen, till Sveriges Radio P4 Halland.
– Vi tillåter inte munskydd. Det gäller såväl grundskola som gymnasieskola. Vi anser inte att man ska använda munskydd och utifrån Folkhälsomyndigheten finns inga vetenskapliga belägg för att vi i vår verksamhet ska gynnas av att använda munskydd. Det handlar också om att det finns stora risker med munskydd som hanteras fel.
https://www.expressen.se/kvallsposten/kommun-forbjuder-munskydd-i-skolan/
Nu är det bevisat och övertydligt. Sverige är pseudovetenskapens högborg. Skolor förbjuder munskydd och enligt USA:s president Joe Bidens rådgivare har Sverige en nazist som statsepidemiolog.
Svårt att förstå den unika svenska logiken.
Munskydd kan bara vara en risk om det redan har virus på sig.
Det innebär då att antingen:
1) En smittad person har munskydd och det virus som nu finns i munskyddet annars skulle ha spridits i omgivningen
2) En osmittad person har virus i sitt munskydd som annars hade funnits i personen lungor.
Hela snacket om riskerna med munskydd bygger på teorin att den vanligaste smittvägen är kontaktsmitta (via fingrarna) och inte via luften.