Citat:
Ursprungligen postat av
Russinsmurfen
Va har Paolo slutat?
Synd.
Ja, han fick blixtsnabbt kicken från alla sina affärsengagemang - har väl aldrig sett Sverige reagera så snabb o så starkt nånsin.
Citat:
Ursprungligen postat av
gaist
Går ju inte ha en torsk till programledare för ett lekprogram på tv på bästa familjetid!
Tycker att många dömde Paulo hårt o ville helst se honom lynchad, springande nerför Kungsträdgårdsgatan iklädd endast tjära o fjädrar men nog finns det fog för att de som dömde hårdast också rannsakar o funderar över hur samhället ser på prostitution. Jag tycker också att man bör beakta att det finns kvinnor som gör det mesta o går hur långt som helst för att nå framgång, pengar, status- tex genom att sälja sin kropp.
Jag menar, om man verkligen menade allvar med att vi inte accepterar prostitution i nån som helst form, så skulle det även va olagligt att
sälja sin kropp – inte bara att köpa den men helt klart är det starka underliggande krafter som vill upprätthålla möjligheten att köpa sex oavsett om det handlar om en dyrare eskort lr en billigare variant typ gatflicka.
Se på hur det finns kvinnor inom branschen som premieras på olika sätt o tom lyfts i media o får poäng för sin person men faktum kvarstår det är något väldigt tragiskt fel hos den kvinna som väljer att sälja sin kropp men samhället svarar med att signalera; ”vad gör väl det när det ändå är männen som får vara syndabockar o bära skammen o det är ändå ett lågt pris att betala för att säkra tillgången på köpefitta. ”
Att från grunden o från barnsben stärka kvinnor så att de inser sitt värde o aldrig behöver komma på tanken att jaga uppskattning o bekräftelse genom att sälja sex, det har ingen hittills tänkt på . Det är enbart kvinnors osäkerhet som hela tiden stärks o det gör ingen bättre värld.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ketchupalskaren
Nu vet jag inte hur mycket farmarna tänker på sådant men de mer ”världsvana” Paradise Hotell/Ex on the beach-deltagarna brukar be andra att publicera saker på Instagram, en del bilder mm är förberedda innan. Han Dag har ändå runt 50k följare på Instagram så känns inte helt orimligt att han fixat klipp som andra lagt upp.
Inte kollat på Farmen ännu så vet inte heller vem Dag är men nog kan det va så att han kanske fifflat lite för att vinna cred.
Tom jag som inte är ett skit insatt i Instagram vet att det är hur lätt som helst att köpa likes o följare - finns ju flera såna nätsidor som tom är svenska o som säljer likes för bara några ören, inte ens en krona, per likes.
Haha - fan att inte folk genomskådar allt fiffel som vissa håller på med på sina Instagramsidor - typ en kändis är helt lyrisk över hur många likes hon fått o menar WOW!? o spelar helt ovetande - ahahaha så är det personen själv som köpt likesen hahahahaha