Citat:
Ursprungligen postat av
Pisseman
Du kan tro vad du vill, de erfarenheter jag har från mina barns vänner är att det är samma barn som har problem nu som är mobbade i skolan. Hade de tillhört de "populära barnen" så hade de inte varit osäkra och vågat ta kontakt med de vänner de har i skolan även utanför skoltid. De populära barnen sitter ofta i grupper om två-tre personer hemma hos varandra under distansundervisningen, medan de mindre populära barnen med stukat självförtroende sitter ensamma hemma. Det är verkligheten.
Vi alla är olika, en del har stort socialt behov och klarar inte av ensamhet, en del har ett stort behov av ensamhet och trivs inte i grupp. Att tro att alla vill ha skola i skolan är absurt, Av de barn jag känner var det inte glada miner att skolan började igen, de gillar lov och skulle gärna haft några veckor till. Men då vet jag ju att de också trivs hemma och har föräldrar som bryr sig om dem.
Det går inte att göra detta på ett sett som passar alla och det ”normala” passade inte alla heller. Vi får försöka acceptera oavsett vilken grupp vi tillhör, vi förlorar alla något.
När det gäller pandemier, skadedjur, fuktskador eller vad som helst är det bästa att göra något åt saken så tidigt som möjligt. Låter man det härja fritt i början och bara avvaktar måste man till slut använda drastiska åtgärder. Självklart hade det varit bättre att satt i gång tidigare. Nu är det så här för att vi väntade för länge. Det kan vi gnälla över, priset hade inte varit så högt för var och en då.