2021-01-10, 20:13
  #9409
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kranskalle
Mer än hälften av amerikanerna vill att Trump avsätts i förtid.
Skulle kunna handla om att Trumps kompis - Proud boy-killen - sköt sin tjej.

Nu handlar det inte om det, sen vill hälften av Amerikanerna att presidenten sitter perioden ut till att börja med.
Citera
2021-01-10, 20:15
  #9410
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mastodon111
Håller med om att det här med kärnvapenkoderna är oerhört långsökt men jag antar att en del politiker faktiskt blev rädda under upploppet och tänkte att den här dåren Trump är jäkligt farlig och behöver stoppas,. De blev både rädda och fick nog helt enkelt.

Om man tänker på vad han gjorde mot Pence så kan man tänka sig vad han kan göra utöver det. Pence har slickat donald i röven i fem år nu, och så försöker han få honom hängd. Det gör förstås att man funderar över hur mycket mer snett det kan bli.
Citera
2021-01-10, 20:17
  #9411
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sirup
Jaha du har läst Aftonbladet igen. Sluta med det! Det är förmodligen en false flag op där proudkillen använder sig av tumultet att "skilja sig". De poliser som du pratar om är en som dog av en bransläckare kastad i huvudet på honom så att han fick en hjärnblödning och hans kollega som nu verkar ha tagit livet av sig. Det andra var en form av relationsvåld.

Har du någon källa till dina konspirations- teorier?
Citera
2021-01-10, 20:20
  #9412
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kranskalle
Nej. Fler än hälften vill att han avsätts.

Vilken undersökning kollar du på?

Ska Amerika rösta igen eller vad är vitsen med att hävda majoriteten stödjer Nanzy's försök att avsätta presidenten?
Citera
2021-01-10, 20:20
  #9413
Medlem
Timeouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FreedomIsNice
https://www.dailymail.co.uk/news/art...icer-dead.html

En annan polis har hastigt avlidit, källor uppger att det är självmord.

Luktar skumt, verkar vara mycket som händer nu i det dolda.
Är poliserna identifierade som hjälpte till och släppte in mobben?
Kan han ha varit en av dom och inte ville står där med skammen när det avslöjades?

Kan han ha mått dåligt psykiskt och det här var droppen som fick det att svämma över.
PTSD? Det måste ha varit oerhört skrämmande att stå där som polis mot en så galen mobb
Citat:
Ursprungligen postat av hvita.nhegrer
Har Trump sagt nåt om att eventuellt använda kärnvapen eller är de bara paranoida..? Mot vilket land skulle han isåfall avfyra missilerna?
Då Trump agerar så obalanserat och irrationellt så är många oroliga för vad han kan ställa till med. Det finns ju en anledning till att dom vill använda 25:e tillägget på honom.
När mobben gick till attack på Capitol Hill jublade han och beskrevs som "borderlinehappy".

Ett bevis för hur sjuk han är att han inte ville medverka till att skaffa förstärkning till Capitolium.
Han fördröjde det så andra fick träda in och kalla på förstärkning.

Många vill inleda en riksrättsprocess – för att stoppa honom på sikt för dom har äntligen fattat hur farlig han är.

Vilket land? Kan ju bli vilket som helst med en psyksjuk man med fingret på "knappen".
Citera
2021-01-10, 20:21
  #9414
Medlem
JUST IN - The flag at the White House has been lowered
https://twitter.com/disclosetv/statu...479686665?s=21
Citera
2021-01-10, 20:21
  #9415
Medlem
0rganets avatar
Terroristerna och den mördade polisen:

https://pbs.twimg.com/media/ErUxT78X...g&name=900x900

Vila i frid!
Citera
2021-01-10, 20:23
  #9416
Medlem
0rganets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Americanwest
JUST IN - The flag at the White House has been lowered
https://twitter.com/disclosetv/statu...479686665?s=21

Har DOnald avlidit eller är det nästa en vecka för sent för den av DOnalds terrorister mördade polisen?

Citera
2021-01-10, 20:23
  #9417
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Vilken undersökning kollar du på?

Ska Amerika rösta igen eller vad är vitsen med att hävda majoriteten stödjer Nanzy's försök att avsätta presidenten?

Jag citerade den i mitt inlägg. Nu får du koncentrera dig lite så att du inte missar all relevant info!
Citera
2021-01-10, 20:25
  #9418
Medlem
Timeouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ardathbey
Nanzy. Praud boys.
Dyslexi eller nån sorts kod?
Det är bara dumheter. Kärringen som hen för det mesta kallar henne heter Nancy Pelosi och det är Nancy med c.
Sen växlar hen mellan praud och någon enstaka gång proud.
Tror knappast hen menar med praud "Progressive Research on Architecture, Urbanism and Design."
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Jag tror inte du själv förstår vad du skriver, Nanzy var först ut att yttra begränsningar för koderna, hon är således ytterst ansvarig för ett försök till statskupp.

Om någon annan än Trump måste godkänna användandet av bomben, varför ska någon då kunna förhindra honom att göra detta.

Vill Nanzy bli invaderad av kinesen eller vad är orsaken?

Om du anser att Trump är sinnessjuk så vill jag att du förklarar hur du kom fram till den slutsatsen.
Du har ingen aning om vem som var först då dom var flera.

Du förstår verkligen inte. Meningen bakom begäran är att flera måste godkänna och inte en enskild person och speciellt inte Trump som av många tros vara psykiskt sjuk.
Jag är verkligen inte ensam om att ha "kommit fram till" att han kan vara psykiskt sjuk.
Hans agerande talar för sig själv.
Citera
2021-01-10, 20:31
  #9419
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Timeout
Det är bara dumheter. Kärringen som hen för det mesta kallar henne heter Nancy Pelosi och det är Nancy med c.
Sen växlar hen mellan praud och någon enstaka gång proud.
Tror knappast hen menar med praud "Progressive Research on Architecture, Urbanism and Design."

Du har ingen aning om vem som var först då dom var flera.

Du förstår verkligen inte. Meningen bakom begäran är att flera måste godkänna och inte en enskild person och speciellt inte Trump som av många tros vara psykiskt sjuk.
Jag är verkligen inte ensam om att ha "kommit fram till" att han kan vara psykiskt sjuk.
Hans agerande talar för sig själv.

Hur agerar Trump på ett sinnessjukt sätt?
Förklara gärna för mig och 73 miljoner Amerikaner som röstat på honom.
Citera
2021-01-10, 20:34
  #9420
Medlem
Timeouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pf10
Vi är tillbaka till det här med orsaker och konsekvenser igen som trumponister och andra har så svårt med. Det krävs inte en direkt ordagrann uppmaning för att förmå människor att begå brott eller starta upplop av det här slaget. Detta handlar om månader av manipulation och hjärntvätt av trumpanhängarna för att få dem att tro att deras röster inte räknats i valet. Trump har genom detta eldat upp stämningen och uppmanar därefter sina anhängare att gå till kapitolium för att visa sitt missnöje.

Detta kan i kombination med att regelrätta attacker planerats dagarna innan inte sluta i något annat än katastrof. Det finns inte en isbitschans i helvetet att Trump inte förstått detta. För mig är det ett fullständigt mysterium att det fortfarande finns kloakråttor som håller honom bakom ryggen och förminskar hans delaktighet i det som hänt, om dessa nu säger sig vilja värna om demokratin och inte hellre vill leva i ett kejsardöme.
Många har tack och lov vänt sig mot honom nu, men om det är ett spel för galleriet eller ärligt menat det vete fan.
Tidigare har många senatorer eldat på skarorna och nu med facit i hand försöker dom rädda sina egna ansikten. Men tyvärr finns det dokumenterat på film och svårt att förklara bort.
Citat:
Ursprungligen postat av sirup
Army Secretary Ryan D. McCarthy and Acting Defense Secretary Miller decided to deploy the entire 1,100-strong force of D.C. National Guard to quell violence.[162] About 3:45 p.m., Miller spoke with Pence, Pelosi, McConnell and Schumer, and directed the National Guard and other "additional support" to respond to the riot.[163][164] The order to send in the National Guard, which Trump initially resisted, was approved by Vice President Pence.[165][166] This bypassing of the chain of command has not been explained.[167]

Det är ju tur att andra fungerar när Trump har tappat det så fullständigt. Att han skulle bete sig på detta sätt är inget som överraskar. Att Trumptrogna är fullständigt faktaresistenta och beter sig som de var sinnessjuka är tragiskt. Att de får för sig att agera på det här sättet är så tragiskt.
Trump har byggt upp detta under lång tid och började redan innan valet i somras att prata om valfusk för det skulle det bli om folk poströstade enligt honom.
Trump sket fullständigt i att det var mitt i en pandemi och säkraste sättet för att undvika smittan var att poströsta som demokraterna uppmanade väljarna till.
Trumps uppmaning var tvärtom. Alla skulle gå och rösta i sin röstlokal.
Hur många smittade och döda har han på sitt samvete pga den uppmaningen?

Sorry... fel av mig. Han har inget samvete...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in