Citat:
Ursprungligen postat av
Lars48.
Extrem miljö och en annan kultur !
Vad pratar du om egentligen?!
Vilka restauranger i Sverige serverar mat med vidöppna fönster på vinter tid ?!
Det är varann restaurang som kör med luftvärmepump oftast fläkten ställt på högsta läge för att det är billigaste sättet att värma lokaler eller tror du de investerar i bergvärme?
Bor du i Sverige eller? Du kanske kommer från en annan planet.
Det är skillnad mellan big areosols och
small droplets.
Just i det här fallet kan man dra slutsatsen att det handlade om luftburen smitta eftersom aerosoler flög 6 meters i luften.
Det kan inte droppar göra.
Det mesta du skriver är tyvärr inte rätt.
Man behöver inte ha vidöppna fönster för att ventilera en restauranglokal. Man tillför uppvärmd luft och suger ut "använd" luft.
Kraven på ventilation i en restauranglokal är höga. Dels finns det krav på hur mycket luft som måste bytas ut per sekund och dels finns det krav på att lufthastigheterna ska vara låga.
Hur man värmer lokalen är inte intressant när det gäller ventilationen av restauranglokalen.
Jag kan hålla med om att det förekommer att man blåser på med en luft/luft-värmepump och får högre lufthastigheter än tillåtet/lämpligt.
Aerosoler håller sig flygande i luften utan att luften har någon hastighet, eller väldigt väldigt låg hastighet (typ 0,1 m/s).
Droppar faller ganska snabbt till marken/golvet om det inte finns någon luftrörelse.
Droppar kan färdas långt om lufthastigheten är hög.
Denna information tillsammans med innehållet i artikeln du länkade till bör ge relevant information. I Sverige kan motsvarande smittspridning förekomma, men det är absolut ovanligt.
Man bör undvika inomhusmiljöer där man känner att det "blåser".