Citat:
Ursprungligen postat av
KaktusFlaktus
Han tillhör en politisk rörelse som censurerar USAs sittande president, vald av en stor andel av USAs befolkning, kanske en majoritet. Åtminstone det borde väl även din blindkäpp ha noterat vid det här laget.
Det är värt att ha i åtanke att när företag som Google tystar en sittande president, så är det framförallt ett sätt att tysta, och dumförklara 75 miljoner amerikaner.
Den vägen som demokratiska makthavare, och företag, slår in på just nu med censur, och ett förmodat riksåtal, endast för att kunna hindra Trump att ställa upp 2024, kommer slå tillbaka riktigt enormt.
Om det fanns minsta intresse utav att läka nationen, och agera samlande för alla grupper, så är detta det sista man skulle göra.
Dags att poppa popcorn, det som hände i onsdags inne i Capitolium är bara en svag västanfläkt av vad som komma skall.