2021-01-08, 17:27
  #7729
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Det finns några Ryssland-trådar som också är ganska intressanta eftersom det mest är samma pro- och antiryska användare som slår på varandra dag ut och dag in, men det är inte tillnärmelsevis på samma nivå som i USA-trådarna. Att det blivit så här måste ha mycket med den mediala kampanjen mot Trump att göra. Det står att Trump är ensam i Vita huset och tröstäter jordnötssmör och sylt, och så dyker det upp 13 pers. här som skrattar rått åt det.
Japp, jag är snart det enda ryska trollet. Vi är en utrotningshotad art och tas snart upp på Världsnaturfondens röda lista.
Citera
2021-01-08, 17:28
  #7730
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hjaelploskille
Han gick ju med i Juli 2019. https://twitter.com/bsicknick

och det du säger om att Babbit inte fanns på internet innan är ju inte heller sant, hon var en jävligt aktiv internetanvändare och streamade till och med den 6te januari

Ser ut som ett fejkat konto som aldrig har använts innan. Jag ska be någon av mina släktingar att snoka i det här. Konstigt att någon med hjälm skulle dö av ett slag i huvudet. Den som slog måste varit en jävel på att svinga tillhygget.
Citera
2021-01-08, 17:28
  #7731
Medlem
TheBusters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kommunism-massmord
BLM är en aktiv del av demokraterna, hundratals miljoner från donationer till BLM gick till Joe Bidens valkassa. Man kan säga att det var demokraterna som attackerade Vita huset och Trump. Känns som denna attack nu 6 januari var berättigad hämnd.

https://freedomwire.com/blm-biden-donations/
Vad tycker du om att en av deras aktivister fördömmer skottet som tog ett liv?
Citat:
”Sorgligt bli vittne till hennes död”
Klippet – den enda film som verkar visa på riktigt nära håll vad som hände – har redan setts miljontals gånger.

– Det var sorgligt att bli vittne till hennes död. Jag begriper verkligen att många känner sig arga efter händelsen, och jag känner mig själv rätt upprörd. Polisen hade kunnat stoppa henne på annat sätt än med dödligt våld, hon var inte särskilt aggressiv egentligen. Jag tycker inte det var okej, säger han.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/qAJrgO/han-filmade-dodsskjutningen-i-kongressen
Citera
2021-01-08, 17:29
  #7732
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stone_sleeper
I somras attackerade BLM/Antifa Vita huset och läget var så pass allvarligt att Secret Service tvingade Presidenten till en underjordisk bunker...

Media håhade Trump då.

Ja, medgivande tystnad, indirekt stöd, och hånande mot Trump. De var beredda att ta till varje metod genom att t.ex ge sitt tysta medgivande och indirekta stöd till den vänsterextrema terror-organisationen Antifa och den rasistiska/anti-vita organisationen BLM. Nu är Demokraterna och vänsterliberala medier helt öppna med sitt stöd till dessa samhällsomstörtande organisationer.
__________________
Senast redigerad av Pazzamo 2021-01-08 kl. 17:38.
Citera
2021-01-08, 17:30
  #7733
Medlem
Maduros avatar
Trump är militärens frontfigur.

När (om) militären säger GO så så blir det GO.

Hur ska ni fira när Trump gör kaoz med demokraterna?
Citera
2021-01-08, 17:31
  #7734
Medlem
Horrifying video shows Capitol cop getting crushed by Trump supporters
https://nypost.com/2021/01/08/video-shows-capitol-police-cop-getting-crushed-by-protesters/

“We love you. You’re very special.”: Donald Trump says to his supporters
Citera
2021-01-08, 17:32
  #7735
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kafka_God
En av de högerextrema terroristerna som deltog i det misslyckade kuppförsöket hade 11 Molotov cocktails och ett automatvapen, enligt åklagaren.





https://www.businessinsider.com/trump-supporter-arrested-at-capitol-had-11-molotov-cocktails-feds-2021-1?r=US&IR=T

Juden Aaron Mostofsky som stormade senaten var beväpnad med en päls och en skottsäker väst. Kolla in bilden på denna nazistiska Trump supporter i länken

https://www.friatider.se/vit-makt-terrorist-som-stormade-kongressen-ar-son-till-new-york-domare
Citera
2021-01-08, 17:33
  #7736
Medlem
squeakys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av scrollock
Polisfackschef skulle det stå, och jo, han har tät kontakt med poliser, det ligger liksom i hans roll att ha det!

Brian Sicknick förefaller nu vara avliden enligt mer trovärdiga källor, dock ännu oklart om stroken ens är kopplad till händelserna:

https://www.thegatewaypundit.com/2021/01/capitol-hill-police-officer-brian-sicknick-dies-confrontation-protesters-us-capitol

Citat:
"At some point in the chaos — with the mob rampaging through the halls of Congress while lawmakers were forced to hide under their desks — he was struck with a fire extinguisher, according to two law enforcement officials.

Seriöst din åsna. Han blev uppenbart slagen med en brandsläckare av en Trumpterrorist.

En av Trumpterroristerna lyckades tydligen med konststycket att tase:a sig själv till döds.
Citat:
Outlets are claiming that one of the people who died from emergencies actually played a part in their own death. News 1130, as well as other news sources, are reporting that one of the males who died did so after accidentally shocking himself with a taser, which caused him to have a heart attack.
Citera
2021-01-08, 17:33
  #7737
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VarmaDrycker
Japp, jag är snart det enda ryska trollet. Vi är en utrotningshotad art och tas snart upp på Världsnaturfondens röda lista.
Hoppas inte att Morgan Johansson läser här och ser detta bevis på er existens.
Citera
2021-01-08, 17:34
  #7738
Medlem
kangaroozzicknesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slottsherre
Tröst för ett tigerhjärta. Ännu ett Trump-rally. Hans bästa gren

Vad grundar du det på?

Frågan blir väl om Trump kommer försvinna till politikens sälla jaktmarker eller göra något av de två alternativ som finns för att behålla relevans:

1. Stort roll i media: kommentator, programledare eller starta en tv kanal.

2. Starta ett eget parti, för republikanerna är klara med Trump
Citera
2021-01-08, 17:35
  #7739
Medlem
kangaroozzicknesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hundenskompis
WTF?! Trump-supporter har "gunned down" minst åtta personer in mafafakking Boston!?

Källa?
Citera
2021-01-08, 17:35
  #7740
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pazzamo
Ja, medgivande tystnad, indirekt stöd, och hånande mot Trump. De var beredda att ta till varje metod genom att t.ex ge sitt tysta medgivande och indirekta stöd till den vänsterextrema terror-organisationen Antifa och den rasistiska/anti-vita organisationen BLM. Nu är Demokraterna och vänsterliberala medier helt öppna med sitt stöd till dessa samhällsomtörtande organisationer.

Nåja, de hånfulla kommentarerna tog väl fart när Trump in i det sista förnekade att han varit i bunkern och när det kröp fram så hade han varit där för att ”inspektera” den.

Det Trump hånats för i det avseendet är inte att han sökte skydd, det han hånas för är att han (i bästa macho-stil) vägrar erkänna att en man som han skulle söka skydd fast det är helt uppenbart.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in