Citat:
Ursprungligen postat av
B.R.Donut
Ca 1% av proverna sekvenseras enligt KTW på gårdagens PK så ovanstående uppskattning kan stämma rätt hyfsat.
Möjligen kan den pre-screening man gör vid vanlig PCR i 6-7 regioner göra att andelen undersökta prover kan räknas som högre. I så fall kan varianten vara aningen mindre utbredd. Om man screenar 500-1000 av 10 000 prover så bör andelen med varianten idag inte vara högre än 0.2-0.5%.
Om varianten redan utgör 1% idag och har ett R0 som är 20% högre så tar det 60 dagar innan den utgör 50% av de nya fallen. Det genomsnittliga R0 har då stigit från ca 2.5 till 2.65.
Det blir en kamp mot klockan.
Men som sagt, det råder viss osäkerhet om hur många prover man egentligen testar för varianten.
Jag hänger inte med riktigt vad du menar med screeningen ovan. Men borde man inte kunna säga att eftersom ca 1 % av de positiva fallen gensekvensernas, så kan man ta antalet upptäckta fall utan resekoppling multiplicerat med 100 och därmed få hur många fall av den engelska varianten man har, fast med samma mörkertal som den ordinarie smittan?
Det skulle innebära att man med nuvarande 5 upptäckta fall har cirka 500 verkliga fall av engelska varianten, ej medräknat mörkertalet som ger en ännu större siffra (baserat på skattningar om ca 50 % mörkertal jag sett bör det vara drygt 1000 verkliga fall av engelska varianten totalt sett).
För att få till en procentsats behöver man veta under hur lång tid dessa 500 fall uppstått och dela 500 med de totalt bekräftade fallen under samma period. Här blir det för min del en gissning då jag inte vet. Men om vi häftar med 6000 bekräftade fall per dag gånger 7 dagar = 42000 fall per vecka, och vi antar att de 500 också var under en vecka, så ger det 500/42000=1,2% av fallen under tidsperioden.
Första delen, 500 fall eller cirka 1000 med mörkertal, känns ganska robust. Andra delen med vad man ska sätta i nämnaren känns desto osäkrare.