2021-01-07, 00:58
  #2317
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PutaDeMadre
Media får det att låta som att demonstranterna stormade, anföll och belägrade Kapitolium men de bilder jag sett från platsen så verkar de bara ha traskat in och gjort typ ingenting? Vissa Trumpsupportrar beter sig ju som om de gick runt på ett museum inne i byggnaden.

Någon som har bilder/filmer från "anfallet", "stormingen" och alla våldsamma scener?
Måste ha missat det och vill gärna se.

De knallade bara in.
https://9gag.com/gag/aqj9d0Z
Citera
2021-01-07, 00:58
  #2318
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Dapanch
Får skylla sig själv såklart. Vad gjorde hon där?!

Hon ryktes väl med massan!
Om dom utgjorde så stort hot skulle väl fler öppnat eld?
Nä, detta gjordes av nåt as som borde avrättas.
Citera
2021-01-07, 00:59
  #2319
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Raktinyllet
Det var inget försök till statskupp som våra politiker och journalister påstår. Det var en demonstration mot valstölden. Synd att demokraterna kände sig tvingade att avrätta en liten tjej.

Vet inte om det går att beskylla demokraterna för hennes skjutning. Det var väl polis eller säkerhetsstyrkor var uppgift var att hålla kongressen fredad.

Tyvärr leder hennes död nog inte till något annat än att rutinerna för dessa säkerhetsstyrkor kommer att malas igenom någon utredning.
Citera
2021-01-07, 00:59
  #2320
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maduro
Ingen i folkmassan var aggressiv. Alla var lugna och obeväpnade. Polisen var i numerärt underläge men tungt beväpnade. En ung tjej klättrade i ett fönster och blev avrättad.

Taimour Abdulwahabs var inte heller aggressiv när han vankade av och an på Bryggargatan.
Rakhmat Akilov körde bara bil.
Citera
2021-01-07, 00:59
  #2321
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Duffie
Med tanke på att situationen var rätt så under kontroll med poliser på båda sidor så kändes det där väldigt onödigt, samtidigt vet ju hon vad fan hon håller på med, sorgligt.

Tror knappast hon förväntade sig att bli avrättad, knappast en statskupp dom höll på med.
Citera
2021-01-07, 00:59
  #2322
Medlem
TheBusters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EveyHammond
Ja, det är t o m bildbevisat att de var utklädda Antifas. Igen, se bilderna i denna tråd:

https://www.tigerdroppings.com/rant/election-2020/proof-that-antifa-infiltrated/94370808/

Det är väl inne i Kapitolium de där bilderna är tagna, av det Trumputklädda Antifagänget? Och isåfall borde det ha varit demokrater som släppte in dem, RIGHT? För insläppta verkar de ha blivit, utifrån vad en Antifaanhängare i den här tråden uppgett, upprepade gånger. Någon annan här menade förresten på att den behornade vikingen kanske inte alls hade blivit fångad på bild deltagandes i en BLM-tillställning, att det var lögn. Men det är det inte, se en av bilderna i länken ovan.
Varrför skulle antifa krama Matthew Heimbach?
Citera
2021-01-07, 01:00
  #2323
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
Utifrån videon där hon skjuts så finns det ingen plats för att skjuta ett varningsskott då det är folk överallt och i ett trångt utrymme. Skulle polisen då sätta ett skott i en vägg eller ett tag istället så riskerar kulan att fnätta iväg och skada nån som inte ens har med saken att göra ju.

Men det är ren avrättning. Hon var inte ens inne. Märks på den andras reaktion också. Fan de sköt henne.
Citera
2021-01-07, 01:00
  #2324
Medlem
BaronVonHelsings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rugg
Trump kommer absolut inte bli avsatt.
Det får vi se. Jag tror efterföljderna av detta blir mycket allvarliga. Det var absolut inte Trumps fel, men han får redan skulden i vanlig ordning.
Citera
2021-01-07, 01:00
  #2325
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maduro
Vilken video har du tittat på?

Kanske har du blandat ihop kanalerna och hänvisar till din bögporr?


Jag såg på flera olika livesändningar, från idioter i folkmassan till republikanska tvkanaler som var på insidan och jävligt snabbt backade ur när det började spåra ur.
Citera
2021-01-07, 01:00
  #2326
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Eastmancolor
I synnerhet om ungdomar som tycker att de är så unika att de har en värld inom sig som är större än den utanför jfr Felix recenserar om filmen "Hannah med h".

Detta har inte alls med trådämnet att göra; jag korrigerade endast ett ogenomtänkt inlägg som i sig var en pseudokorrigering.

Kan du svara på min fråga eller är du full?!
Citera
2021-01-07, 01:00
  #2327
Medlem
KlingoKlang50s avatar
Så går det när man tillåter 25mil rednecks att beväpna sig till tänderna.
Citera
2021-01-07, 01:00
  #2328
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fryskyl
Twitter underblåser ju konflikten genom att radera Trumps tweets och videor.

Jävla fula scener man ser. Kan hålla med om att kvinnan inte borde behövt skjutas, men hon får också fan skylla sig själv. Tror inte hon blir en symbol som Floyd, men Floyds död var naturligtvis mer hans eget fel - tungt kriminell som slåss mot snuten.



Dock får man i rättvisans namn komma ihåg att det var rätt jävla oväntat att Trump vann, så idén om att han är en loser kommer aldrig gå att sälja. Demokraterna hade guldläge men blev krossade.




Källa? Enda jag har kunnat läsa hittills är:

No, Mike Pence Did Not Unfollow Donald Trump On Twitter

https://www.buzzfeednews.com/article/laurenstrapagiel/no-mike-pence-did-not-unfollow-donald-trump-on-twitter

Du har ju inte så hög trovärdighet, om man säger så.



Tror ärligt talat Biden är mer rädd för att hamna i fängelse än Trump är.

Skämtar du? Är det inte hennes fel? Hon tog beslutet att storma regeringsbyggnaden i USA. Hon är terrorist. Är hon som några påstår tonåring borde hennes föräldrar känna sig skyldiga nu som inte haft koll på sitt barn och uppenbart uppfostrat henne till att ta sådana här terrorist-beslut.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in