Citat:
Ursprungligen postat av
Tankevurpan
Vilket jag blir lite förbryllad över. Vi med flera har varit väldigt tydliga med hur man kommer gå till väga och att VP MIke Pence och elektorerna kan komma att spela en avgörande roll i detta val. Nu är vi där och det ser ut som att vi får rätt samtidigt som att vissa här ger intrycket av att blivit "tagna på sängen".
Dessa har dessutom mage att ifrågasätta vår verklighetsuppfattning?
Naturligtvis, eftersom det som hävdas av Trump-männen här (och The Donald själv i tweet nyss) inte alls är så det går till på onsdag. Det är fria fantasifoster.
1. En underhusrepresentant och en senator kan gå ihop och bestrida elektorsrösterna från vissa delstater. Detta kommer sannolikt att ske. Långt ifrån alla republikaner stödjer ett sådan handling, men det finns några virrpannor i bägge kammare, så detta sker sannolikt.
2. Då diskuteras frågan i 2 timmar i respektive kammare. Sen röstar respektive kammare.
3. Det måste bli majoritet i bägge kammare för att förkasta delstatens elektorsröster.
Punkt 3 KOMMER inte att hända. Inte ens i senaten som kontrolleras av republikanerna. Självaste senatsledaren Mitch McConnell har sagt att han inte kommer stödja en sådan aktion, och han har en stor andel av de republikanska senatorerna med sig.
Och underhuset styrs av demokraterna, så inte en chans där.
Det är noll komma noll chans att hända, och Pence är bara en marionettfigur som håller i klubban. Han bestämmer ingenting.
Vad får ni allt ifrån??