Citat:
Ursprungligen postat av
Bruunoo
Tråkigt för Frida att tappa så mycket idag, självklart otur att hon skadat sig också. Det är svårt att veta hur mycket skadan påverkade men hon låg faktiskt bra med vid först mellantiden.
Att Frida skulle få det tufft nu efter att gått på rött tre dagar i rad var inte helt oväntat. Kan tänka mig att den stress hon känner när hon upptäcker att hon gått ut för hårt idag också även gör att skadan påverkar henne mer mentalt, det finns plötsligt en orsak till att det kommer gå dåligt idag.
Den största orsaken är nog ändå de tre tidigare loppen där hon dessvärre kört helt utan förnuftig taktik.
På något vis måste även lagledningen ta på sig en del av detta ansvar då Fridas förmåga att pricka rätt fart misslyckas i merparten av hennes lopp, likadant var det förra säsongen.
Frida visar tyvärr inte heller någon förmåga att se objektivt på situation efter loppen då hon blir irriterad på journalister och experter som alla ser det uppenbara i helt fel taktik.
Word. Håller med om allt, faktiskt. Möjligen kan effekten av smärtstillande ha avtagit under loppet vilket kan ha medfört att hon förmådde starta bra - hon var ju faktiskt snabbast av alla - men att smärtan därefter kom tillbaka och sänkte prestationen.
Det kan också ha blivit en synergieffekt; dels gjorde det mer ont, dels blev hon trött, och när hon tröttnade så är det ju lätt att låta smärtan få övertaget. Det är inte så enkelt att bara "skita i smärtgränsen" som Wassberg gjorde

. Klart att det även ligger nära till hands att fokusera helt på olyckan efteråt i stället för att konstatera att hon var slutkörd efter de senaste dagarnas tuffa lopp, inte minst när hon agerade lok åt amerikanskorna i förrgår.