Men alltså det här sitter ju som en smäck för Flashback. En märklig professor, som i en blurrig video, påstår saker ingen begriper, och inte jag heller. För den som emellertid vill försöka förstå, här lite bakgrund, med sju understrukna länkar:
1. Hon har tidigare gjort bort sig,
här gör man upp med att hon tidigare hävdat att det inte finns någon pandemi, och
här gör man upp med att hon tycker att det inte behövs annat än lite vitaminer etc för att behandla, bara som exempel.
2. Vad är det för artikel hon hänvisar till, den har vi då
här (med länkar) eller
här (i utskriftslayout såsom hon visar den på skärmen). Den är från 2012 och diskuterar djurstudier. I dess diskussion på sidan 8 nämns lite om tidigare studier via "referens 33, 40 och 41", och i videon vid 2:22 sammanfattar det med att "
Most ofthese children experienced severe disease with infection that led to a high frequency of hospitalizations; two children died from the infection [33,40,41]".
3. Följer man dessa länkar
33 (från 2008),
40 (från 1969) och
41 (från 1969) ser man att hon hänvisar till experiment för över ett halvsekel sedan som tidigt lade grunden för saker man nu vet mer om (trots att man gav Trump immunhöjande mediciner i ett tidigt stadium, himla tur han inte fick cytokinstorm av det). Men orka.