2021-01-02, 18:24
  #431785
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Ja man bör sätta in militär, annars kan man undra vad vi har militären till. Detta är ett krig som vi utkämpar mot en osynlig fiende.
Militären kan hjälpa till med mycket, som gränsbevakning, transporter, ordningshållning med mera.

Strålande idé, knasen och 91:an från hemvärnet kan väl rulla upp ullstrumporna och tampas med den "osynlige" fienden...
Citera
2021-01-02, 18:33
  #431786
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
Strålande idé, knasen och 91:an från hemvärnet kan väl rulla upp ullstrumporna och tampas med den "osynlige" fienden...
Vi har ett försvar som kostar enorma belopp och som i princip har ägnat sig åt att leka krig i skogen de senaste 200 åren.
Om man menar allvar med att stoppa denna smitta så behöver man alla resurser. Militären är en resurs som skulle kunna användas så de gör någon nytta för en gångs skull.
Jag tror ändå inte något land kommer att starta militärt krig mitt i en brinnande pandemi. Alla har fullt upp med interna problem.
Citera
2021-01-02, 18:38
  #431787
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av onerider
Jag säger inte att jag inte tror på det, jag menar bara på att det är väldigt osannolikt. Jag tror snarare att det fanns symtom men man kanske inte märkte av eller inte ville kännas vid dem/koppla samman dem med en infektion.

Livet i pandemin blir lättare när man upprätthåller en kanske förljugen bild av hur lätt smittan sprids, men du har övertygat mig om din situation vilket gör mig än mer skeptisk för möten med personer än vad jag redan var.

Mest rädd är jag för att ha denna skit själv utan att märka av det d.v.s symtomfri och råka smitta några av de personer man ändå måste träffa.

Måste på något sätt kännas skönt för er att ni genomgått infektion? Hoppas alla av er tillfrisknat helt.
Det tog sex månader innan frugan fick tillbaka lukt och smak (inte riktigt bra ännu), men i övrigt inga problem.
Citera
2021-01-02, 18:44
  #431788
Medlem
_
__________________
Senast redigerad av taenok 2021-01-02 kl. 18:52.
Citera
2021-01-02, 18:47
  #431789
Medlem
.Dostoj.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fernebo
Ja, söker man så finner man. Självklart har länder som Norge och Finland som testar mer, spårar mer och som har betydligt mindre smittspridning än Sverige bättre koll.

Sverige skulle kunna ha tiotusentals fall utan att det upptäckts än. Att man på senare tid tittat närmare på varianter hos englandsresenärer säger ingenting om huruvida vi redan har omfattande smittspridning av den nya mutationen, vilket nog får anses som rätt troligt. Den extremt snabba ökningen av smitta i Göteborg ser misstänkt ut.

De nya mutationerna från UK och Sydafrika kommer visa sig några veckor efter skolstart då den går på barn i huvudsak. Och vi vet ju hur lätt virus sprids bland barn. Dessutom extra i februari/mars.
Jag skulle säga att detta är det största orosmolnet nu och det gäller att regeringen planerar och väger in att dessa kan slå hårt mot barn. Vad gör vi då? Föräldrar kommer hålla sina barn hemma i panik när smittan börjar spridas i klassrummen eller på förskolan.
Citera
2021-01-02, 18:48
  #431790
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av aw
Även sjukvården gynnas av att man vaccinerar de sköraste. En väldigt stor andel av dessa blir svårt sjuka och behöver sjukhusvård när de får covid.

Hemtjänst+SÄBO är bara 200k+75k personer. I våras stod dessa cirka 275k personer för hisnande 75% av alla dödsfall.

Även om många av dem är för sköra för IVA, så hamnar många av dem där, och många fler hamnar i en vanlig sjukhussäng. För att inte tala om hur det påverkar sjukhuspersonalen psykologiskt när många människor dör runt omkring en.

Vårdpersonalen är ungefär 300k personer. Så det är inte heller en grupp man enkelt klämmer in i vaccinkön.

Vården tar ju hand om alla sjukfall och olycksfall. Ganska bra om den kan upprätthållas. Annars kollapsar samhället och det är långt fler som dör än dom som har Säbo eller hemtjänst.
Citera
2021-01-02, 18:50
  #431791
Medlem
severustheemperors avatar
South African Health Products Regulatory Authority (SAHPRA) Bans Ivermectin with Criminal Liability
https://trialsitenews.com/south-african-health-products-regulatory-authority-sahpra-bans-ivermectin-with-criminal-liability/

What the fuck is going on.....
Citera
2021-01-02, 18:53
  #431792
Medlem
Nästa vecka kommer bli otroligt intressant. Då kommer eventuell ökning efter julafton synas. Redan imorgon är det dag 10 sedan julafton och om det innan nästa helg inte skett något explotionsartat med massa nya fall+IVA-fall så tror jag faktiskt att vi går mot ljusare tider.

Vi får inte glömma bort att 500.000 svenskar är mer eller mindre immuna (några få undantag) och enligt Tegnell har 100.000 redan fått första dosen....

Ljusare tider kommer. Nu är vi nära!
Citera
2021-01-02, 19:02
  #431793
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 006Knasen
Den grupp som läkaren pekar på "Almost all my patients are less than 60 years old and previously fit." borde klara en nedstängning utan att den allmänna hälsan försämras så mycket tycker man.

Fredrik Elgh svarade idag i Expressen på hur han ser på riskerna med en lockdown.

"Sedan tror jag inte att vi behöver oroa oss över stora negativa konsekvenser av en nedstängning under fyra veckor. Det blir såklart besvärligt då men ger väldigt stora och nödvändiga goda effekter."

https://www.expressen.se/nyheter/coronaviruset/stall-dina-fragor-till-fredrik-elgh/
Nu handlade det om UK och de har haft betydligt mer än 4 veckors nedstängning sedan 23 mars. Inte underligt alls om effekten börjar märkas. Folk bötfälldes om de satt på stranden, många parker har varit stängda, etc. Stackars barn. Knappast förvånande om de blir mer mottagliga för viruset.
__________________
Senast redigerad av outoftheblue 2021-01-02 kl. 19:06.
Citera
2021-01-02, 19:03
  #431794
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av severustheemperor
South African Health Products Regulatory Authority (SAHPRA) Bans Ivermectin with Criminal Liability
https://trialsitenews.com/south-african-health-products-regulatory-authority-sahpra-bans-ivermectin-with-criminal-liability/

What the fuck is going on.....

SA kanske investerat hårt i vaccin och så kommer invermectin som inte stoppar pandemin. Det är ett anti-parasitiskt läkemedel. Kanske man borde tänka både-och.
Citera
2021-01-02, 19:03
  #431795
Medlem
Scamps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av davidladde
Nästa vecka kommer bli otroligt intressant. Då kommer eventuell ökning efter julafton synas. Redan imorgon är det dag 10 sedan julafton och om det innan nästa helg inte skett något explotionsartat med massa nya fall+IVA-fall så tror jag faktiskt att vi går mot ljusare tider.

Vi får inte glömma bort att 500.000 svenskar är mer eller mindre immuna (några få undantag) och enligt Tegnell har 100.000 redan fått första dosen....

Ljusare tider kommer. Nu är vi nära!
Ja det verkar som det. Dock så tar jag inte ut något i förskott riktigt än.
Citera
2021-01-02, 19:06
  #431796
Medlem
Amazing-Graces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pisseman
Bara i Sverige som man prioriterar de äldre över vårdpersonalen?

Helt vansinnigt att man inte vaccinerar vårdpersonalen först. Får engelska varianten bra genomslag så kan det bli riktigt svårt att hantera IVA.

Det är en väldigt ineffektiv prioritering som troligen handlar om att gottgöra äldreboenden och deras äldre. Man bör dock vaccinera personalen på boendena samtidigt, men det verkar man inte göra. Väldigt väldigt märkligt.

Vårdpersonal borde vaccineras först, helt klart.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in