Citat:
Ursprungligen postat av
Pisseman
Så frun som blev sjuk 1,5 veckor efter det äldre barnet var den som smittade det äldre barnet?
Och att anklaga 15-åringen för att ljuga. Allt för att du inte tror på asymptomatisk smitta. Jag vet vem jag tror på i alla fall och det är inte på dig.
Jag säger inte att jag inte tror på det, jag menar bara på att det är väldigt osannolikt. Jag tror snarare att det fanns symtom men man kanske inte märkte av eller inte ville kännas vid dem/koppla samman dem med en infektion.
Livet i pandemin blir lättare när man upprätthåller en kanske förljugen bild av hur lätt smittan sprids, men du har övertygat mig om din situation vilket gör mig än mer skeptisk för möten med personer än vad jag redan var.
Mest rädd är jag för att ha denna skit själv utan att märka av det d.v.s symtomfri och råka smitta några av de personer man ändå måste träffa.
Måste på något sätt kännas skönt för er att ni genomgått infektion? Hoppas alla av er tillfrisknat helt.