Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Har jag skrivit allt det du citerar, minns jag inte.
Jag har också sett dokumentären och en hel del av det jag skrev då är väl aktuellt även idag? Dock blev jag inte klok på om huvudspåret är den vita personbilen vid stationen eller en vit skåpbil?
I dokumentären deltar en utredare från FBI vill jag minnas? Det kan säger gör ju det här tidningsbudet intressant tycker jag, men framkom det inte i dokumentären att tidningsbudet var i området ungefär en timme tidigare än när Emilie lämnade sina vänner?
Inget utesluter dock att tidningsbudet uppehöll sig i Korsör efter att han var klar med sin tidningsrunda.
Det var ett gammalt inlägg lååångt bak i tråden, försökte vara duktig och läsa i tråden 😄
Nej visst blir man inte klok, det är svårt att veta vilken huvudspår polisen har eftersom det inte finns någon FUP.
Både den vita bilen och skåpbilen uteds eftersom man inte kan utesluta att föraren är mördaren.
Dock så tror jag mer på skåpbilen eftersom den stod länge parkerad nära bron, där ett vittne hörde ett tjejskrik vid 04-tiden.
Förvånad att inte tidningsbudet utretts närmare i dokumentären med tanke på omständigheterna. Vi får hoppas att den danska polisen utreder honom...inom ett år 😄