Citat:
Ursprungligen postat av
MAKHASHANAH
Du förstår inte sambandet mellan överbefolkade kinesiska storstäder och spridning av virus? Eller du förstår sambandet mellan att hela befolkningar av olika anledningar alltid bär munskydd och att något i dessa länder är fel?
Du skrev:
Citat:
Vilken äcklig bild. Miljarder kineser står och trängs i sina älskade munskydd. Den där bilden bör väl göra det klart och tydligt för alla att dessa pandemier kommer bli allt vanligare.
Du förefaller tycka deras munskydd är en del av problemet. Själv tycker jag munskydden är det enda positiva med bilden och undrar vad som var problemet med munskydden.
I ditt första svar gjorde du en koppling till att pandemier ofta emanerar från Kina och då klargjorde jag att munskydd även används i Japan och inte har med saken att göra.
Eller så är du bara en spontan skribent som skriver lite vad som helst så att man inte skall ta så allvarligt på inpasset om munskydd?