• 1
  • 2
2020-12-30, 11:56
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av soajet
Finns dom på avanza

Ja avanza har dom flesta fonder
Citera
2020-12-30, 12:28
  #14
Medlem
trillians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Raskaoverisen
Jag kör bara 100% på en fond
Förra året gick Swedbank Robur Technology bra och hade 100% på den fonden
Iår bytte jag till Ny Teknik Swedbank Robur som gått riktigt bra
Förstår inte varför så många har 3-4 st fonder
Varför inte ta den som går bäst för stunden
Nu väljer jag bara Swedbanksfonderna och gör mitt val på vilken av dem så går bäst
Nästa år går kanske en annam fond bättre då byter jag
Så är min enkla strategi och det har gått väldigt bra för mig iallafall

Här får du två kommentarer på din strategi som kanske kan föda lite tankar hos dig och hjälpa dig vidare:

Om du har 100% i en fond, blir du inte väldigt riskexponerad då? Om du investerar i Robur Ny teknik så är du väldigt känslig för tech. Tänk om något händer på marknaderna så att tech tappar i värde? Låt säga att du exempelvis bara lade till en extra fond, Handelsbanken hållbar energi eller Proethos, du skulle fått hög avkastning i år men halverat risken mot tech. En tanke bara.

När du tittar på ett år tillbaka i tiden så missar du det som hänt senaste månaderna. Du skulle kunna lägga till en datapunkt till, mer i närtid för att säkra upp.

Låt säga att du istället valde den som gått bäst senaste 12 månaderna + senaste månaden. Då skulle du eventuellt få ett annat resultat. Eventuellt lite säkrare. Inte säkert men kanske.

Det var mina två tankar.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in