2020-12-28, 09:11
  #13
Medlem
Dras ständigt av diverse stolta såssar "på golven". De som anser att en utbildning är inget värd.
Citera
2020-12-28, 09:11
  #14
Medlem
Troligtvis beror det delvis på eftersom ingen riktigt fattar vad en ingenjör håller på med. Sedan finns det många variationer. Civilingenjör, Elingenjör, Maskiningenjör m.m. Vad skiljer dem åt, vad gör de ens? Det är nog få som faktiskt vet det.

Sen är det så att många ingenjörer faktiskt "inget gör" i dagens Sverige. Det finns alldeles för många av dem och de hittar inget jobb. Så efter ca 5 års utbildning är det direkt ut i arbetslöshet. Sen får man konkurrera om jobben med hundratals andra sökande för varje tjänst. Tror att det hänger kvar något om att det är prestigefullt att vara ingenjör pga lång, svår utbildning och hög lön(om man faktiskt hittar ett jobb) och därför vill många bli ingenjörer.

Däremot måste det kännas surt för alla ingenjörer att Conny, 25 år och tidigare i livet halvkriminell, går 1 år på yrkeshögskola och blir elektriker. Visst, han kan inte de svåra matematiska formlerna och har inte slitit på sin utbildning i 5 år. Ingen blir imponerad av hans yrke, men han drar ändå in 30k i månaden tack vare lön och svartjobb på kvällarna. Samtidigt sitter den arbetslöse ingenjören och söker jobb som en galning tillsammans med tusentals andra ingenjörer.
Citera
2020-12-28, 09:25
  #15
Medlem
Faszoms avatar
Problemet ligger i att 95% av befolkningen gár till jobbet med attityden, detta är bara ett jobb.
För Gunnar 56 ár, som jobbar inom produktionslinjen, spelar det inte sá stor roll.
Men en ingenjörs jobb är inte att gá in och jobba ner dagens 8 timmar, gá hem och glömma allt.
En ingenjör ska tänka ut hur Gunnar kan vara mer effektiv, hitta problem och lösa dem för att produktionen ska bli mer effektiv, produkterna billigare att framställa, kvalitéten bättre osv.

Jag jobbar själv som ingenjör, inom bygg.
Visst dem fysiska arbetarna bygger upp huset, dem "vet" vad dem ska göra oftast.
Men det är ingenjörens uppgift att organisera,
När máste huset stá färdigt? Hur kan vi uppná detta?
Kommer ett nytt bjälklag nästa vecka, dá máste vi bli färdiga med väggarna tills fredag osv.

Glömde nästan det viktigaste av allt, ansvaret.
Ingenjören är den som man kan frága när huset inte blev färdigt i tid.. Varför?
Det är han som máste svälja skiten om det blir skit.
Citera
2020-12-28, 09:39
  #16
Medlem
PornKings avatar
Troligtvis är detta skämtet skapat av Civilingenjörer som alltid vill driva med Högskoleingenjörerna. Det har alltid varit lite rivalitet mellan dessa, Civilarna tycker de är de riktiga ingenjörerna eftersom de är mer framåtriktade och utvecklar ny framtida teknik medan Högskoleingenjörerna främst mer arbetar med befintlig teknik för att effektivisera och förbättra den samt också förbättra processer etc. Det är mest på skämt dock!
Citera
2020-12-28, 10:57
  #17
Medlem
Intotherainbows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PornKing
Troligtvis är detta skämtet skapat av Civilingenjörer som alltid vill driva med Högskoleingenjörerna. Det har alltid varit lite rivalitet mellan dessa, Civilarna tycker de är de riktiga ingenjörerna eftersom de är mer framåtriktade och utvecklar ny framtida teknik medan Högskoleingenjörerna främst mer arbetar med befintlig teknik för att effektivisera och förbättra den samt också förbättra processer etc. Det är mest på skämt dock!

Och de ingenjörer som stannade kvar inom akademin och doktorerade och blev forskare kan vara lika nedlåtande om den "låstasforskning" som civilingenjörer ägnar sig åt inom industrin. Forskning och utveckling inom industrin är bara så pass grund och ytlig den behöver vara för att generera pengar, medans forskning för saken av att faktiskt göra upptäckter bedrivs av dom riktiga forskarna inom akademin.

Det är på skämt, det är på allvar, det är meningslöst i slutändan. Käbblet i sig är inte så värst intressant, utan snarare vad dessa företeelser som existerar inom samtliga samhällsskikt, utbildningsnivåer och arbetsplatser säger om människan på djupet.
Citera
2020-12-28, 12:17
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trollfeeder
Man kan enkelt ersätta gubbarna vid maskinerna med ingenjörer, men man kan inte ersätta ingenjörer med gubbarna från maskinerna.

Nja, många gånger inte alls.

Massor, massor av ingenjörer kommer till jobbet, kollar aftonbladet, fikat, äter lunch, fikat igen, skriver ett mail, å sen går hem.
Jag vet, är chef och ser många sånna.

Kraven är obefintliga och väldigt få avkrävs resultat.

Skruvar du inte åt muttrarna eller monterar du inte i takt med löpande bandet så syns det direkt.
Vissa montörsyrken kräver dessutom certifiering och praktiska prov.
Citera
2020-12-28, 12:25
  #19
Medlem
Som några har varit inne på redan beror det nog på att många inte vet vad en ingenjör är för något. Eller att ordet ingenjör inte är speciellt beskrivande då det finns mängder med olika varianter och arbetsuppgifterna skiljer sig åt.

För att inte verka okunnig själv är det lätt att dra till med ett sånt skämt. Lite som att folk inte tror att politiker gör något heller.
Själva är de såklart proffstyckare och kan lösa alla problem med svartvita lösningar. Noll självinsikt.
Citera
2020-12-28, 12:32
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Idumea
Det kanske har att göra med att ingen fattar vad en ingenjör arbetar med egentligen. Jag har ingen aning om vad de håller på med och jag lyckas aldrig lära mig. Då är det lättare att tänka sig att de bara sitter vid nåt skrivbord och rullar tummarna.

Det som är lite förvirrande. Jag sitter rätt mycket vid en dator på jobbet. Men vad jag som maskiningenjör/konstruktör gör är att rita fram delar och välja komponenter som ska samverka tillsammans i maskinen/produkten. Hade jag inte gjort det så skulle inte maskinen komma fram så i den meningen så "gör jag allt". Sen när så många detaljer och val hamnar på en eller några fåtal personer så är det lätt kritisera då det är svårt få allt perfekt. Några saker jag behöver tänka på under konstruktion är:
Funktion, kostnad, montering, transport, underhåll, ergonomi, användarvänlighet, säkerhet och livslängd.
Man gör sällan alla dessa perfekt i allas ögon varav folk frågar "vad gör ni" eller "tänkte ni inte på detta".
Citera
2020-12-28, 12:34
  #21
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ledsenpack
Som några har varit inne på redan beror det nog på att många inte vet vad en ingenjör är för något. Eller att ordet ingenjör inte är speciellt beskrivande då det finns mängder med olika varianter och arbetsuppgifterna skiljer sig åt.

För att inte verka okunnig själv är det lätt att dra till med ett sånt skämt. Lite som att folk inte tror att politiker gör något heller.
Själva är de såklart proffstyckare och kan lösa alla problem med svartvita lösningar. Noll självinsikt.

Jag har fått skämtet av folk som (bör) veta vad en (maskin)ingenjör gör. Sen tror jag nog också det beror lite på okunskapen.
Citera
2020-12-28, 12:36
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merkur
Dras ständigt av diverse stolta såssar "på golven". De som anser att en utbildning är inget värd.

Finns ju dom som är avundsjuka men tror skämtet täcks mer än såna folk.

Det är ju ändå intressant ingenjör generellt är ett högt beaktat yrke men det finns dessa ordvitsar.
Citera
2020-12-28, 12:38
  #23
Medlem
Vet någon skämt om andra beaktade jobb? jag kommer inte på något. Tänker ifall detta fenomen finns hos alla yrken
Citera
2020-12-28, 12:44
  #24
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kennethkvarting
När jag var yngre såg jag framför mig att de satt vid ett sånt här gammaldags ritbord som lutar något, med en något finare, kanske ljusblå, herrskjorta med ärmarna uppkavlade halvvägs till armbågarna och uppknäppt i halsen.

Jag trodde att de gjorde hållfasthetsberäkningar på exempelvis olika fackverkskonstruktioner, eller förspänning av valsrullar större delen av tiden, när de inte tänkte fritt och visionärt på lösningar på olika tekniska problem.

Tyvärr är det nog många ingenjörer som fjantar sig med ekonomi, köp och sälj och annat töntigt.

Det finns många som gör exakt vad du sa fast med modernare teknik. Fortfarande samma princip. Beror ju vad för ingenjör du är som påverkar hur/med vad du jobbar med. Beräkningsingenjörer är ju viktiga så strukturer håller vad dom ska. Detta är inget som intresserar mig så mycket men utan dom så skulle livet vara mycket mer av en gamble att saker kan kollapsa eller behövt vara extremt överdimensionerad för varje sak.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in