Riktigt bra upptag intranasalt!
Har gjort rejält med tester och tycker den är väldigt lik S-Ketamin.
Har utvärderat & stresstestatat sprayflaskorna, substansen är extremt vattenlöslig och innehållet är svårt att "rubba" den grund av steril koksaltlösning som jag tillverkat för mina nässprays-flaskor innehållande DMXE fungerar förvånansvärt väl. Det Är Nästan som att det är en annan substans jämfört med peroralt intag.
Det slår på rejält och omgående Efter att vi har optimerat intranasal ROA framför Peroral / övrigt. . Kan tänka mig att det är så nära känslan av att få en substans I.V.
. Sänkte doseringen med den nässprayprodukt som jag arbetat med under ca en månad, samplat, analyserat, utvecklat och kvalitet-testat samt utsatt sprayflaskan för flera stresstest samt kontrollerat att lösningen står sig sterilt & varje Sprayduch har en korrekt dos vid varje spray, finjusterat dosering på mcg-nivå för att personer ska kunna ta denna nya substans så säkert som möjligt.
Efter alla tester, feedback med mer så valde vi att sänka Doseringen till 14,75mg per spraydusch, vilket vi annars använde samma dosering vid perorala doser. Runt 25 mg per dos initialt.
I Nässpraylösning, då det blev påtagligt kraftigare effekt vid intranasal administrering, varefter vi valde att dra ner doseringen rejält, till 14,745454....mg per Sprayduch/dos.
Detta är så nära jag kommit det läkemedel som vi numera lanserat i Sverige efter Forskning på Karolinska. Där man använder S-Isomern av Ketamin för att behandla medelsvåra till svåra depressiva tillstånd, som ett alternativ till ECT-behandling. Alltså, efter forskning på Karolinska så har man tagit fram ett unikt läkemedel i Nässpraysformat likt denna.
Kul att det utvecklas nya mediciner och att vi i Sverige inte drar oss lika mycket när det kommer till kontroversiella substanser som Ketamin.
Privat har har jag innan detta, tillverkat en närmast identiskt läkemedel, S-Ketamin-nässprayen som finns som är det absolut senaste och något som skiljer sig från alla traditionella mediciner vid svår depression. Doserade mitt imiterade nässpray-medicin så nära jag bara kunde samt använde mig av S-Ketamin & tillverkade därmed samma läkemedel som Nyligen lanserats som ett alternativ till personer som lider av svår depression.
S.Ketamin-Nässprayen inspirerade till att göra denna substans som nässpray och vi har försökt att hitta ekvivalent dos(Subjektivt efter en handfull skara av personer fått utvärdera, har personligen utfört tester då jag provat S-Ketaminnässprayen, i samma dosering som läkemedlet.)
Det är slående liknande egenskaper denna DMXE -Nässpray jag tillverkat jämfört med det läkemedel som finns som Nässpray med S-Ketamin. Smakar till och med väldigt lika, doft samt merparten av alla delade egenskaper. DMXE är mer dospotent, samt ger en starkare effekt, utan att förändra perceptionen lika starkt som ketamin gör. DMXE är lite mer "Vimsig" men saknar psykedeliska inslag nästan helt. Den har lite kortare "peak" och är mer euforisk än S-Ketaminnässpray.
S-Ketaminet i Nässpraysmedicinen doseras ca 28 mg per Spray. Då Vi valt att producera nässprayerna doserade 14,75 Mg / Sprayduch med DMXE leder till slutsatsen att DMXE är ungefär dubbelt så dospotent som S-Ketaminnässpray. Även om det enbart är ett fåtal personer som provat produkten och det bygger på subjektiv data. Hur den förhåller sig peroralt vet jag inte 100%, det kan bero på massor av faktorer som gav intrycket att den ej ger lika starka effekter, olika effekter samt lika väl skulle kunna vara en annan substans då den har påtagligt annorlunda verkan mot intranasal administration.
DMXE-Nässprayen( nylanserade Asken) nu börjat sälja har en extremt bra biotillgänglighet kontra peroral konsumtion. Även om för få tester gjorts för att kunna säga exakt så är det signifikant skillnad.
Snorta ren substans som andra leverantörer fått in(Good job!) är säkert lika doseffektivt. Även om En sprayflaska är mer diskret & ger exakta doser per spray.
Stresstestat Nässpraysflaskorna som sagt, för att kunna erbjuda substansen i ett säkert format.
Under ca Fyra veckor så har färdiga nässprayer testats: Förvaring i frys utan att röra flaskan. Förvaring i temperaturförväxlnde förhållanaden i fyra veckor (-5 till ca 15 grader varmt, ständigt skiftande(utomhus)) Förvaring i kyl, förvaring i skafferi(Dvs rumstemperatur & ej kommit i kontakt med något. Kokat Nässpraysflaskan i 60 min, följt av frys 24h->Repeat fem gånger.
Testat 25st random utvalda flaskor som fyllts med vanligt koksaltlösning. Tömt allt innehåll samt fyllt på med 30Ml igen, Fem gånger om. Detta Visade ingen skillnad alls gällande dosering, vilket är extremt viktigt. I Vanliga fall brukar exempelvis Nasofermflaskor enbart kunna återanvändas 2-3 gånger ( Enbart 10Ml innehåll med...) innan doseringen blir opålitlig, sprayhuvudet slits. Den flaska jag betalade rätt mycket för visade inga tendenser gällande diffande dosering efter att jag gjort dessa tester på hela 25 st flaskor, 30Ml tömt och påfyllt fem gånger som sagt.... Så Sprayflaskan är av överraskande extremt god kvalitet.
DMXE-Stress-Test under fyra veckor så påverkade inget av de prov jag utsatte produkten för. Sköljde av och torkade varje flaska, den frysta flaskan fick tina osv. Öppnade samtliga flaskor, vars innehåll fortfarande hade samma kristallklara, tunna lösning, Smak, doft, dosering verkade ej ha påverkats, trots extrema förhållanden för vissa av flaskorna.
Ej heller minsta lilla partikel i någon av dessa lösningar. Trots att merparten stått helt orörda i ca 4 veckor. Samtliga nässprayslösningar med DMXE gav exakt samma dos vid spray som Nässpraysflaskorna som förvarats optimalt. Analyserade dock ej om någon lösning blivit kontaminerad. Troligen inte då smak/doft/utseende/effekt/dos var identisk.
Kasserade samtliga lösningar samt sprayflaskor efter mina prover.