Citat:
Ursprungligen postat av
Martinandersson23
Hej!
Jag har en portfölj som består av 60% aktier och 40% räntor. Jag tänkte ta en högre risk då min sparhorisont här 10-12år, och därmed öka aktiedelen till 70-75% och minska till 30-25% räntor.
Min aktieportfölj ser ut som sådan:
AMF Räntefond Lång, 20%
Spiltan Räntefond Sverige, 20%
Avanza Global, 40%
Avanza Emerging Markets 10%
SEB Hållbar Sverige Indexnära 10%
Om jag minskar räntedelen, vilken högriskfond ska jag komplettera? En fond som (förhoppningsvis) kommer vara bra framöver.
Tacksam för tips,
Mvh,
Martin
Då har du redan en portfölj som förmodligen står sig bättre än mångas andra på Flashback.
Enklast är att göra dig av med den korta räntedelen då denna del av portföljen är den som under nästan alla tider avkastar sämst. De kortare räntorna ger endast en noterbar avkastning när allt går åt skogen varpå det är enklast att helt enkelt ta bort dessa om man söker mer risk.
Exempel, 80/20:
# Max risk
10% Ny Energi: Handelsbanken Hållbar Energi A1
10% Fastigheter: Länsförsäkringar Fastighetsfond A
# Högre risk
20% Småbolag: AMF Småbolag Sverige
20% Asien: Swedbank Access Asien
20% USA: Länsförsäkringar USA Indexnära
# Lägre risk
20% Medelräntor: AMF Räntefond Lång
-
Globalfonder som du har historiskt avkastat sämst i jämförelse med allt annat som existerar på hela marknaden. Detta till snarlik risk som att sitta med t ex amerikanskt index samtidigt som uppsidan varit betydligt mer begränsad. Svårt till omöjligt att se några fördelar jämfört med att helt enkelt sitta med amerikanskt index. Du bör jämföra fonder på t ex Avanza innan du gör olika val.
Notera också att du drar upp risken ganska mycket om du går från en 60/40 till en 80/20.
För att begränsa långa drawdowns (dvs att det går mer ned än upp under något år eller två) kan du applicera ett MA10 (SMA, enkelt glidande medelvärde, på 10 månader) på alla tillgångar och helt enkelt gå ur de tillgångar som ligger under detta MA10 och sedan kliva in i dem igen när så inte är fallet. Då har du dock ökat komplexiteten ett snäpp och sysslar istället med en fondstrategi, i detta fall en typ av "TAA" (Tactical Assiet Allocation).
I regel är det så att om man kan undvika långdragna nedgångar har man en del att vinna på sikt. Detta vet dock de flesta som sitter med en 60/40 kan man tänka sig.
Om man backtestar ovan tillgångsklasser för man annars ut detta:
https://jsitor.com/preview/mduw77KB0j
Om man applicerar MA10 och ett UNRATE (med MA12) som ett överordnat filter för att sätta på/stänga av detta MA10 så får man detta:
https://jsitor.com/preview/9jrZQ_IW-