2020-12-22, 23:22
  #301
Medlem
Demokraturdns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Postino
Du vet väl om att även sportkanalerna är "sjukt vänstervinklade"?
Har du något exempel på hur Bulletin skulle ha kunnat göra istället, för att förbättra sportjournalistiken i Sverige?
Citera
2020-12-22, 23:23
  #302
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 100procentNordisk
En transa som kulturchef...
Bulletin är bara ytterligare ett vänsterprojekt.
Vem är transan?
Citera
2020-12-22, 23:23
  #303
Bannlyst
Hur ser deras sociala medier ut? Mycket bilder på regnbågsflaggor, färgade bäbisar i blöjor och "blandpar"?
Citera
2020-12-22, 23:25
  #304
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skynetsnemesis
Vem är transan?

Kulturchefen på Bulletin. Marisol. En transvestit!!!
Citera
2020-12-22, 23:25
  #305
Medlem
Groenmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av biomatec
Vilka har man tänkt sig läsa Bulletin. Och vilka ska dessutom betala? Kan inte finna någon kategori som skulle lockas. Kan det bli en "radikal" skryttidning för yuppisar och hipsters som vill verka lite avantgarde?

Bra sammanfattat.

Med dagens utförande och innehåll är målgruppen begränsad till några tusen, kanske uppemot 10000 halvintellektuella högermänniskor. En andel av de som följer Thomas Gür, Ivar Arpi och de övriga skribenterna som rekryterats.

Skall tidningen locka vanligt folk (i medelklass och överklass) så måste tidningen breddas och få en betydligt bättre layout.

För att betala en hundring eller två per månad måste normala konsumenter veta att det VARJE DAG finns något intressant att läsa. Skall det vara en dagstidning måste t.ex. dagens viktigaste nyheter finnas med - annars kommer man gå in på sin lokaltidning eller några av de stora drakarna (DN, Expressen, Aftonbladet). Helst de viktigaste sportnyheterna osv.

Sedan layouten. Det ser ju ut som en dåligt designad Wordpress-hemsida. Ingen dagstidningskänsla alls. Layouten måste locka till läsande och man måste bli glad/nyfiken när man ramlar in på sajten.

Hittills har man bara samlat de "kontroversiella" liberalkonservativa skribenterna från olika dagstidningar och låter dem skriva under ett tak. Och så TT-nyheterna på det.

Nä, detta känns mycket riktigt som det kommer att bli en socialliberal högerintellektuell "skryttidning".

Jag tror istället att om man samlade de vassaste skribenterna från alternativmedia, så skulle man kunna göra en betydligt mer intressant produkt. Och jag tror att man skulle kunna crowdfunda fram tiotals miljoner om man hade en bra och bred produkt att visa upp.
Citera
2020-12-22, 23:28
  #306
Bannlyst
Citat:
Bristen på mångfald inom forskning och utveckling kostar ännu mer när man betraktar de många alternativa tekniker och plattformar som annars skulle ha varit tillgängliga. När alla ägg lagts i samma korg tenderar andra potentiella möjligheter att stängas ute, då de inte längre förmår konkurrera.
https://bulletin.nu/ekonomi/all/att-bryta-upp-big-tech-r-inte-tillr-ckligt

Obs. Deras fetmarkering! Duktigt kryptomarxistiskt att använda en sosseslogan i ett neutralt sammanhang, är det en text från högskoleprovet eller SVT?

Ordentligt med snömos från en ja-sägare utan kreativitet, finns inget konkret sagt. Pseudointellektuellt svammel.

När betalväggen åker upp och de blir intervjuade i morgonsoffan hos TV4 så är det godnatt.
__________________
Senast redigerad av hejflashbackhej 2020-12-22 kl. 23:41.
Citera
2020-12-22, 23:29
  #307
Medlem
Registas avatar
I princip samtliga av skribentena är kloka och begåvade. Läser flera av dem hyfsat regelbundet via deras nuvarande plattformar. Men den här satsningen känns ändå...jävligt trött.

Behöver vi verkligen fler tyckartexter om läget i landet att nicka instämmande till? Behöver vi läsa fler texter om stöket på biblioteken, eller att det är vidrigt med förnedringsrån och att kriminella utlänningar bör skeppas iväg i högre grad? Nej. Det behöver vi inte. De där grejerna är varken nya eller unika 2020. Därför är Bulletin en gäspning. Arpi, Neuding, Teodorescu och Gür producerar ju exakt samma typ av opinionstexter. Det är som att trycka in fyra Zidane-typer i en världselva och tro att det ska funka. Det gör det aldrig.

Det som behövs är riktiga, djupgrävande reportage från ett högerperspektiv om hur jävla illa ställt det är inom delar av samhället. Tänk avslöjandena om Iraks försvarsminister och de apatiska flyktingbarnen. Gånger hundra. Högkvalitativa grävjobb av den sorten kan göra skillnad. Tusen nya "föräldrar oroliga barn otrygghet utanförskap generation villebråd"-texter är tyvärr bara preach to the choir.

Tillägg: Finns en stor risk att Bulletin bara är en upprepning av Kvartal. Fast med ett töntigare namn och typsnitt. Tror tyvärr inte detta kommer flyga.
__________________
Senast redigerad av Regista 2020-12-23 kl. 00:10.
Citera
2020-12-22, 23:30
  #308
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Groenman
Hittills har man bara samlat de "kontroversiella" liberalkonservativa skribenterna från olika dagstidningar och låter dem skriva under ett tak. Och så TT-nyheterna på det.

Nä, detta känns mycket riktigt som det kommer att bli en socialliberal högerintellektuell "skryttidning".

Jag tror istället att om man samlade de vassaste skribenterna från alternativmedia, så skulle man kunna göra en betydligt mer intressant produkt.
Exakt, just så. Men jag tror att målgruppen ändå är företag och kommuner, inte så mycket enstaka privatpersoner, dvs idén är att sälja prenumerationer/avtal på flera års bidningstid som deras idol "New York Times". Helst hos Goldman Sachs, att det ligger snyggt instoppad bredvid "Financial Times", lite som plastväxter hos soc = billig men passande dekoration.

Målet är naturligtvis åtkomst till olika slags kulturbidrag, presstöd etc som myglas bort. Där betalar sig investeringarna tillbaka. Nej, är tveksam.
__________________
Senast redigerad av hejflashbackhej 2020-12-22 kl. 23:41.
Citera
2020-12-22, 23:32
  #309
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Demokraturdn
Har du något exempel på hur Bulletin skulle ha kunnat göra istället, för att förbättra sportjournalistiken i Sverige?
Man kan ju anställa journalister som är öppet homobiska och antifeminister. De kan håna kvinnliga idrottare för att de inte mäter sig mot män. Bua när man ser regnbågsflaggor. Finns mycket att göra.
Citera
2020-12-22, 23:33
  #310
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av biomatec
Vilka har man tänkt sig läsa Bulletin. Och vilka ska dessutom betala? Kan inte finna någon kategori som skulle lockas. Kan det bli en "radikal" skryttidning för yuppisar och hipsters som vill verka lite avantgarde?

Det kan det nog, och vi är ganska många samt betalstarka. Jag kommer att pröjsa för det här. Hellre den här pigga svenska grejen än The Economist...
Citera
2020-12-22, 23:36
  #311
Medlem
StigAllans avatar
Har inte gått in på deras vad man nu kan kalla det för hemsida och håller mig troligast.
Kommer till att följa tråden sporadiskt och om intrycket här får mig att besöka sidan återstår att se.
Citera
2020-12-22, 23:38
  #312
Avstängd
Doxycyklin87s avatar
Ännu en nyliberal pisstidning som kommer springa ärenden åt den korrupta skitideologin de stöttar. Håller vi tummarna för en snabb undergång åt dessa propagandaspridare och deras horungar till idoler.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in