2020-12-22, 22:36
  #27769
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nixter
.....Ja, och många av swing state legislatures bearbetas nu intern och externt med 100.000-tals samtal och kontakter för att för att ändra detta fusk resultat. Telefonlistor och annat publiceras av allt fler.

Uppdateringar i Arizona, Georgia och Wisconsin

-Arizona state legislature är nu endast "två röster" kort för en "special session" man kommer försöka nå detta imorgon. Trycket från medborgarna i Arizona är mycket stort https://www.ntd.com/arizona-state-senator-at-stop-the-steal-rally-were-not-going-to-give-up_543125.html

-Georgia är också riktigt nära sammankallande av "special session" sedan GA Senatens Judiciary rapport.

- Wisconsins state legislature tror idag att de har en majoritet för "special session", de har idag haft samtal med Republikanska experter inom "plenary powers".

Faller en faller alla. Kan bli en trevlig julhelg det här
Bra att du kommer in och rapporterar lite fakta. Här inne verkar man ha tappat greppet helt och förstår inte vad man missar. MSM gör sitt yttersta för att tysta ner.

Det folk här inne inte förstår är att det är republikansk majoritet bland dom som i slutändan styr. Det handlar bara om att få ut den informationen och få så pass mycket stöd och opinion bland allmänheten att man kan sätta igång processen.

Det har varit ett omfattande valfusk, så stort och omfattande att folk inte greppar det, inte ens dom folkvalda republikanska representanter själva, fast dom är i majoritet och har gjort ett lysande val själva denna gång. Det tar tid att förstå galenskapen. Så mycket lögner har spridits för att förvilla, förtrycka, hota och smutskasta, just för att förhindra ett avslöjande.

Det krävs MOD för att stå emot etablissemanget.

Först gäller det att rädda valet så att RÄTT person blir kvar i 4 år till. SEN kan valfusket rullas upp och avslöjas in i minsta detalj. DÅ blir det bara en bekräftelse på vad vi redan vet.
2020-12-22, 22:36
  #27770
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SDI
Du är medveten att USA är ungefär lika hårt drabbade som Sverige och EU snittet? Hur kan du svälja all propaganda? Förstår ni vänsterblivna inte att media matat er med hat mot Trump och som den fårskocken ni är följer ni det slaviskt. Det är endast i USA media lägger hela ansvaret på en person, det finns inget liknande.

Du verkar också vara faktaresistent. Du har väl inte glömt vad Trump sa till raportern i telefonintervjun och något helt annat till amerikanerna; två olika versioner på samma virus. Det har inte hänt i något annat land.
Du har också glömt att Trump inte har brytt sig ett dugg om lämpliga åtgärder; han inte deltagit i planeringen under flera månader.
Du har också glömt vad Trump sa om Obamas hantering. Det är presidenten som har ansvaret.
2020-12-22, 22:38
  #27771
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dofterna
Men för i helvete. Det bodde något färre i USA på trettiotalet.
Hundratjutvåmiljonas typ.
Citat:
Ursprungligen postat av Skallmeja-Zorro
Ääääh..???

Det bor mer än dubbelt så många i USA 2020 (328 M) än det gjorde 1945 (139 M) Roosevelts sista år som President. Det är väl också troligt att relationen är ungefär likadan när det kommer till Röstberättigade. Att Trump därför fick fler röster, i absoluta tal som du skriver, än Roosevelt är därför ingen större prestation eller mått på att Trumpeten var populärare än Roosevelt.

Det enda man kan konstatera är att han fick ca 6 miljoner färre röster än Biden, och därför inte är lika populär som demokraterna kandidat. Men det viste vi ju redan, eller hur?

Edit: #rattornalamnarskeppet
Och? 27,747,636 röstade på FDR i valet 1936. Barry Goldwater fick 27,175,754 röster i valet 1964, dvs. FÄRRE röster trots en ökad befolkning. Han var alltså en ytterst impoulär kandidat. Går man inte hem hos befolknignen röstar folk inte på en. Det såg vi även med andra presidenkandidater i modern tid, så som med John B Anderson, Ross Perot etc. De fick också alla betydligt färre röster än Roosevelts sämsta resultat.
__________________
Senast redigerad av scrollock 2020-12-22 kl. 22:40.
2020-12-22, 22:39
  #27772
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FBerntsson
Enligt vissa är han ju det bara till namnet? Man vet aldrig riktigt var man har en politiker

Enligt vissa...
En ofta förekommande förklaring till så kallade missgärningar..
2020-12-22, 22:40
  #27773
Medlem
Nixters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Haha, nej, som vanligt handlar det bara om dina egna önskedrömmar. Vad då "på plats"? Menar du 1) "det är på sin plats att..." (enligt dig) eller 2) "det är nu juridiskt säkrat eller kommer att bli det snart".

Om 2) så nej, det är nonsens.

Fattar att du är stursk, men Team Trump behöver ju bara vinna detta en gång så är han fortsatt President. Team Biden håller detta korrupta fusk-nät under vingarna i sex delstater, en mangrann uppgift, dom har dock gjort det bra "The Biggest Voter Fraud Team in History". Men så var det ju det där med sanning och rättvisa...
Vi kommer ju få se vem som har rätt ganska snart.

PS. Att Republikanska Elektorer skall få stöd av en Republikansk State Legislature var ju en lågoddsare fram till detta val, inte sant ?
2020-12-22, 22:41
  #27774
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 45huddinge45
Du verkar också vara faktaresistent. Du har väl inte glömt vad Trump sa till raportern i telefonintervjun och något helt annat till amerikanerna; två olika versioner på samma virus. Det har inte hänt i något annat land.
Du har också glömt att Trump inte har brytt sig ett dugg om lämpliga åtgärder; han inte deltagit i planeringen under flera månader.
Du har också glömt vad Trump sa om Obamas hantering. Det är presidenten som har ansvaret.
Du förstår inte den politiska processen, det är kongressen som styr, och det är delstaterna själva som bestämmer över sin stats hantering. Och vilka stater/Countys/städer har drabbats värst? Jo just det, demokratiskt styrda. Varför om dom nu hanterat coronaviruset så bra?

Presidenten kan INTE själv bestämma i såna frågor, han har inte den makten. Så väx upp och lär dig hur systemen fungerar istället.
2020-12-22, 22:41
  #27775
Medlem
shaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
Direkta bevis som folk också döms för, och det händer ju titt som tätt, men domarna pekar inte mot systematiskt organiserat fusk.

Melissa Carones vittnesmål är exempelvis inte värt något för det går att förklara utan att ens gå in på exakta fakta.

Inse att det finns en orsak till varför Trump inte kan få tag på vettiga advokater, men att det verkar som bolag som Dominion lätt får folk att ställa upp.

Och du, det handlar inte om vänster eller höger. Det handlar om att analysera ett visst historiskt skeende.

Vad är då ett direkt bevis ? Är det någon som sagt något, sett något eller är det flera som sagt att man sett samma sak och först då klassas det som direkt bevis?. Direkta bevis finns inte om nu inte en domare såg att A sköt B.
2020-12-22, 22:44
  #27776
Medlem
squeakys avatar
Nu har äntligen de vuxna i det republikanska partiet vaknat upp och börjar peka med hela handen.
Citat:
'In the Senate, it would go down like a shot dog,' Senate Majority Whip John Thune says of House GOP attempts to overturn the election

Citat:
"I think the thing they got to remember is it's not going anywhere. I mean, in the Senate, it would go down like a shot dog," Thune told CNN of the effort. "I just don't think it makes a lot of sense to put everybody through this when you know what the ultimate outcome is going to be."

Det kommer att vara några ut MAGA-kulten som kommer att obstruera och jävlas men alla vet att det är ett taffligt försök till PR-jippo.
https://www.businessinsider.com/senate-majority-whip-john-thune-rips-attempts-overturn-the-election-2020-12?r=US&IR=T
2020-12-22, 22:47
  #27777
Medlem
Nixters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aloc
1. Så om inte Kempe decertifierar kommer 💯 "state legislatures" göra det - nice, när kickar den här tågordningen in, vilja datum?

2. Fråga två: om man har alla dessa bevis samlade i en pärm, plocka in den i en rättsal då så är saken biff! Varför gå via guvernören?

1. State Legislatures jobbar nu efter Plenary Powers. Givetvis följer man den ordningsföljd som finns. Guvernören är tillsatt för att bla se till att ett val har sköts på rätt sätt och att rätt person har fått elektorerna. Det är dock i Konstitutionen noterat att det kan finnas en korrupt Guvernör, därmed "checks and balances" State Legislature kan därefter (helst) certifiera en annan kandidats elektorer och decertifiera fuskarens.

2. Det finns löpmeter pärm för varje Swingstat med bevismatrial. Detta räcker gott för State Legislature att vända i frågan, det som är viktigt. Man kan därmed certifiera Trump på goda grunder och decertifiera Biden, varför skall man gå över ån efter vatten ? Därefter kan man i domstol visa upp och vinna detta case också. Kommer så säkert ske, många brottsmål som skall upp när Trump vunnit detta kan jag tro..
2020-12-22, 22:47
  #27778
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av squeaky
Nu har äntligen de vuxna i det republikanska partiet vaknat upp och börjar peka med hela handen.




Det kommer att vara några ut MAGA-kulten som kommer att obstruera och jävlas men alla vet att det är ett taffligt försök till PR-jippo.
https://www.businessinsider.com/senate-majority-whip-john-thune-rips-attempts-overturn-the-election-2020-12?r=US&IR=T

Hela GOP senaten kommer strax att kallas för kommunister. Man har twittrat hela kvällen att Newsmax är infiltrerat av både CIA och Kina.
2020-12-22, 22:48
  #27779
Medlem
Har Ratcliffs rapport kommit ut än? Någon som vet när det är planerat att vara klart?
2020-12-22, 22:48
  #27780
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nixter
Fattar att du är stursk, men Team Trump behöver ju bara vinna detta en gång så är han fortsatt President. Team Biden håller detta korrupta fusk-nät under vingarna i sex delstater, en mangrann uppgift, dom har dock gjort det bra "The Biggest Voter Fraud Team in History". Men så var det ju det där med sanning och rättvisa...
Vi kommer ju få se vem som har rätt ganska snart.

PS. Att Republikanska Elektorer skall få stöd av en Republikansk State Legislature var ju en lågoddsare fram till detta val, inte sant ?
Hittills har state legislatures normalt accepterat utfallet i delstaten under ett presidentval och inte ägnat sig åt att undergräva tilltron till allmänna val, sprida allehanda Krakenteorier och illa underbyggda rykten osv. Att det fungerar så, och att delstaternas parlament mycket sällan gör några försök att kuppa sig förbi ett valresultat, är ett av de viktigaste tecknen på att USA inte varit någon bananrepublik.

Med Trumpen och hans dumslugt dementa rörelse verkar detta tyvärr ha ändrats, även om han inte kommer att lyckas för det.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in