Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Ja, jag ville bara åskådliggöra att det kan bli pest å pina hur vi än gör.
Hela tiden kommer jag till samma slutsats, tvätta händerna, håll avstånd, utsätt dig inte för onödig risk, stanna hemma om du känner dig det minsta sjuk, umgås inte med någon utanför hushållet etc.
Hur man än vrider och vänder på det så är det huvudsakligen när människa möter människa eller vistas i samma lokaler som viruset sprids. Mot detta hjälper knappast flygstopp och stängda gränser, vi har redan viruset i huset.
Tegnell har försökt pipa om att det KAN hända att vi redan har det nya muterade viruset här. Och något annat vore ju konstigt med tanke på att det påträffades i England redan i september och har spridit sig även till många andra europeiska länder. Varför skulle det inte ha hittat hit?
Men regeringen var nog tvungen att "göra ngt". Särskilt när Merkel och Macron redan hade bestämt vad som skulle anses vara "nödvändigt".
Ingen tycks lägga särskilt mycket uppmärksamhet åt en sidomening i Merkels tal dvs. att hon vill förhindra hamstrare att föra ut material ur landet. Kanske vill hon försäkra sig att vaccindoserna inte åker till fel land? Eller tvärtom roffa åt sig även det som skulle tillhöra oss?
Pandemin har ju minsann visat det värsta sidorna av människorna när de ska försvara "sitt lands folk" - samtidigt som man pratar sig hes om gemenskapen.