2020-12-21, 11:12
  #425545
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Surtruten
Nej, som vanligt händer det inte ett dugg.

Varför kan inte Stefan Lövens Sverige fatta beslut?

Snart landar det första av dagens flyg från London på Arlanda och Landvetter och inget särskilt verkar göras för att hindra dessa resenärer att föra in den nya mutationen till Sverige.

Det finns väl andra risker med att stänga gränserna nu, vi är inte självförsörjande på livsmedel och dessutom är det inget vaccin som produceras i landet mot covid19. Det är väl de riskerna de behöver utreda hur det påverkas innan det kan komma något beslut om att stänga gränserna. Regeringen bör avgå snarast, av flera anledningar, men hanteringen av pandemin är den tragiska sammanfattningen av ett totalt inkompetent ledarskap de senaste mandatperioderna.
Citera
2020-12-21, 11:13
  #425546
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av headtown
Sjukvården i Sverige har sedan länge gått på knäna. Den har varit underbemannad och underfinansierad. Att de skulle klara en slags pandemi på så bra sätt som de gjort hittils är väldigt överraskande.
Skulle det varit en pandemi av något värre slag som faktiskt utgjorde ett hot mot större delar av befolkningen skulle vi fått läsa det i den alarmeriska median. Hade det varit för många patienter för vården att hantera hade vi sett köer och kaos utanför våra sjukhus. Gör vi det?
Nu hört vi istället att vården är överbelastad samtidigt som dödstalen för 2020 är lägre än föregående år.

Ja absolut, vården har varit både underbemannad och underfinansierad. Jag håller dock inte med dig om att media rapporterar alarmistiskt om sjukvården. De har inte slagit i taket (ännu i alla fall) men det beror enbart på den duktiga personalen, att sjukvården får stöd från privata aktörer samt att ordinarie vård som inte är akut ställs in på sina håll.
Citera
2020-12-21, 11:14
  #425547
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Overmind
Stefan är fan otrolig:

"Statsminister Stefan Löfven intervjuas i Morgonpasset i P3, och programledarna frågar om när exakt som Sverige kommer att stoppa resor från Storbritannien på grund av den nya virusvariant som upptäckts där.

– Jag kan inte säga exakt när, klockslag och datum, avsikten är att fatta beslut i dag, men så snabbt som möjligt, svarar statsministern.

– Det är bråttom. Men vi måste hantera det enligt lagen.

Några smittofall med den nya virusvarianten har också upptäckts i Danmark, programledarna frågar därför om Sverige kommer att stänga gränsen mot Danmark.

– Nu är det Storbritannien som gäller. Det hanterar vi också gemensamt inom EU. Låt oss följa det och se vad som kan göras ytterligare, säger Stefan Löfven till P3.

Han utesluter alltså inte att man kan stänga gränsen mot Danmark, men vill inte spekulera kring det, säger han.

– Vi följer det här oerhört noga och är beredda att vidta de åtgärder som krävs."


Stefans Regerings ledord: Vi följer det här noga. Vi måste fundera. Vi måste utreda.

Jag uppskattar att statsminister hanterar saker och ting enligt lagen - och inte tvärtom.

I vårt grannland har det ibland gått lite för fort. Man har hittat på egna lagar och bestämmelser som man sedan har fått backa ifrån. Exempelvis angående huruvida landets medborgare har rätt att resa in i/ut ur landet. Samt huruvida en karantän av friska människor kan anses vara obligatoriskt eller frivilligt.
Citera
2020-12-21, 11:14
  #425548
Medlem
K.G.Hammars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Sex flyg från Storbritannien idag. I vanliga fall är väl flygen ganska fulla men kanske inte nu?

Men det rör ju sig åtminstone om några hundra passagerare.

Hur tänkte du nu? Julen är högsäsong och det bor hundratusentals svenskar i London. Tänkte du att de frivilligt avbokat sina resor igår?
Citera
2020-12-21, 11:15
  #425549
Medlem
sannes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Amazing-Grace
Jag vet inte så mycket om Linde, men en mer negativ och pessimistisk person får man allt leta efter. När vi precis kommit in i "andra vågen" börjar hon prata om den tredje. När Linde uttalar sig känns det som att jordens undergång är nära - tror det är farligt med så mycket pessimism eftersom folk bryts ner och orkar inte hålla ut. Man står ut mer om det finns hopp och något som helst ljus.


Tack för ditt inlägg. Så bra att belysa detta. Och vi har ju massor med positiv input också, dels alla forskare som nu tillsammans utvecklar vaccin på rekordfart, med fler personer i 3 fas än tom pandermix (stavning?).

Sen är det viktigt att kommunicera ut till befolkningen allvaret i detta, då många följer ju inte råden och rekommendationerna från FoHM? Hur ska vi nå dem, om inte med allvaret i pandemin? Ge mig din åsikt jag vill gärna veta.
Citera
2020-12-21, 11:16
  #425550
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Ja absolut, vården har varit både underbemannad och underfinansierad. Jag håller dock inte med dig om att media rapporterar alarmistiskt om sjukvården. De har inte slagit i taket (ännu i alla fall) men det beror enbart på den duktiga personalen, att sjukvården får stöd från privata aktörer samt att ordinarie vård som inte är akut ställs in på sina håll.

Men högern håller ju stenhårt på att man inte ska kunna beordra privatanställd sjukvårdspersonal att jobba inom den offentliga vården ENS om situationen spårar ur och det blir fullständig kaos.

Jag kan inte för mitt LIV förstå den attityden.

Har man fått sjukvårdsutbildningen i Sverige då borde det vara en självklarhet att man MÅSTE ställa upp i sådana här oerhörda kriser.
Citera
2020-12-21, 11:16
  #425551
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av kazangas
Sjukvården är känd för att vara en plats där det finns gott om svaga chefer, och missnöjet med arbetet är inget nytt bland de anställda.

Detta leder till att man väldigt ofta hör om hur illa det är på olika sjukhus med flera inrättningar i landet.
Men trots detta rasar inte vården ihop som ett korthus.

Sjukvården rasar inte ihop i dagsläget men det beror på duktig personal och andra åtgärder t.ex. man ställer in operationer som inte är akuta.
Citera
2020-12-21, 11:17
  #425552
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av analking
planen lär vara smockfulla då folk från danmark norge tyskland polsen osv kan välja detta som alternativ rutt

Kollade en BA flight idag från London till Stockholm. Finns fortfarande platser kvar på den.
Citera
2020-12-21, 11:18
  #425553
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kazangas
Sjukvården är känd för att vara en plats där det finns gott om svaga chefer, och missnöjet med arbetet är inget nytt bland de anställda.

Detta leder till att man väldigt ofta hör om hur illa det är på olika sjukhus med flera inrättningar i landet.
Men trots detta rasar inte vården ihop som ett korthus.

Man kanske ska försöka förstå på att företagshälsovård, primärvården, akutvården, covidvården inte är samma sak. På min vårdcentral råder lugna gatan nu när ingen går dit längre. Dropp in är borttaget endast bokade besök det är lugnt i väntrummet. Provtagningen har fått ökat tyck på grund av alla som ska kontrollera om de har haft corona.

I Stockholm har vi Sabbatsberg som sysslat med undersökningar av specialist på remiss från primärvården. Samt dagoperationer där man åker hem efteråt. Dom har ingen covidvård överhuvudtaget och kan inte vara påverkade på annat sätt än om de lånat ut sin personal. Det finns många fler av den typen av sjukhus och platser som gör lättare mindre operationer bland annat i Täby.

Hälsan tiger still heter det och där det är mindre belastning än vanligt, det får vi inte ens höra talas om. Nyheter ska vara dramatik, finns ingen dramatik finns ingen nyhetsvärde då kommer inga rapporter.
Citera
2020-12-21, 11:18
  #425554
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Men högern håller ju stenhårt på att man inte ska kunna beordra privatanställd sjukvårdspersonal att jobba inom den offentliga vården ENS om situationen spårar ur och det blir fullständig kaos.

Jag kan inte för mitt LIV förstå den attityden.

Har man fått sjukvårdsutbildningen i Sverige då borde det vara en självklarhet att man MÅSTE ställa upp i sådana här oerhörda kriser.

När jag skrev stöd från privata aktörer menade jag t.ex. att Sophiahemmet avlastar Karolinska med ordinarie vård (som inte är Covid 19-relaterad).
Citera
2020-12-21, 11:19
  #425555
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av MittMalmoe
Inte antigen eller.. utan både och.

Håller inte med dig
Citera
2020-12-21, 11:19
  #425556
Medlem
sannes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Surtruten
Logik: Det är aldrig för sent att ge upp!

Mutationer i England har tagit fart senaste två veckorna så alla som kommit till Sverige från England den 7 december och senare bör kontrolleras extra och smittspårning bör fokuseras på dessa tycker jag.

(S)tefan Löven måste väl bara förhandla några dagar först så att ytterligare resenärer hinner komma fram utan åtgärder...

Alla länder utom Sverige verkar kunna hantera detta snabbt.

Alla forskare världen över säger : Det är aldrig försent att testa smittspåra. Så bra att du påminner om detta. Det var väl det som skapade allmän spridning här i Sverige på ett sätt, att Anders Tegnell sa (efter Italienresenärerna som testades smittspårades och sattes i karantän), att det var en annan fas och att de skulle sluta testa smittspåra för de visste inte vad de skulle ha svaren till?

Inom 1 vecka hade man allmän spridning. Inte för jag tror man kunde undvika detta troligen, men, kanske haft mer kontroll och förhindrat många att inte gå till jobbet inom äldrevården åtminstone.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in