Citat:
Ursprungligen postat av
scrollock
BREAKING NEWS: En writ of certiorari har inkommit till SCOTUS
Trump-staben begär att valresultaten i Pennsylvania upphävs då PAs HD brutit mot såväl artikel 2 i konstitutionen och mot SCOTUS tidigare rättsfall beträffande Bush vs. Gore.
https://cdn.donaldjtrump.com/public-files/press_assets/trump-v-boockvar-petition.pdf
https://twitter.com/JennaEllisEsq/status/1340743511985950721
Prioriterad handläggning har begärts och svar krävs från SCOTUS senast på torsdag.
Ännu ett fall där de inte på något vis pratar om något koordinerat valfusk som sker i skuggorna utan vill ifrågasätta räknandet av 2.6 miljoner röster på någon form tolknignsfråga av lagtexten. Deras analys är att "110k av dessa röster kan vara ogiltiga" - vilket med den vanliga ration (75/25) på poströsterna fortfarande ger Biden ca 30k i marginal.
Tycker det är så märkligt. Ni pratar om Dominion, tusen-tiotusentals personer som organiserat ett omfattande valfusk där de blandat hacknignsattacker med fysisk placering av röster i lokalerna. Det är servrar i Frankfurt där fem amerikaner blivit skjutna och CIA-chefen själv omkommit/skadats så pass svårt att hon går under jorden. Det är Venezuela, kina, döda som röstat och korrupt ledning i allt från DOJ till de republikanska guvernörerna i Georgia/Arizona. Ni pratar om en KRAKEN som ska spränga hål i allt det här, och att Trump har så mycket bevismaterial nu att
utropa martial law i princip bara ska ske av farten. Och sen lägger Team Trump, Rudy och Jenna, fram sånt här skräp som
inte ens om de får rätt kommer påverka utfallet i en stat, och de behöver ändra utfallet i tre.
Som sagt, om det ni säger stämmer då skulle det finnas timmar/dagar av videomaterial som bevis - inte bara några sekunder. Det skulle funnits fabriker som sprängts, det skulle funnits miljontals falska röstsedlar hittade i någon lagerlokal någonstans. Det skulle funnits mailkonversationer och telefonsamtal, och nu när det börjar hetta till så hade hundratals delaktiga krypit fram för att "göra en deal". Dessa bevis hade också hållit för granskning - och det skulle inte bara yras om dessa på olika presskonferenser utan de skulle lägga fram de här bevisen framför en domstol, och
återigen väljer de att inte göra det.
"öhhh vilka rättsalar har de egentligen fått lägga fram bevis i???" Ja, alla. Rudy presenterade ju hela sin flora av "bevis" i Pennsylvania tidigare - som domaren slog ner med argumentet att de bara fått höra långrandiga utlägg utan substans som inte skulle kunna ogiltigförklara en enda röst - där Rudy ville ogiltigförklara miljontals röster. De visar inte upp bevis för de har inga, så enkelt är det.