2020-12-18, 17:00
  #423433
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pisseman
Munskydd gäller bara från 16 år...

Undrar om man behöver visa upp ID för att få använda munskydd som för att köpa energidricka.
Citera
2020-12-18, 17:01
  #423434
Medlem
Sverige: Topp 20 i världen över flest döda/miljon invånare.

Och FHM och Löfvén tycker fortfarande att man har tagit rätt beslut i rätt tid.

Förtroendet är noll. NOLL.
Citera
2020-12-18, 17:01
  #423435
Medlem
KnackeredVonAnkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Overmind
Bra tv4 tanten ställer bra frågor!
Ja och tonläget var bra, det saknar jag när det gäller FHM och regeringen, de låter för mesiga.
Citera
2020-12-18, 17:01
  #423436
Medlem
Alltså: denna jäkla tråd.
Ex: Sanne:
"För 2 månader sen fick vi absolut inte ha munskydd"

Vem i h-vete har sagt att vi inte får ha munskydd?? Det är väl bara vid bankrån det har varit förbjudet att bära munskydd, om ens då?

Otroligt vilka citat som läggs i munnen på meningsmotståndare. Kul att man kan kliva ur igen.
__________________
Senast redigerad av EnricoP 2020-12-18 kl. 17:06.
Citera
2020-12-18, 17:03
  #423437
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av sunessensommar
Vet du! Under perioden 1988-2000 dog i snitt 129 personer per år i bränder. Men natten mellan den 29 och 30 oktober 1998 dog det 60 personer! 60 personer! PÅ EN NATT!!! Det motsvarar 21 900 döda per år! Och ändå säljs det tändstickor, tändare, stearinljus och allsköns brännbart material i butikerna! Och vem som helst får hålla på med eld hemma! Inte ens diskotek är förbjudna!

Ja det lät illa!

Brukar folk hålla på såhär varje år när det är bröstcancergalor med? Självmord? Trafikolyckor? Bara de nämnda handlar ju om mycket färre dödsfall. För mig är det många ändå (300-1400 dödsfall per år), men för den som ser 8000 dödsfall som normalt är det väl ingenting?

Enda anledningen till varför jag jämför är just för att folk påstår massa saker om att det är "normala" dödstal, "som en influensa". Osv.

Ni hade rätt i detta ungefär fram till april. Två veckor i mars var dödstalen i närheten av dödstalen i influensor.

Idag är det totalt skitsnack och ändå fortsätter man att bagatalisera dödstalen. Det är ni som påstår massa saker om dödstalen, helt absurt att den som kollar upp och delar den officiella statistiken är den som gör "fel". Men skit i mig, mest av allt är hela spektaklet ett hån mot anhöriga.
Citera
2020-12-18, 17:04
  #423438
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AirOfficer
Utländsk journalist till Löfvén: "Varför tar ni små beslut då och då, istället för rejäla på en gång"
Löfvén: Vi tar rätt beslut i rätt tid.


Facit: 20 ggr fler döda än Norge.
5 ggr fler döda än alla våra grannländer tillsammans.

Tycker Löfvén verkligen att man tar rätt beslut vid rätt tidpunkt?

"Vi tar rätt beslut i rätt tid" vad det enkla svaret så som frågan ställdes.

Att Löfven svarade snabbt som han gjorde visar bara hur korkad politiker han är. Inställer skulle han broderat ut att smittan är ett icke statiskt förlopp som vi hela tiden behöver förhåller oss till. Nu gick han direkt på det snabba enkla svaret.
Citera
2020-12-18, 17:04
  #423439
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av persona.von.grata
Oj. Angående döda och nya fall idag. Dom här kurvorna är inte alls tillplattade! Om C19 följer en vanlig influensakurva så har vi 12-20.000 döda inom en 12 månaders period från när C19 kom till oss på riktigt. Som jämförelse så dör det 250 pers i trafiken numera.

Danmarks prognos är att jan-feb kommer bli de värsta månaderna under hela pandemin.
Citera
2020-12-18, 17:06
  #423440
Medlem
sannes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AirOfficer
Danmarks prognos är att jan-feb kommer bli de värsta månaderna under hela pandemin.

Ja det är min analys också att vi får här i Sverige - även om vi ligger någon vecka eller veckor efter Danmark.
Citera
2020-12-18, 17:07
  #423441
Medlem
raskenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AirOfficer
Sverige: Topp 20 i världen över flest döda/miljon invånare.

Och FHM och Löfvén tycker fortfarande att man har tagit rätt beslut i rätt tid.

Förtroendet är noll. NOLL.

Ja vi får hylla Indien, Kongo, Pakistan, Zambia och många fler som effektivt har förhindrat smittan, eller ska vi ta siffrorna i dessa länder med en nypa salt? Du har glömt 37 delstater i USA som har högre dödssiffror.

Flera länder i europa är på god väg att rusa om oss, bl a Schweiz, Österrike, Tyskland, Polen Nederländerna och troligen Danmark också snart. Ja Danskarna har gått om oss i smittspridning.
Citera
2020-12-18, 17:07
  #423442
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flugpappa
Jag har inte orkat hänga med idag , är det krav eller rekommendationer på munskydd i kollektivtrafik?

Bara under vissa tider. Och bara en rekommendation.
Citera
2020-12-18, 17:07
  #423443
Medlem
Samuel332s avatar
Hallå vad är maxantalet på gym och butik jävligt otydligt??????
Citera
2020-12-18, 17:08
  #423444
Medlem
Kungen regerar.
Jävlar vad de blev skitnördiga när han uttalade sig.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in