Citat:
Ursprungligen postat av
B-a-c-k-f-l-a-s-h
Nej, 97% friskförklarade och 3% döda enligt Worldometer.
https://www.worldometers.info/coronavirus/
Av "bekräftat" smittade ja. Tror du verkligen att alla smittade är testade?
Eftersom de allra flesta inte ens får symtom av det fruktansvärda mördarviruset är det rimligt att anta att det för varje positivt testad person finns många smittade som inte är testade.
Dessutom dog de flesta om inte alla av andra orsaker som metabola sjukdomar, och inte av covid. Att covid får bägaren att tippa över för vissa svårt sjuka och sköra människor betyder inte att det är dödligt i sig.
För det tredje kan man inte veta om någon har "covid19" eller inte. PCR-testerna som styrt våra liv och raderat våra fri- och rättigheter det senaste året fungerar inte bättre än en spade när det gäller att testa för "virus".
Ett rimligt antagande är att dödligheten (om nu viruset finns) ligger någonstans mellan 0,001% och 0,01%. Man kan argumentera för att den är betydligt lägre än så, och t om att den är nere på 0,0, men för sakens skull så utgår jag från att det faktiskt finns människor som dött AV förkylningen även om det inte är sannolikt att någon gör eller har gjort det.